Akdeniz Diyetinin Faydaları

Akdeniz Diyeti, diyet ürünleri​​​​​​​, besin destek ürünleri, Akdeniz Diyetinin Faydaları, Akdeniz diyeti, Diyabet nedir, kilo kontrolü gıda takviyesi,

Akdeniz Diyetinin Faydaları

Akdeniz yöresi genellikle zeytinyağlıları ve hafif yemekleri ile ön plandadır. Akdeniz diyeti de zeytinyağlı yemekler ve sebze ağırlıklı bir diyet türüdür. Sağlıklı yaşam adına genelde Akdeniz ülkelerinde bir yaşam biçimi olarak uygulanan diyet, ülkemizde çoğunlukla kilo vermek isteyen kişilerce uygulanır. Akdeniz diyeti ile daha dinç hissetmek, tansiyon, diyabet, kalp ve eklem hastalıklarından uzak durmak amaçlanır. Akdeniz beslenme şekli genellikle düşük kalorili yiyeceklerden oluşur. Bu diyette vücutta eksik olan besin değerlerini daha kolay takviye edebilmek adına kilo kontrolü gıda takviyesi ürünleri kullanılabilir.

Akdeniz diyeti yapmadan önce gerekli sağlık kontrollerinden geçmek ve bir diyetisyenin kontrolünde olmak en etkili sonucu almanızda yardımcıdır. Vücutta eksik olan bazı vitamin ve mineralleri takviye edebilmek adına kullanacağınız diyet ürünleri ile sağlınızı da koruyabilirsiniz. Uzman tavsiyesi de alarak kullanabileceğiniz kilo kontrolü gıda takviyesi ürünleri sayesinde diyet sırasında eksik besin almaktan kaynaklanan baş dönmesi, kendini halsiz hissetme gibi sorunların da önüne geçmek mümkün olabilir.

Akdeniz diyeti, ağır hamurlu, etli ve yağlı yemeklerden ziyade beyaz et ve sebze ile hazırlanan menülerle yemek sonrasında hissedilen ağırlığın oluşmasını da önleyebilir. Kişiye özel diyet listesi hazırlanarak gün içinde ara öğünler ve kilo kontrolü gıda takviyesi ürünler ile verimli bir beslenme düzeni oluşturulabilir.

Akdeniz Diyeti ile ana ve ara öğünler, sağlıklı tatlı alternatifleri gibi dengeli bir beslenme ile hem ruh hem beden sağlığınızı koruyabilirsiniz. Mesela günümüzde çok fazla üstünde durulan diyabet hastalığı da çoğunlukla yanlış yaşam tarzı ve yanlış beslenme nedeniyle ortaya çıkar. “Diyabet nedir?” diye merak edenler için bu soruya şöyle cevap verebiliriz. Diyabet, vücuttaki kan şekerini dengeleyen pankreasın, bir süre sonra yeterince insülin salgılayamaz hale gelmesidir. Bu durumda vücuttaki şeker dengesi aşırı yükselebilir ya da bazen vücut dengesi bozulduğu için aşırı düşebilir. Bunu önlemek doğru beslenme ile mümkün olabilir. En azından bu şekilde riski en alt seviyeye çekmeyi başarabilirsiniz.

Hastalıkları Önlemede Akdeniz Diyeti Faydaları

Diyabet nedir?” sorusunun cevabını verdikten sonra üzerinde durmamız gereken konu: “Bu hastalığa yakalanmamak için neden Akdeniz Diyeti tercih edilmeli?” olmalı... Aslında sadece diyabet için değil, birçok tehlikeli hastalığın oluşumunu engellemede de Akdeniz beslenme düzeni önemli bir katkı sağlar. Vücudu olumlu yönde etkileyen diyet özellikle de beyin sağlığını koruma, zihin açıklığı ve dinçlik sağlama gibi etkilere sahiptir. Akdeniz diyeti ile birlikte organize şekilde kullanılabilecek kilo kontrolü gıda takviyesi çeşitleri şu faydaları sağlar:

 • Vücudun dinç olması
 • Ödem oluşumunun önlenmesi
 • Tansiyonun ve diyabetin oluşmasının önlenmesi
 • Kişinin ruhsal olarak kendini iyi hissetmesi
 • Eklem hastalıkları riskinin azalması
 • Beyin gelişimini ve güçlenmesini desteklemesi
 • Yüksek kolesterolü önlemesi

Zengin çeşitliliğe sahip olan bu diyet türünde kendinizi kısıtlanmış gibi hissetmezsiniz.

