Haftanın Fırsatları
Haftanın FırsatlarıTümünü Göster
 

Antep Fıstığı Yağı

Antep fıstığı faydalı ve lezzetli kuru yemişler arasında öne çıkıyor. Sadece fıstığın kendisi değil yağı da aynı etkiye sahiptir. Antep fıstığı yağı, çoklu doymamış yağ asitleri yani bol miktarda Omega – 3 ve Omega – 6 yağ asitleri içeriyor. Vücudumuzun üretemediği bu yağların Antep fıstığı gibi doğal bir besinden alınabiliyor olması müthiş bir kolaylık. Antep fıstığı yağı içerisinde ek olarak A, B3, B5, B6 ve B12 vitamini bulunuyor. Vücudumuzdaki karbonhidrat, fıstık yağının desteğiyle kullanılarak enerji ihtiyacını karşılıyor. Fıstık yağının kullanım alanları çok yaygın olmasına karşın, Antep fıstığı tatlılarda ya da kuru yemiş olarak sıklıkla tüketilir ancak yağı çok popüler değil. Oysaki fıstık yağıyla cilde, saça bakım yapmak, sinir sistemini korumak, iştahı açmak, hazımsızlığı yenmek ve metabolizmayı hızlandırmak mümkündür. Birçok işleve sahip olan Antep fıstığı yağının faydaları saymakla bitmiyor. Tıpkı çiçek yağları gibi Antep fıstığının yağı da mutfaklarda aktif kullanılabiliyor.

Antep Fıstığı ve Yağının Faydaları

Antep fıstığı yağının sağlığa yararları şöyledir: Antep fıstığındaki vitaminler, vitamin yönünden zayıf kalan ve beslenme desteği alamayanların sağlığını korur, günlük vitamin ihtiyacını giderir. Kolesterol seviyesini dengeler. Kalp krizi riskini azaltır, kalp ritmini düzenler. Araştırmalar Antep fıstığı yağının yağ yakmada etkili olduğunu göstermiş ve kilo vermeyi kolaylaştırdığı, hızlandırdığı konusunda sonuçlar elde etmiştir. Antep fıstığındaki antioksidan özellikler yağında bol miktarda bulunur. Antioksidanlar cildi yeniler, yaşlanmayı geciktirir. Antep fıstığının cilt sağlığındaki yeri ise ayrıca önemlidir: Ciltteki lekeler, ton eşitsizliği, akne – sivilce izleri, kuruluk hissi düzenli yağ bakım maskesiyle ortadan kalkar. Kan şekerini dengede tutar. Saç bakımını kolaylaştırır; saç dökülmesini engellerken saçların hızlı uzamasını sağlar. Beyin sağlığını güçlendirir, hafıza kayıplarını önler. Omega 6 ve Omega 9 içermesi sebebiyle Alzheimer, Parkinson gibi sinir sistemine bağlı hastalıkların oluşma riskini düşürür. Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeye yardımcı olur. Kabızlığı önler, sindirim sistemini rahatlatır. Depresyona iyi gelir, kişinin ruh halini düzenler. E vitamini sayesinde cildi zamana karşı korur.

Antep Fıstığı Yağının Kullanım Alanları

Antep fıstığı yağını mutfakta, cilt sağlığında ve saç bakımında kullanabilirsiniz. Mutfakta kullanırken diğer yağlar gibi yemeklere, tariflere ideal miktarda eklemeniz yeterlidir. Cilt bakımı için başka yağlarla ya da kremlerle karıştırıp özel bir maske yapabileceğiniz gibi doğrudan sorunlu bölgelere sürerek de kullanabilirsiniz. Saç bakımında ise saç diplerinize yağı homojen şekilde sürüp bir süre beklettikten sonra yıkamak suretiyle kullanabilirsiniz.

Antep Fıstığı Yağı Fiyatları

Antep fıstığı yağı fiyatları ekonomik seviyelerdedir. Fıstık yağları küçük ölçülerden büyük ölçülere kadar farklı miligramlarla hazırlandığı için gereksinim duyduğunuz boyda yağ satın alabilirsiniz. Vitamin Kozmetik’te Antep fıstığı yağ fiyatları yıl içerisinde kampanyalar ve indirimlerle daha da cazip fiyatlara düşüyor. Kaliteli, güvenli ve keyifli bir alışveriş için Vitamin Kozmetik’i tercih edebilirsiniz.