• Ocak 30, 2020

  Beden, zihin ve ruh sağlığında B12 vitamininin tartışılmaz bir önemi var. Ancak ülkemizde B12 vitamin değeri ile ilgili yanlış bilgiler yaygın. Hekimler 200 – 300 civarı değerleri normal kabul etse de laboratuarlar B12 alt sınırını 200 pg/ml kabul ediliyor. Bu nedenle 200 – 300 civarı B12 değerine sahip kişiler kesinlikle vitamin takviyesi almalıdır. Çünkü ideal B12 değeri yani güvenli sınır 500 şeklinde kabul ediliyor.

  B12 Vitamin Değeri Ne Olmalı?
 • Ocak 27, 2020

  Sağlıklı yaşam için vitamin ve minerallere ihtiyacımız var. Vücudumuz ihtiyaç duyduğumuz bu maddeleri kendi üretemediği ve vücutta depolayamadığı için besinlere, takviyelere yöneliyoruz. Sebze, kırmızı et, beyaz et, tahıl, süt ürünleri, yumurta, meyve gibi besinler vitamin ve mineral desteği sağlıyor. Her vitamin ve mineralin ihtiyaç düzeyi yaşa, cinsiyete göre değişkenlik gösterir.

  Günlük Vitamin Mineral İhtiyacı
 • Ocak 23, 2020

  Köpek balığı kıkırdağı diğer adıyla shark cartilage, insan sağlığına olan faydaları nedeniyle son yıllarda dikkat çekmeye başladı. Gıda takviyesi şeklinde kullanılabilen köpek balığı kıkırdağı; yüksek oranda kalsiyum, protein, sodyum, kolajen ve fosfor içerir. Alternatif tıpta başarı sağlayan köpek balığı kıkırdağının kullanımı yeni değil, İskandinav ülkelerinde çok uzun yıllardan beri yaraların iyileştirilmesinde köpek balığından yararlanılıyor. Köpek balıklarının en temel özelliği doğadaki en güçlü, dayanıklı canlılardan biri olmasıdır. Bunun yanı sıra köpek balıkları kansere yakalanmayan doğadaki tek canlıdır.

  Köpek Balığı Kıkırdağı Ne İşe Yarar?
 • Ocak 20, 2020

  Pro ve biota kelimelerinin harmanlanmasıyla ortaya çıkan probiyotik, “yaşam için” anlamına gelir. Probiyotikler tıpkı anlamı gibi yaşam için çok gerekli yararlı mikroorganizmalardır. Sindirim sistemindeki birçok rahatsızlık ve düzensizlik probiyotiklerin desteğiyle iyileştirilebilir. Bağırsak sisteminde bulunan yararlı mikroorganizmalar hem bağırsak sistemini korur hem de hastalıkların büyümesini önlemeye yardımcı olur. Probiyotikler işte bu noktada yararlı bakteri sayısının çoğalmasında, zararlı olanların ise azalmasında rol oynar.

  Probiyotik ve Prebiyotik Nedir? Ne İçin Kullanılır?
 • Ocak 16, 2020

  Kobalamin adıyla da bilinen B12 vitamini, B grubu vitaminlerinden biri olup suda çözünebilen özelliktedir. B12 beslenme ve takviye gıdalar aracılığıyla alınabilen bir vitamindir. B12 eksikliği her yaş grubu için sağlık problemi oluşturur ancak en riskli grup gelişme çağındaki çocuklar ve yaşlılardır. B12 vitamini insan sağlığındaki öyle etkili bir vitamin ki eksik olması halinde zekâ gelişimi, hafıza zayıflıkları, kronik yorgunluk, unutkanlık, vücut krampları, el ve ayak uyuşması gibi birçok soruna yol açar. Kişinin günlük yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Peki, b12 eksikliği nasıl giderilir? Uzmanlar iki seçenek sunuyor: Beslenme ve gıda takviyeleri.

  B12 Vitamin Eksikliği Nasıl Tamamlanır?