Haftanın Fırsatları
Haftanın FırsatlarıTümünü Göster
 

 

B Kompleks Vitaminler

 

B vitamini suda çözünen ve vücutta depolanamayan vitaminlerdendir. Vücutta sürekli kalmadığı için her gün bu vitaminden yararlanmanız, beslenme programınız ya da besin destekleriniz ile vitamini almanız gerekiyor. B vitaminleri sağlık sistemimiz için büyük önem taşıyor. Vücut ve beyin sağlığında rol oynayan vitamin çoğunlukla stres vitamini şeklinde anılıyor. Zihinsel sağlığı koruduğu ve stresle mücadele ettiği için bu şekilde anılan vitamin aynı zamanda bağışıklık sisteminin ihtiyacı olan temel vitaminlerindendir. Hastalıklara karşı bünyemizi hazırlıklı hale getirmek, büyüme ve gelişimi desteklemek, besinlerin enerjiye dönüşümünü sağlamak gibi etkili görevleri bulunan B vitamininin işlevini küçümsemek yanlış olur. Basit bir vitamin eksikliği şeklinde geçiştirmek ve tedavi olmamak daha büyük hastalıklara yol açarken diğer yandan gün içindeki basit işlerinizi bile yapamayacak hale gelmenize zemin hazırlayabilir.


B Vitamini Eksikliği

 

B Vitamininden eksik kalmanız ve vitamin seviyesinin sınıra dayanması neticesinde karşılaşacağınız belirtiler şöyledir: Anemi, iştah kaybı, hızlı kilo verme, yorgunluk, halsizlik, karın ağrıları, kramplar, baş dönmesi, kol – bacak – ayak gibi uzuvlarda karıncalanma ve uyuşma hissi, baş dönmesi, kronik saç dökülmesi, kas krampları, egzama, cilt problemleri, enfeksiyon, büyüme ve gelişim yetersizliği, depresif ruh hali, doğumsal rahatsızlıklar, kolesterol problemleri, hafıza kayıpları, Alzheimer. Vitamin B yönünden sıkıntı yaşamanız, tüm bu belirtilerin ortaya çıkmasına neden oluyor. B vitaminlerini tahıllar, deniz ürünleri, kırmızı et, bakliyat, patates, beyaz et, kuruyemiş, yumurta, sebze ve meyveler yoluyla alabilirsiniz. 

 

B Vitamini Faydaları

 

B kompleks vitaminler sağlığınız için önemli olup kendi içinde birçok vitamine ayrılıyor. Her bir vitaminin etkisi, faydası farklıdır.

B1 vitamini: Hücre oluşumunda ve gelişiminde rol oynar. Bağışıklık sistemini korur. Karbonhidratların parçalanmasını sağlar. Sinir sistemine fayda sağlar. Tam tahıllar, bakliyat, yer fıstığı, ıspanak gibi besinlerden alınabilir.

B2 vitamini: Enerji üretimini destekler. Serbest radikallerle mücadele eder. Kalp ve damar sağlığına iyi gelir. Yaşlanmayı geciktirir. Süt, yumurta, yoğurt,, badem, ıspanak gibi besinlerden alınabilir.  

B3 vitamini: İyi kolesterolü yükseltir, kötüyü azaltır. Sivilce ve aknelere iyi gelir. Yeşil yapraklı sebzeler, bakliyat, kırmızı et, süt, yumurta gibi besinlerden alınabilir.

B5 vitamini: Yağ ve karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesinde etkili rol oynar. Stres hormonlarını düzenler. Cilt sağlığını korur, Cilt lekelerine ve yaşlılık izlerine iyi gelir. Yoğurt, bakliyat, avokado, yumurta gibi besinlerden alınabilir.

B6 vitamini: Uyku düzeni kurulmasını sağlar. Serotonin ve melatonin hormonlarının üretilmesine yardımcı olur. İnflamasyonu azaltır. Somon, tavuk, hindi eti, ton balığı, havuç, peynir, çekirdek gibi besinlerden alınabilir.

B7 vitamini: Saç, cilt, tırnak yapısını güçlendiren ve gelişimini destekleyen bir vitamindir. Bu nedenle güzellik vitamini olarak anılır. Kan şekerini düzenler. Anne karnındaki bebeğin gelişimini destekler. Balık, tavuk, karaciğer, yumurta sarısı, kuruyemiş, karnabahar, patates gibi besinlerden alınabilir.

B9 vitamini: Depresyona, unutkanlığa iyi gelir. Bağırsak ve karaciğer sağlığını korur. Anne karnındaki bebeğin nörolojik sorunlar yaşamasını önler. Pancar, kuşkonmaz, süt, bulgur, bakliyat ve yeşil yapraklı sebzelerden alınabilir.

B12 vitamini: Kan yapımını destekler. Hafızayı güçlendirir. Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlar.  Et yemeyenlerde çok görüldüğü için genellikle takviye şeklinde alınır. Balık, et, süt, yumurta gibi besinlerden alınabilir.

 

B Vitamini Fiyatları

 

B kompleks vitamin fiyatları vitaminin içeriğine, ölçüsüne göre değişkenlik gösteriyor. Her vitamin kutusunda farklı miktarda ve dozda vitamin bulunuyor. İhtiyaç duyduğunuz vitamini seçerek fiyatları inceleyebilirsiniz. Web sitemizden yapacağınız vitamin takviyesi alışverişlerinde güvenli ödeme, hızlı teslimat ve müşteri memnuniyetinden yararlanabilirsiniz.