Haftanın Fırsatları
Haftanın FırsatlarıTümünü Göster
 

Ateş Ölçer

Tıbbi termometre veya diğer adıyla ateş ölçer satın alırken uygulama gibi birkaç genel kriter dikkate alınmalıdır; termometre türü; hasta konforu ve hijyeni; ve güvenlik koşulları. Ateş ölçerleri kullanırken hasta güzenliği dikkate alınmalıdır. Helede Korona gibi bulaşıcı hastalıklara yakalanan hastaların ateşini ölçerken ya da vücuttaki ateşi kontrol etmek için hastaya dokunmadan kızıl ötesi ışınlar ile ateşi ölçen modern elektronik ateş ölçerleri kullanmakta bürük önem var.

Ateş ölçerken doğru noktadan ölçmek gerektiğini de bilmek gerekir. Ateş ölçerken vücudun doğru noktalarından ölçülmesi büyük önem arzeder.

Ölçüm noktaları: Sıcaklık ölçümü ağızdan, koltuk altından, kulaktan veya alınla yapılabilir. Her duruma bağlı olarak, başka bir ölçüm noktası yerine bir ölçüm noktası seçilecektir. Bazı termometreler pediatri gibi özel uygulamalar için uygundur.

Termometre tipi: iki ana gruba ayrılabilen birkaç tip tıbbi termometre vardır: klasik analog cam modeller ve elektronik modeller. Elektronik termometreler problu veya kızılötesi (temassız) olabilir. 

Rahatlık: termometreler esnek veya sert uçlara sahip olabilir. Bazıları hastalar arasında kontaminasyonu önlemek için tek kullanımlık veya tek kullanımlıktır. Pediatride, uçlar, genç hastalarda kullanımı kolaylaştırmak için emzik şeklinde şekillendirilebilir. Temassız termometreler daha fazla konfor sunar.

Sağlık ve güvenlik önlemleri: Tip ve uygulamaya bağlı olarak, tıbbi termometrelerin belirli sağlık ve güvenlik önlemlerine uyması gerekir. Örneğin, elektronik temassız kızılötesi termometreler kullanımdan sonra temizlik gerektirmez ve bu nedenle hastalar için analog olanlara göre daha güvenlidir.

Seçim kriterleri:

  • Uygulamaları
  • termometre tipi
  • konfor
  • hijyen
  • Emniyet

Ateş Ölçer seçerken hangi teknik özellikler dikkate alınmalıdır?

Ateş ölçer seçerken, ekran hızı, doğruluk, menzil ve ölçü birimi gibi çeşitli teknik özellikler devreye girer.

Kullanım kolaylığı ve hızı: Bazı elektronik modeller çok hızlı yanıt süresi sunar. Ayrıca basit ve özlü görüntüleme için dijital ekrana sahiptirler. Kızılötesi termometreler neredeyse anlık okuma hızına sahiptir.

Doğruluk ve güvenilirlik: doğruluk ve güvenilirlik, kullanılan sıcaklık ölçüm noktasına ve cihazın talimatlarına uygunluğa bağlıdır. Anal ölçüm, sıcaklık doğruluğu açısından en güvenilir olanıdır.

Çok yönlülük: bazı ateş ölçerler çok yönlüdür ve farklı uçların kullanılmasıyla çeşitli uygulamalar için kullanılabilir.

Sıcaklık aralığı: Sıcaklık ölçüm aralıkları modele göre değişebilir. Genellikle 35 ° C ile 42 ° C arasındadır.

Ölçü birimleri: Termometreler vücut sıcaklığını Fahrenheit (° F) veya Santigrat derece (° C) cinsinden gösterir. Amerika Birleşik Devletleri'nde sıcaklıklar Fahrenheit cinsinden ve diğer birçok ülkede Santigrat cinsinden ölçülür.

Ateş Ölçer Modelleri

Ateş ölçer modelleri kullanımına göre değişiklik göstermektedir. Her ölçüm noktasının avantajları ve dezavantajları vardır. Hastanın vücut ısısı anüsten, ağızdan, koltuk altından, alın veya kulak yoluyla ölçülebilir.

Anal: Analog veya elektronik termometrenin probu rektuma yerleştirilir. Bu teknik özellikle bebekler veya çok küçük çocuklar için kullanılır.

Avantajları: Bu en güvenilir ve doğru yöntemdir çünkü merkezi vücut ısısını verir.

Dezavantajlar: Bu yöntem hasta için rahatsızlık verir. Çocuğun güvenlik nedenleriyle doğru şekilde konumlandırılmasını ve her kullanımda termometre ucunun uygun şekilde dezenfekte edilmesini gerektirir.

Oral: Analog veya elektronik termometrenin probu hastanın dilinin altına yerleştirilir. Hasta ölçüm yapılırken ağzını kapalı tutmalı ve burnundan nefes almalıdır.

Avantajları: Bu yöntemin bebekler ve küçük çocuklar dışındaki hastalar için kullanımı kolaydır.

Dezavantajlar: Bu teknik, rektal yoldan daha az kesindir. Hastanın ateşini ölçerken ağzı kapalı olduğu sürece ölçüm güvenilir kalır. İçtikten veya yemekten sonra sıcaklığı ölçmeden önce 15 dakika beklemek gerekir. Termometre de her kullanımdan sonra iyice temizlenmelidir.

Lütfen dikkat: Güvenlik nedenleriyle, kırılabilir camdan yapılmış bir analog termometre bebeklerde ve küçük çocuklarda ağızdan ölçüm için kullanılamaz. Bu durumda emzik tipi termometre kullanılmalıdır.

 

Kullanım: Bu ölçüm, temassız bir elektronik kızılötesi termometre ile veya doğrudan hastanın alnına yerleştirilen bir şerit aracılığıyla alınabilir.

Avantajlar: Bu, kullanımı hızlı ve kolay bir yöntemdir. Hastayı rahatsız etmediği için pratiktir. Kızılötesi termometrelerde temas olmadığı için hijyeniktir.

Dezavantajlar: Ölçüm, rektum veya kulakla yapıldığı kadar hassas değildir.

 

Kullanım: bir elektronik kulak termometresi kullanılır. Prob kulak kanalına yerleştirilir.

Avantajlar: Bu, kullanımı hızlı ve kolay bir yöntemdir.

Dezavantajlar: Bu teknik güvenilirdir ancak kulak kiri birikiminin olası varlığı sonuçları bozabilir. Hastanın kulağına zarar vermemek için kullanım talimatlarına uymak da önemlidir.

Sitemiz üzerinden % 100 orijinal ürünlerimizden  Omron Ateş Ölçer Kulaktan C520 ve Omron Ateş Ölçer Kulaktan 521 ürünlerine kolaylıkla ulaşabilir, sipariş verebilirsiniz.

Koltuk Altı: Analog veya elektronik termometrenin probu, hastanın koltuk altının tam ortasına yerleştirilir. Hasta kolunu vücuduna geri koymalıdır.

Avantajlar: Bu, kullanımı kolay bir yöntemdir.

Dezavantajlar: Koltuk altından geçebilen hava nedeniyle zaman zaman net sonuçlar alınamayabilir.

Sitemiz üzerinden Omron Ateş Ölçer Koltuk altı Klasik sipariş verebilirsiniz. Ürünümüz % 100 orijinal olup, kullanım kolaylığı ile ön plandadır.