• Kasım 26, 2020 Besin Destekleri

  Ülkemizde değil ama Kuzey Avrupa ülkelerinde D vitamini eksikliği çok sık yaşanılan bir sorun ve bu nedenle İngiltere’deki insanların büyük bir kısmı D vitamini takviyelerine önem verir. Norveç, İngiltere ve Danimarka gibi ülkelerin ortak özellikleri güneşli gün sayısının az olması ve D vitamini sentezi için gereken güneş ışınlarından mahrum kalmaları. Bu ülkelerdeki durum kışın çok daha belirginken ülkemizde ve aynı enlemde yer alan ülkelerde durum kuzeydekiler kadar kötü değildir. Yine de kışın yazdan farklı olarak daha fazla kapalı mekanda kalırız ve zaten oldukça az gözüken güneş ışınlarından iyice mahrum kalırız. Bu durum sonbahar ve kışın D vitamini eksikliğinin artmasına neden olur ve bunla beraber birtakım rahatsızlıkların baş göstermesi mümkündür.

   

  d vitamini eksikliği, neden kışın d vitamini kullanmalıyız, d vitamini nedir, d vitamini faydaları, d vitamininin faydaları
 • Kasım 26, 2020 Besin Destekleri Fitness

  Aminoasit kavramını kısaca açıklayacak olursak protein yapı taşıdır diyebiliriz. Proteinin ne kadar önemli olduğunu, insan vücudu için ne kadar hayati olduğunu aslında herkes biliyordur. Protein almadan bir insanın yaşamını devam ettirmesi neredeyse imkânsızdır. Protein; saç, cilt, tırnak ve hayati organlarımızın yapısını oluşturan çok önemli bir kaynaktır. Amino asitler de proteini oluşturan organik bileşiklerdir. Proteinler vücuda girdiğinde, ilk olarak vücut tarafından parçalara ayrılır. Proteinlerden geriye ise aminoasitler kalır. Vücut bu aminoasitleri daha sonra tekrardan protein oluşturmak ve vücudu oluşturan sistemlerin büyüme, gelişme, onarımında kullanır. Amino asitlerin vücut için sağladığı onlarca faydası bulunmaktadır. Bu faydaların bilinmesi açısından amino asitleri tanımak gereklidir. Aminoasitler 3 guruba ayrılır bunlar; esansiyel (Temel aminoasitler), yarı esansiyel ve esansiyel olmayan amino asitlerdir.

  aminoasitler, aminoasitler nedir, esansiyel aminoasitler, aminoasitler ne işe yarar, bcaa nedir, bcaa faydaları, sporcu takviyeleri
 • Kasım 23, 2020 Besin Destekleri

  Sağlıklı hayat için bilinçli beslenmenin önemi giderek artarken kadınların kendilerini daha mutlu ve zinde hissetmelerini sağlayacak özel vitaminlere duyulan ilgi de artmaya başladı. Erkeklere göre farklı beslenme kültürüne sahip kadınların kullanması gereken vitamin ve mineral referansları da erkeklere oranla değişiklik gösterir. Bazı vitamin gruplarında günlük alınması gereken vitamin değerleri ortak olsa da, demir ve D vitamini gibi kadınlar için özel vitaminler denilebilecek sınıftaki minerallere duyulan ihtiyaç erkeklere oranla değişkenlik gösterir. Ayrıca kadınların bazı özel dönemlerinde almaları gereken standart vitamin ve mineral referans aralıklarında farklılık vardır. Mutlu, sağlıklı ve zinde bir güçlü kadın profiline sahip olabilmek için ihtiyaç duyulan ise, egzersiz, dengeli beslenme ve yüzde yüze varabilen emilim değerlerine sahip gıda takviye ürünleridir.

  kadınların kullanması gereken vitamin, kadınlar için özel vitaminler, hamilelik vitaminleri, kadınlara özel multivitamin
 • Kasım 23, 2020 Besin Destekleri

  Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı ilk günden beri uzmanların tavsiye ettiği en önemli şey bağışıklık sistemini güçlü tutmaktır. Covid-19 için vitamin takviyelerinden bazıları Covid-19’u yenen vitaminler arasında önemli bir yer tutuyor. Örneğin; yüksek doz C vitamini Covid-19 ile mücadelede etkili bir rol oynuyor. Bağışıklık güçlendirici vitaminler, Covid-19’un büyük hasar bıraktığı akut solunum yollarını destekleyen bir yapıya sahip. Ancak uzmanlar tavsiye edilen dozların aşılmamasını tavsiye ediyor. Peki, Covid-19’u yenen vitaminler hangileridir? Bağışıklık güçlendirici vitaminler vücutta hangi işlevleri görür ve böylece Covid-19’a karşı nasıl kalkan olur?

  covid19'u yenen vitaminler, bağışıklık güçlendirici vitaminler, covid19 için vitamin takviyeleri, c vitamini
 • Kasım 22, 2020 Besin Destekleri Hastalıklar

  Stres ve kötü ruh hali ile beslenme alışkanlıklarındaki bazı eksiklikler arasında kanıtlanmış bir ilişki vardır. Multivitamin takviyeleri, strese karşı ruh halini iyileştirmede etkili olabilecek çok farklı besinler içerir. Sağlıklı yetişkinler üzerinde multivitaminlerin faydaları konusunda yapılan araştırmalar; multivitamin, mineral ve bitkisel takviyelerin ruh hali ve stres üzerinde etkili olabileceğini gösteriyor. Stresi azaltan vitaminler de günlük ruh hali üzerinde faydalı etkileri ile tercih ediliyor. Bu sebeple insanlar stres, gerginlik, sinirlilik ve hatta uyku için vitamin kullanıyor.

  Multivitamin, Multivitaminlerin faydaları, Stresi önleyen multivitaminler, Uyku için vitamin, Stresi azaltan vitaminler