Sağlıklı ve zaten tükettiğiniz birçok şeyi tüketmeye devam ederek hayatınıza kolaylıkla devam edebilirsiniz. Akdeniz diyeti yaparken dikkatli tüketmeniz gereken gıdalar arasında ise ilk başta kırmızı et gelir. Kırmızı et çok fazla tüketildiğinde yüksek kolesterole yol açabilir. Bu nedenle Akdeniz Diyeti yapanlar için kırmızı et sınırlı olarak tüketilebilecekler arasındadır. Tavuk ve balık gibi beyaz et tüketimi ile protein alımının desteklendiği diyet türünde peynir, yumurta, yoğurt gibi diğer protein ürünleri için tüketim kişiye göre sınırlandırılabilir. Ayrıca tam kan sayımı yaptırılarak vücutta eksik besin değerlerine göre takviye edici gıda desteği sağlanabilir. Üzerinde durulması gereken farklı bir konu ise kilo kontrolü gıda takviyesi ürünlerinin kişinin bünyesine göre farklılık gösterebileceğidir.

 Diyet ürünleri arasında yer alan çeşitli ek gıdaların yanında sebzeler, meyveler, işlenmemiş her türlü yemişler Akdeniz beslenme tipinde rahatlıkla tüketilebilir. Tatlı niyetine tüketilebilecek olan meyveler de yemişlerle bir araya getirilerek özel tatlı tariflerinde kullanılabilir. Akdeniz Diyeti düzenli olarak yapılmaya devam edildiğinde bir süre sonra cilt hücrelerinde yenilenmeye de yardımcıdır.

Kilo vermek isteyen kişilerin severek yaptığı diyette hangi tür kilo kontrolü gıda takviyesi ürünleri kullanılması gerektiği ise belli başlı kriterlere göre belirlenir Bunlar genellikle kişinin herhangi bir hastalığı olup olmaması, yaşı, bölgesel yağ durumu, kilo durumu olmak üzere sıralanabilir. Diyet ürünleri kullanarak yapılmak istenen diyetlerde de yine beslenme saatine, yenilen içilen gıdaların içeriklerine dikkat etmek önemlidir.

Akdeniz Diyetinin Faydaları

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu kadar faydasından ve çeşitliliğinden söz ettikten sonra “Akdeniz diyeti nasıl yapılır?” diye merak etmemek mümkün değil! Diyet, aslında genel olarak bu coğrafyada yetişen bitkilerden, sebzelerden ve meyvelerden oluşur. Deniz ürünleri arasında yine Akdeniz Bölgesinde yetişen balıklar ve deniz mahsulleri ön plandadır. Kişisel ihtiyaçlara göre diyete ek olarak takviye edici gıda önerileri de diyetisyenlerce özellikle spor yapan kişilere önerilebilir.

Diyet için kişisel bir reçete ile hazırlanan diyet ürünleri için Akdeniz diyeti kapsamında tüketilebilecek olanlar: yeşil bitkiler, yarım yağlı peynir, işlenmemiş çiğ kuru yemişler, yağsız yeşil ya da siyah zeytin gibi günlük kahvaltılık seçenekler sayılabilir. Alternatif olarak keten tohumu biraz yağsız yoğurt ve kuruyemiş, kuru meyve eklenerek yapılan bir kase meyveli yoğurt seçeneği tercih edilebilir.

Akdeniz diyeti öğle yemeği seçenekleri: Sebze yemekleri, zeytinyağlı bakliyat seçenekleri, çorba, salata bunlara ilave olarak kilo kontrolü gıda takviyesi niteliğinde ekmek yerine kullanılabilecek olan keten tohumu, yulaf gibi az kalorili ve lifli tok tutan besinler tercih edilebilir.

