B12 Vitamini Eksikliği ve Faydaları

B12 Vitamini Eksikliği, Vitamin b12, Hangi gıdalarda, b12 vitamini faydaları

B12 Vitamini Eksikliği Nedir?

B12 vitamini faydaları, B12 vitamini eksikliği ve hangi gıdalarda b12 vitamini bulunduğunu anlatacağımız bu makalemizi hazırlarken dünyanın tanınmış uzman doktorlarının yayınladıkları bilimsel çalışmalarından da faydalandık. B12 Vitamini eksikliği ve Gıda takviyesi gibi sağlıklı beslenmeye dayalı ve B12 vitaminini incelediğimiz bu makalede beslenme konusunda uzman, Dr. Eric Madrid'in çalışmalarına yer verdik. 

Önce B12 Vitaminini tanıyalım. Kobalamin veya siyanokobalamin olarak da ifade edilen B12 vitamini, beyin sağlığı, sinir sistemi ve vücutta dolaşan kan, sağlığımız için ihtiyaç duyduğumuz önemli bir vitamindir. Kobalt minerali bu yapılanmada önemli bir role sahiptir. B12 vitamini fazlası idrar yolu ile dışarı atılmaktadır. Suda çözünebilen B12 vitaminde aşırı doz mümkün değildir.  Yani fazla B12 vitamini almak çok riskli bir durum değildir. Fakat böbrek sağlığımız için gerekli miktarı aşmamaya özen göstermek gerekir.

Dr. Eric Madrid'in çalışmalarından bir alıntı: Sekiz adet B vitamini bulunur ve bunlar genel sağlık ve enerji metabolizması üzerinde önemli rol oynarlar. Yağ, karbonhidrat, şeker ve proteinlerin sindirilmesinde önemlilerdir ve önemli besin maddelerini enerjiye dönüştürmeye yardımcı olurlar.

Tüm B vitaminleri suda çözünebilir ve bu nedenle fazlası idrar yoluyla atılır. Birçok B vitamini vücutta depolanmaz. Sadece B12 vitamini ve folat olarak bilinen B9 vitamini istisnadır. Vücutta depolanan ve yağda çözünebilen A, D, K ve E vitaminlerine göre farklılardır.

ABD bilim adamlarının B12 vitaminine dair yaptıkları çalışmalarda 60 yaşından büyük kişilerin yüzde 17'dinde B12 vitaminini eksikliği görülürken; 60 yaşından küçük kişilerin yüzde 6'sında B12 vitaminini eksikliği görülmektedir. B12 vitamini eksikliği konusunda dünyadaki farklı nüfusların eşit derecede etkilendiği görülmektedir. Örnek olarak Kuzey Çin'de 2014 yılında yapılan bir araştırma sonucu çinli kadınların % 45’inin B12 vitamin eksikliği yaşadığını göstermiştir.  Afrika, Rusya, Avrupa ve Orta Doğu'da yüksek eksiklik oranlarına sahiptir. Bu veriler öngörüyor ki vejetaryenler ve az et tüketen kişiler B12 vitamini eksikliği konusunda yüksek risk grubundadır. 

Omeprazol, Pantoprazol gibi diyabet ve mide ilaçları ve asit azaltıcı ilaçların çoğu bağırsakların emilimini engellediği için diyabet hastalarında B12 vitamin eksikliği riskini arttırdığı görülmüştür. B12 eksikliği yaşanmaması için B12 içerikli gıdaları alırken  bahsi geçen ilaçları kullananlar ve düzenli olarak alkol alanlar ve alkolizm sorunu yaşayanlar da vitamin B12 eksikliği yaşayabilirler.   

B12 Vitamini Eksikliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

B12 Eksikliği Sonucu Anemi 

Yetersiz B12 vitamini ilerleyen dönemlerde kansızlığa yani anemiye neden olabilmektedir.  Anemi hastalığı sonucu; Yorgunluk, nefes darlığı, yürüyüşlerde ve sporsal aktivitelerde düzensiz kalp atışı, çarpıntı, ciltte solgunluk, yeterli oksijen taşıyamaması nedeni ile organların işlevini yeterli bir şekilde yapamaması gibi vücudumuzu temelde etkileyecek olumsuz sonuçları  bulunmaktadır. Anemi nedeni ile bireyler dil ya da ağız ağrısı, beklenmedik kilo kaybı, soluk veya sararmış cilt, ishal ile adet sorunları ile karşılaşabilirler. 

