5 Adımda Doğal Cilt Bakımı

5 Adımda Doğal Cilt Bakımı, doktorların önerdiği cilt bakım ürünleri, cilt temizleyici, nemlendirici, göz çevresi bakımı, cilt bakım ürünü, cilt bakım rutini, kişisel bakım

5 Adımda Doğal Cilt Bakımı

Cilt görünümünüz ne kadar canlı ve taze ise kuruluktan kaynaklı cilt lekelerinin oluşma ihtimalini o kadar azaltabilirsiniz. Doğal cilt bakımı yaparak birçok cilt sorunundan korunmak ve kurtulmak da mümkündür. Çok basit ve doğal yöntemler kullanarak cilt bakımı yapabilir, bu sayede kimyasalların zararlı etkilerinden korunabilirsiniz. Örneğin, bal ve şekeri karıştırarak dudaklarınızdaki ölü derileri atabileceğinizi biliyor musunuz? Peki ya ciltteki kuruluğun en önce dudaklarda görüldüğünü?

Kendinizi ihmal etmeyerek ve doğal ürünler kullanarak hem sağlıklı görünebilir hem de sağlıklı olabilirsiniz. Ayrıca doğru bakımla cildin colajen yapısını da güçlendirmeniz mümkündür. Bunun için protein içeren gıdalar tüketmek gerektiğini de unutmamalısınız. Ayrıca gün içinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu ölçüde su tüketmek de cilt görünümünü yenilemeye yardımcıdır. Bunun dışında uygulamanız gereken bakım için aklınızdan çıkarmamanız gereken 5 tavsiye var. İşte 5 adımda cilt bakımı denildiğinde takip etmeniz gerekenler adımlar:

 1. Cilt bakım önerileri tavsiyeleri arasından doğru ürünü seçmek
 2. Cilt tipine uygun ürün seçmek
 3. Doğal içerikli ürünleri seçmek
 4. Yaşa uygun cilt bakım ürünlerini seçmek
 5. Alınan ürünleri, günlük ya da haftalık gibi belli periyodlarda düzenli şekilde kullanmak.

Genel olarak her cilt bakım ürünü için bu 5 adımı uygulamak, daha bilinçli bir bakım yaparak cildinize ihtiyaç duyduğu bakımı yapmanızda yardımcı olur. Bu sayede kendinizi daha iyi hissederken aynı zamanda her zaman olduğunuzdan genç görünmeyi de başarabilirsiniz. Ayrıca uzman tavsiyelerini göz önünde bulundurmak, cilt bakımı için yanlış uygulamalarla kendinize zarar vermenizin de önüne geçer. Vücudun farklı bölgelerinde uygulayabileceğiniz cilt bakım önerilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Bioderma Sensibio Foaming Gel 500mlBioderma Sensibio H2O 500ml

1-Yüz, Dudaklar ve Göz Çevresi İçin Bakım Önerisi

Dudak kuruluğu, birçok kişide görülen ve aslında susuzluğun habercisi olan cilt sorunlarından bir tanesidir. Bu sorunu gidermek isterseniz günlük su tüketiminize dikkat etmekle birlikte, colajen içeren doğal ürünler kullanarak peeling yapmalısınız. Cilt ph+ seviyenize uygun doğal cilt bakımı ürünleri ile ölü derileri kısa sürede atabilirsiniz.

Uygulama:

 1. Bal ve şeker karışımını dudaklarınıza bir fırça ile sürüp birkaç dakika fırçalamaya devam edin.
 2. Karışımı 10-15 dakika dudağınızda beklettikten sonra ılık su ile durulayın
 3. Son olarak dudağınıza cilt tipinize uygun bir nemlendirici krem sürerek bakım işlemini bitirebilirsiniz.

Eğer hangi nemlendiriciyi kullanacağınızdan emin olamıyorsanız dermatologların önerdiği cilt bakım ürünleri arasından bir seçim yapabilirsiniz. Böylece kendi cilt tipinize uygun ve cilt sorunlarınıza uygun doğal cilt bakımı uygulamalarını kolaylıkla yapabilirsiniz. 

Ayrıca tüm yüzünüze bal sürüp birkaç dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Açılan gözenekleri cilt tipinize uygun doğal bir tonikle temizlediğinizde canlı bir yüz görünümüne kavuşabilirsiniz. Eğer evde peeling hazırlamakla uğraşamayacağınızı düşünüyorsanız doğal cilt bakımı ürünleri arasından bir tanesini tercih ederek bakımlarınızı düzenli olarak yapabilirsiniz. Dermatolog tavsiyeleri arasında yer alan yüz için hidrokortizon ise yüzünüzdeki şişlikleri ve ödemi söktürmeye yardımcıdır. Colajen yapısını destekleyici yüz bakım ürünleri ile La Roche Posay Effaclar Kofreilgili eczacınıza danışabilirsiniz.La Roche Posay Toleriane Nettoyant

Göz çevresi için doğal cilt bakımı, genellikle göz kenarlarında oluşan kaz ayaklarını gidermek için yapılır. Bunun dışında gözaltı morluklarını iyileştirmek ve canlı bir göz çevresi görünümü kazanmak için uygulanabilecek doğal bakım önerileri hayatınızı büyük ölçüde kolaylaştırabilir. Bunlardan bir tanesi uygulama sırasında nazik olmak...

