B12 Vitamin Eksikliği ve B12 Değeri Ne Olmalı?

B12 Vitamin Eksikliği ve B12 Değeri Ne Olmalı?

B12 Vitamin Eksikliği ve B12 Değeri Ne Olmalı?

 

Uzmanlar, B12’nin tüm vücut hücrelerinde olması ve görevini yerine getirmesi için B12 Vitamininin güvenli alt sınır değeri olarak 500 pg/ml belirliyor. Ancak hiçbir şekilde B12 sorununun gözlenmemesi için B12 değerlerinin 500 ila 700 pg/ml aralığında olması öneriliyor. Önerilen b12 değeri ise 700 ila 800 aralığıdır. Uzmanlar 500 ve üstü B12 değerini sağlıklı bulduğundan vitamin takviyelerinin düzenli kullanılması gerektiğini belirtiyor. Öte yandan B12 vitamin eksikliği, vücuttaki B12 vitamini ideal seviyeye ulaştıktan sonra kendini tekrar edebileceğinden yılda bir ya da iki kez kan değerlerinin ölçülmesi, B12 değerlerinin korunması öneriliyor.  

 

 

B12 Vitaminin Eksikliği Nedenleri

B12 vitamin eksikliği neden olur merak ediliyor. Cevap basit aslında: Hayvansal gıda tüketmeyenler, vegan ve vejetaryen beslenme biçimini tercih edenler B12 eksikliği yaşarlar. Elbette hayvansal gıda tüketenlerde de B12 eksikliği görülebiliyor. Zira yetersiz, sağlıksız, dengesiz beslenme biçimi B12 başta olmak üzere birçok vitamin ve mineralin azalmasına neden oluyor. Mevsim meyvelerinden, sebzelerinden ve et – balık gibi besinlerden tüketmek vitamin eksikliğinin oluşumunu önler.

B12 vitamininin faydaları şöyledir: Anemiyi önler, sinir sistemini korur. Unutkanlığı önler, hafızayı geliştirir. Sindirim sisteminin düzenli olmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kadınlarda üreme sağlığını korur. Gebeliğin rahat geçmesini sağlar. Odaklanma problemini yener. Hücre onarımını destekler. Daha birçok faydası olan B12, beslenmeyle alınamıyorsa b12 takviyeleriyle alınmalı ve vücuda düzenli girişi sağlanmalıdır.

B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri

 

Sık görülen b12 vitamin eksikliği belirtileri şöyledir: El ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma hissi; halsizlik, iştahsızlık, unutkanlık, odaklanma problemi, zihin karışıklığı, dengesiz ruh hali, diş eti kanamaları, kansızlık, baş dönmesidir. Başlangıçta bir ya da birkaç belirti hafif düzeyde kendini gösterir ancak vitamin depoları boşaldıkça eksiklik daha ciddi oranda belli olmaya başlar. Eğer vitamin takviyesi alınmazsa bu eksiklik birçok hastalığı tetikler.

Vücut ve beyin sağlığı açısından büyük önem arz eden B12 vitamini hakkında hazırladığımız B12 Vitamin Eksikliği Nasıl Tamamlanır? adlı makaleyi de inceleyebilirsiniz.

 

Etiketler: B12 Vitamin Eksikliği, B12 Değeri ,
Eylül 25, 2020
Listeye dön