Haftanın Fırsatları
Haftanın FırsatlarıTümünü Göster
 

A Vitamini

 

A vitamini büyüme, gelişme, kemik, diş, göz sağlığı için oldukça önemli olan yağda eriyen vitaminlerden biridir. Isıya karşı dayanıklılığı olan vitamin, retinol (hayvansal gıda) ve karoten (bitkisel gıda) şeklinde iki gruba ayrılıyor. Hem hayvansal hem de bitkisel gıdalarda bulunan A vitaminini en verimli şekilde hayvansal besinlerden alabilirsiniz. Hayvansal gıdalar; karaciğer, balık, balık yağı, süt, yumurta, peynir, yoğurt, tereyağı; bitkisel gıdalar ise ıspanak, pırasa, kabak, maydanoz, mercimek, brokoli, patates, kırmızı biber, kavun, karpuz, greyfurt gibi besinlerdir. Besinler aracılığıyla A vitamininden yararlanmak mümkündür ancak vitamin ve mineral ihtiyacında önemli olan sürekliliktir. Her bireyin günlük vitamin alımına ihtiyacı var. Vitamin ve mineraller bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici görev görür ve hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Bu yüzden besinler ya da takviye yoluyla vitamin alımı önemlidir. 


A Vitamini Eksikliği

 

A vitamini eksikliği bitkisel ve hayvansal gıdaların az tüketilmesi ama en çok kötü ve dengesiz beslenme nedeniyle gelişiyor. Özellikle hamile kadınlarda ve emziren annelerde A vitamininin genellikle ihtiyaç olduğunu görmek mümkündür. Vitamin eksikliğinin belirtileri şöyle:

·     Bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı enfeksiyonun artması, hasta olma sıklığı yaşanması

·       Çocukların büyüme ve gelişme dönemlerinde gerileme, yavaşlama olması

·       Yoğun bir cilt kuruluğunun, ciltte dökülmelerin yaşanması

·       Göz kuruluğunun ortaya çıkması

·       Kemik ve dişlerde hassasiyet, zayıflama

·       Sindirim sistemi problemlerinin çıkması

·       Demir eksikliğinin oluşması

·       İdrar yolu başta olmak üzere enfeksiyonun artması

·       Gece körlüğüne yakalanma

Yetişkin erkeklerde 1000 mcg, kadınlarda ise 800 mcg, yenidoğanlarda 375 mcg, 1-3 yaş arasında 400 mcg, 7-10 yaş aralığında ise 700 mcg olması gereken A vitamini, eksik ya da fazla olduğunda sağlık problemlerini beraberinde getiriyor.


A Vitamininin Faydaları

 

A vitamini içeren besinler tüketmek, yaşam kalitesine özen göstermek tüm vitamin ve minerallerden yana sağlıklı olmak anlamına geliyor. Basit bir vitamin olmaktan öteye geçen A vitamininin faydaları şöyledir:

·       Gece körlüğüne ve birçok göz problemine karşı koruyucudur. A vitamininden eksik kalan kişilerde görme problemleri ortaya çıkar.

·       Bağışıklık sistemini güçlendirir.

·       Cilt problemlerinin giderilmesini sağlar.

·       Soğuk algınlığına iyi gelir.

·       Enfeksiyonlara karşı vücudunuzu korur, güçlendirir.

·       Doku ve hücrelerin, bakım ve onarımını yapar. Yeni hücre gelişimini destekler.

·       Kemik ve diş gelişiminde rol oynar.

·       Antioksidan görevi görür, kansere karşı mücadele eder.

·       Yaşlanmayı yavaşlatır, yaşlılık izlerini geciktirir.

 

A Vitamini Takviye Fiyatları

 

A vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğundan düzenli alınması gerekiyor. Vitamin eksikliğinin birçok hastalığı beraberinde getirmesi ve bünyeyi zayıflatması günlük yaşamı kötü etkiliyor. A vitamini faydaları arasında çok önemli detaylar bulunuyor. görme yetisindeki gücü bile vitamini önemli kılıyor. Kan tahlili yaptırarak öğrenebileceğiniz vitamin değerlerinizi, sonuca göre desteklemeniz gerekiyor. A vitamini takviyesi kullanmanız gerekiyorsa web sitemizdeki ürünleri inceleyerek hemen alışveriş yapabilirsiniz. Web sitemiz güvenli ödeme, hızlı teslimat ve müşteri memnuniyeti prensibiyle hizmet veriyor.