Göz ve göz çevresi çok hassas olduğu için bu bölgeye uygulanacak olan bakım sırasında kremin çok yavaş hareketlerle yedirilmesi önerilir. Ayrıca vücudun diğer bölgelerinde uygulanan ölü deri atma yani peeling işlemi göz çevresinde uygulanmamalıdır. Çünkü buraya herhangi bir sert uygulama yapılması göz çevresinin kızarmasına ve hasarlı bir görünüm oluşmasına neden olur. Göz bakımı ile ilgili size tavsiyemiz, doğal cilt bakımı ürünleri arasından yer alan ve cilt tipinize uygun ürünleri seçmenizdir. Ayrıca colajen yapısını onarıcı bir göz serumu kullanarak gözaltı morluklarını giderebilirsiniz. Bu göz serumu ile yıpranan kolajen dokunun yeniden zenginleşmesini sağlayarak aynı zamanda kırışıklıkların  da azaldığını görebilirsiniz.

Yaş, yoğun mimik kullanımı, cilt bakımının ihmal edilmesi gibi birçok nedenle gözaltı ve göz çevresi sorunları yaşanabilir. Çözümü ise eczanede satılan en iyi cilt önerileri arasına  girmiş göz bakım ürünlerini kullanmaktır. Gece ve gündüz kremleri, güneş koruyuculu ve cilt bariyerini onarıcı kremler tercih etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Göz bakımı ürünlerini alırken yaşınıza ve cilt tipinize uygun olanı tercih ettiğinizden emin olmalısınız.  

2.Eller İçin Kullanılabilecek Doğal Cilt Bakımı Ürünleri

 

Cilt bakım ürünleri tavsiyeleri arasında yer alan elleri pamuk gibi yapacak bakım ürünleri arasında nemlendirici kremlerin yeri bir başkadır. Nemlendirici kremler dışında bir de ellerdeki ölü derileri temizleyip canlanmayı sağlayacak peeling ürünleri bulunur.

Uygulama:

 1. Peeling ürününü el üzerine biraz kalın bir tabaka halinde sürün.
 2. Kuruyana kadar bekleyin.
 3. Kuruduktan sonra pütürlü olan bakım ürününü el üzerinde ileri geri sürterek temizleyin.
 4. Ellerinizi ılık suyla yıkayın.
 5. Güneşten koruyuculuğu yüksek bir nemlendirici krem ile ellerinizi nemlendirin.

Uzmanlardan cilt bakım önerileri arasında sıkça yer bulan el peelingi ürünlerini kullandığınızdan emin olun. Eller için doğal cilt bakım ürünü seçerken hangi esansları barındırdığından ziyade hangi etken maddelere sahip olduğuna dikkat etmeniz önemlidir. En önemlisi ise kimyasal içerikli ürünlerden kaçınarak doğal içerikli olduğundan emin olmalısınız. Bu nedenle cilt bakım ürünü almaya ihtiyacınız varsa ya eczacınıza ya da dermatolog tavsiyelerine kulak vermelisiniz. Eller için doğal cilt bakımı yapmak isterseniz tereyağı ve zeytinyağı gibi doğal yağları tercih edebilirsiniz.

La Roche Posay Lipikar Baume AP

3.Dirsekler ve Topuklar için Doğal Cilt Bakımı Ürünleri

Dirsekler ve topuklar da ciltte en çok kuruyan ve cansız görünen bölgeler arasındadır. Genellikle göz önünde olmadıkları için bakım konusunda ihmal edilen bölgeler arasında yer alırlar. Oysaki doktorların önerdiği cilt bakım ürünleri içinden kendi cilt tipinize uygun bir peeling ürünü alarak bu bölgelere düzenli uygulama yapabilirsiniz. Özellikle de banyoya girdiğinizde mikro granüllü, ölü deri atmaya yardımcı olanları seçebilirsiniz. Böylece cildinizi tazeleyen doğal cilt bakımı ürünleri ile kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Cildinizdeki ölü deriyi atarak cildinizin her zaman sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. En güzel peeling malzemelerinden biri tuz olarak ifade edilir. Ancak tuz sert ve keskin bir yapıya sahip olduğu için vücudunuzda hassas bölgelerde kullanmamanız önerilir. Daha yumuşak bir malzeme kullanmak isterseniz doğal peeling yapmak için yoğurt ve karbonatı karıştırabilirsiniz.

Uygulama:

 1. Topuk ve dirsek bölgelerinize karışımı sürün.
 2. 10 dakika bekleyin.
 3. Kuruyan peeling malzemesini bu bölgelere yavaşça sürterek ölü derileri atmayı sağlayın.
 4. Cildinizi ılık su ile temizleyin.
 5. Peeling uyguladığınız bölgelere nemlendirici krem sürün.

Özellikle dirsek bölgelerinde nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. Topuklar için ise doktorların tavsiye ettiği, ayaklarınızın daha canlı bir dokuya sahip olmasını sağlayacak ayak nemlendirici kremleri kullanabilirsiniz. Bunun dışında evde malzeme hazırlamaya vaktiniz yoksa doğal cilt bakımı ürünleri de size bu konuda yardımcı olacaktır. Örneğin AHA içeren peeling ürünlerini tercih ederek cildinizi kuru görünümden kurtarmayı sağlayabilirsiniz. Dermatologların kullandığı cilt bakım ürünleri de size doğru ürünü seçme noktasında yardımcı olabilir.

 

Makalemizi faydalı bulduysanız C vitamini serumları ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler: 5 Adımda Doğal Cilt Bakımı, doğal cilt bakımı, doktorların önerdiği cilt bakım ürünleri, nemlendirici, göz çevresi bakımı, cilt bakım ürünü, cilt bakım rutini, kişisel bakım
Kasım 05, 2020
Listeye dön