Amino Asitler ve Faydaları

Amino Asitler ve Faydaları, Amino Asitler Nedir, Aminoasit

Amino Asitler ve Faydaları

Kendinizi en sağlıklı hale getirmek birçok kişinin temel hayat amacıdır. Bunu yapmak için vücudumuzda önemli öğeleri ve karmaşık sistemleri anlamamız gerekir. Örneğin amino asitler, kasların güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayan proteinleri oluşturmaya yardımcı olur. Şimdi Amino Asitler nedir? Amino asitler ne işe yarar? Bunun gibi soruları cevaplayarak Amino Asitlerin vücut şeklinizi korumanıza nasıl yardımcı olabileceklerine bakalım!

Amino Asitler Nedir?

Vücudunuz birçok parçadan oluşan bir yapboz gibi düşünürseniz aminoasitler en önemli parçaları oluşturur. Aminoasitler, kas oluştururken vücudun kullandığı hayati önem taşıyan proteinleri inşa ederler. Eğer yeterince amino asit almazsanız vücudunuz kaslarınızın iyi görünmesini sağlayacak proteinleri yapamaz. Ayrıca kas kütlesinin kilo vermede önemli bir öğe olduğunu da unutmayın. Kasların olması gerektiği gibi güçlü değilse kilo vermekte ve şekillenmekte zorlanabilirsiniz. Aminoasitler ve özellikle dBCAA olarak adlandırılan dallı zincirlik amino asitlerden yeterli miktarda almanız gerekir.

Amino Asitlerin Sağlık Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Temel amino asitlerin sağlık üzerinde büyük etkileri olabilir. Yüksek amino asit alımı genellikle daha yağsız bir vücut ve daha iyi bir genel sağlıkla ilişkilendirilirken düşük alımlar ise tam tersini çağrıştırır. Özellikle de kasların parçalanmasını önleyen ve vücudun genel olarak kas inşa hızını arttıran lösin adı verilen BCAA’ya özellikle dikkat etmeliyiz. Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz üzere kas kütlesi sağlıklı bir vücut için hayati önem taşıdığından, amino asit sağlığınız için önemlidir. Vücudun sorunsuz çalışmasını sağlayan bir diğer amino asit ise doku onarımını, doku büyümesini, beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin oluşturulmasını destekleyen histidindir.

Beslenmemde Yeterli Amino Asit Aldığımdan Nasıl Emin Olurum?

Yukarıda yazılanlar dikkate alındığında amino asitlerin vücudunuz kendi başına (temel olmayan amino asitler dışında) üretebileceği bir şey olmadığını bilmek önemlidir. Bunun anlamı, dengeli bir diyet ve vücudunuzdaki sistemlerin doğru çalışması için bu maddeler açısından zengin yiyecekler tüketmeniz gerekir. Dana eti, tavuk ve hindi gibi etlerin ve peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinin özellikle amino asitler açısından zengin olduğu göreceksiniz. Aynı zamanda soya ürünleri ve diğer baklagiller gibi bitkisel kaynaklardan da temel amino asitleri alabilirsiniz.

Amino Asitleri öğrendiğimize göre sağlıklı yaşam için yeni bilgiler öğrenmeye devam edebiliriz. Makalede bahsettiğimiz BCAA ‘lar hakkında detaylı bilgi edinmek ve spor sonrası tüketebileceğimiz BCAA deposu bir atıştırmalık yapmak için BCAA Tozu ile Ev Yapımı Jelibon tarifimizi inceleyebilirsiniz.

Amino Asitler hakkında paylaşmak ve bilmek istediklerinizi yorumda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler: Amino Asitler ve Faydaları, Amino Asitler Nedir, Aminoasit
Eylül 25, 2020
Listeye dön