Akşam Yemeği için seçenekler: genellikle Akdeniz balık türlerinden bir tanesinin ızgarası, bir kase çorba ve salata akşam için ideal menüler arasında olabilir. Tabi burada yazdığımız menü herhangi bir bilirkişi tarafından hazırlanmamış ve herkes için uygulanabilir bir liste değildir.

Kendi kilo verme ihtiyacınıza göre gerekirse kilo kontrolü gıda takviyesi de kullanarak yapabileceğiniz özel diyet listenizi diyetisyeninizden isteyiniz. Diyet ürünleri arasında yer alan çok sayıda sebze ve meyveden zengin bu diyeti uygulamak size çok iyi gelecek. Akdeniz diyeti faydaları, yapılan çeşitli akademik çalışmalarla ispatlanmış olması nedeniyle birçok kişiye önerilen bir diyet türüdür.

Akdeniz Diyeti İçinde Yer Alan Yiyecekler? 

Yukarıda alternatiflerini saydığımız günlük öğün seçenekleri dışında aslında Akdeniz Diyeti içinde yer alan daha nice besleyici diyet ürünleri bulunur. Bunlardan bir tanesi avokadodur. Avokado, özellikle de protein ve yağ açısından zengin olması nedeniyle tok tutma özelliği de yüksek olan bir besin türüdür. Bu nedenle: “Akdeniz diyetinde hangi yiyecekler bulunur?” sorusunun cevabı arasında avokado ilk sıralarda yer alabilir. Ayrıca: makarna da dahil olmak üzere bazı karbonhidrat grupları da diyet içinde yer bulabilir. Bunun dışında Akdeniz’de yetişen turunçgiller, özellikle bu diyetin vazgeçilmez besin öğeleri arasınadır. Beyaz et seçeneği olarak Akdeniz’in zengin balık ve deniz mahsulü ile gün içinde bir öğünde kendinize beyaz et ziyafeti çekebilirsiniz. Genel olarak haşlama ya da ızgara et tüketimi ile kötü kolesterol oluşumunu önlemek diyetin amaçları arasında bulunur. Akdeniz diyeti faydaları arasında yer alan en önemlilerinden bir tanesi, bu diyetin uzun süreli uygulanabilir olmasıdır. Gerek görüldüğü taktirde kilo kontrolü gıda takviyesi ürünleri ile sporcu beslenmesinde zengin alternatifler yaratılabilir. Ancak belki bu aşama, kilo kontrolü aşamasına gelindiğinde uzman diyetisyen kontrolünde uygulanabilir. Doğal diyet ürünleri arasında yer alan besleyici gıdalar:

 • Yeşil mercimek (bakliyat)
 • Balık (protein)
 • Bulgur (karbonhidrat)
 • Çiğ kuruyemişler (yağ)
 • Ispanak ve Pırasa gibi sebzeler (yeşil yapraklı sebzeler) 
 • Akdeniz meyveleri olmak üzere kısaca listelenebilir.

Doğal diyet ürünleri dışında kullanabileceğiniz ek gıdalar ve kilo kontrolü gıda takviyesi ürünleri için detaylı bir araştırma yapmalı, ihtiyaç duyduğunuzdan emin olduğunuz ürünleri tercih etmelisiniz. Bunun dışında ise düzenli spor yapan kişiler için özellikle besin destek ürünleri ile hazırlanmış ara öğünler diyet düzeninde yardımcı olabilir. Akdeniz diyeti ve sporu bir arada yaparken kas kaybını önlemek adına kullanılabilecek olan besin destek ürünleri, günlük protein ihtiyacı hesaplanarak doğru oranda kullanılmalıdır.

 

 

 Diyet yapmaya başlamadan önce Kilo kontrolü İçin Yeme İsteğini Nasıl Ortadan Kaldırabilirsiniz? adlı makalemizi okumanızda fayda var. 

Etiketler: Akdeniz Diyeti, diyet ürünleri​​​​​​​, besin destek ürünleri, Akdeniz Diyetinin Faydaları, Akdeniz diyeti, Diyabet nedir, kilo kontrolü gıda takviyesi,
Ekim 23, 2020
Listeye dön