B12 Eksikliği Sonucu Dilde Yanma (ağız yanması sendromu) oluşmaktdır. 

Uzman doktorların söylediğine göre, B12 eksikliği sonucu ağızda ve dilde pullanma, ağızda yanma, tad alma da bozukluk gibi durumlar yaşanabilir.

B12 Eksikliği ve Nöropati

Nöropati, elleri, ayakları ve bacakların alt kısmını etkileyen, beyniniz ve omuriliğinizi vücudunuzun diğer kısımlarına, özellikle de uç kısımlarına -ellere, ayaklara- bağlayan geniş sinir ağının herhangi bir nedenle zarar görmesiyle ilişkili bir sağlık problemidir. Dr. Eric Madrid, bir çok etkene bağlı olan nöropati rahatsızlığının bir nedeninin de  B1, B6 ve B12 vitamini eksikliği olduğunu ileri sürmektedir.

B12 Vitammini Eksikliği, Depresyon ve Halsizlik

Sinir dokusunun sağlığı ve kırmızı kan hücresi üretimi için ihtiyaç duyulan B12 Vitamini, vücut tarafından üretilmez. B12 Vitamini, sebze ve meyve grubunda bulunmamaktadır.  Bu nedenle özellikle vejeteryanlarda, yeterli et tüketmeyen düzensiz ve sağlıksız beslenen bireylerde ve B12 vitamin emilimini engelleyen türde ilaçlar kullananlarda B12 vitamini eksikliğine dayalı depresyon, stres ve halsizlik görülebilir.

Diğer B12 Vitamini Eksikliği Sonuçları: 

Yüksek derecede B12 eksikliği yaşayan yaşlı hastalarda Halüsinasyon ve kafa karışıklığı sıkça yaşanmaktadır. B12 eksikliği bununan kişilerde uykusuzluk, hafıza kaybı gibi beyinle alakalı hastalıklar görülmektedir.

Demas hastalarının büyük çoğunluğunda B12 eksikliği görülmektedir.

Hangi Yüyecekler B12 Vitamini İçerir.

  • Et (dana/tavuk/hindi)
  • Balık
  • Yumurta
  • Süt ürünleri
  • Spirulna (mavi-yeşil alg)
  • Ciğer
  • Kabuklu deniz ürünleri ( midye'de yüksek B12 bulunmaktadır)
  • Mantar 
  • Sebzeler: Mercimek, pancar, brokoli, ıspanak, barbunya, bezelye, taze fasulye, maydanoz.

 B12 vitamini depolanmamaktadır. Bu nedenle gıdalardan günlük olarak tüketmek gerekir. Eğer B12'yi günlük olarak tüketemiyorsanız. Ya da günkük B12 vitamini alımınızın yetersiz olduğunu düşünüyorsanız. Bu konuda B12 içeren gıda takviyelerinden faydalanabilirsiniz. Eğer diyabet veya Miğde için kullandığınız asidik yapıda farklı ilaçlar var ise B12 Kullanımı konusunda uzman doktorunuza mutlaka danışınız.

Takviyeler kapsül, tablet, dil altı veya sakız şeklinde olabilir. Ayrıca B12 vitamini B kompleks vitamini takviyesinde de bulunur. B12 vitamin dozu 100 mcg ila 2.000 mcg arasında değişir.

B12 Vitamininin faydalarını ve vücudumuz ile nasıl daha iyi yaşayacağımızı öğrenmeye devam etmek için işte size harika bir makale daha: B12 Vitamin Değeri Ne Olmalı?

Etiketler: B12 Vitamini Eksikliği, Vitamin b12, Hangi gıdalarda, b12 vitamini faydaları
Eylül 17, 2020
Listeye dön