Bağışlık Sistemini Güçlendiren Vitaminler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler

Bağışlık Sistemini Güçlendiren Vitaminler

Bağışıklık sistemi; çeşitli hastalıklara sebep olan bakteriler, virüsler, parazitler, mantarlar ve diğer mikroplarla savaşmakla görevli bir sistemdir. Bu sebeple koronavirüs (Covid19) salgını başta olmak üzere birçok hastalık için bağışıklık sistemi güçlendirici takviye ürünlere talep artmıştır. Çünkü bağışıklık sistemi, pandemide hayati bir rol oynamaktadır. Bunun dışında bağışıklık sistemi, vücuda giren maddeleri tanımak ve anında etkisiz hale getirmekle de görevlidir. Peki, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Hangi vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirir? Bağışıklık sistemi güçlendirici takviye ürünlerin ne gibi etkileri vardır? Bağışıklık için D vitamini ne gibi işlevler görür? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını makalemizde bulabilirsiniz!

Imutor Beta GlukanBağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Başlıktaki bağışıklık sistemi nasıl güçlenir sorusunun cevabı birçok faktöre bağlıdır. Şöyle ki; bağışıklık sistemi iki alt sistemden oluşur; doğuştan gelen ve uyarlanabilir (adaptif) bağışıklık sistemi... Doğuştan gelen bağışıklık sistemi, genler üzerinde kodlanmış verilere dayalı olarak moleküler kalıpları tanıdığı için fiziksel bağlantılı bir yanıt sistemidir. Bu sistemin, patojenleri hemen tanıma ve hızlı bir şekilde ortadan kaldırma gibi görevleri vardır. Bağışıklık sistemi güçlendirici takviye ürünler, bu sistemi destekler. Öte yandan; adaptif bağışıklık sistemi, belirli patojenlere, alerjene veya toksine ancak vücut tarafından bir “antijen” olarak kabul edildikten sonra yanıt verir.

Doğuştan gelen bağışıklık sisteminin aksine adaptif bağışıklık sisteminin antijene yanıt vermesi için zamana ihtiyacı vardır. Uyarlanabilir bağışıklık tepkisi, aynı antijen insan vücudunu istila etmedikçe uykuda olacak hücreler üretir. Vücudun bağışıklığı düzgün çalışıyorsa, kişi patojenlerden etkilenmez; ancak bağışıklığı iyi durumda tutmak tek başına vücudun işi değildir. Bu noktada hangi vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirir ya da bağışıklık sistemi nasıl güçlenir soruları akla gelmektedir.

Vücudun hastalıklarla savaşması için bağışıklık güçlendirici beslenme alışkınlıkları geliştirilmelidir. Öncelikle bağışıklığı destekleyen yiyecekler tüketilmedir. Bağışıklık güçlendirici vitamin takviyeleri ve bağışıklık için D vitamini gibi takviye ürünler de bağışıklık güçlendirmek için etkili yöntemlerdir. Bu konuda en çok sorulan ve en önemli sorudan devam edelim: Hangi vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirir?

Hangi Vitaminler Bağışıklık Sistemini Güçlendirir?

Koronavirüs pandemisi, birçok insan için endişe kaynağı haline geldi. Daha önceki farklı virüslerden kaynaklanan hastalıklara karşı ilaç tedavisi yeterli olabilirken, Imutor Kompleks 30 Kapsülhenüz faydası kanıtlanmış aşısı ve ilacı bulunmayan koronavirüs insanlarda korku ve endişe oluşturmaya devam ediyor. Uzmanlar, koronavirüse karşı önlem olarak en etkili yöntemin bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğunu belirtiyor. Bu sebeple bağışıklık sistemi güçlendirici takviye vitaminlere ya da ürünlere talep giderek artıyor. İnsanlar hangi vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirir sorusunu daha sık soruyor ve bu sorunun cevabını arıyor. Peki, hangi vitaminler bağışıklık sistemi güçlendirici takviye olarak kullanılabilir ya da bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Bağışıklık sistemi güçlendirmek için en doğru yol, besin değeri yüksek yiyecekler tüketmektir. Ancak canımızın her istediği yiyecek her zaman ihtiyacımız olan yiyecek değildir. Vücudu en iyi şekilde destekleyen yiyeceklerin doğru vitaminlere ve minerallere sahip olması gerekir. Bu sebeple bağışıklık sistemi güçlendirici takviye ürünlere ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin, bağışıklık için D vitamini bağışıklık sistemi için önemli bir vitamindir.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir ve hangi vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirir sorularının cevaplarına gelelim!

Voonka Sambucus Nigra Çiğneme TabletiBağışıklık sistemini güçlendirmek için gerekli olan temel mikro besinlerden biri C vitaminidir. Bu vitamin vücut tarafından üretilmez, bu nedenle C vitamini açısından zengin yiyecekler tüketmek gerekir. Bağışıklık güçlendirici C vitamini içeren gıdalar arasında; turunçgiller, çilekler, yapraklı sebzeler, brokoli, yeşilbiber, kırmızıbiber ve domates ilk sıralarda gelir. Bağışıklık sistemi güçlendirici takviye ürünlerin birçoğu C vitamini içerir.

C vitamini, enzimatik reaksiyonlarda katalizör bir antioksidan ve kofaktör olarak işlev görür. İmmün yanıttaki rolü, cilt bariyer bütünlüğünü korumak, yara iyileşmesine yardımcı olmak ve lökosit işlevidir. C vitamini, kolajen sentezini artırarak ve kolajeni daha da stabilize ederek cildin bariyer bütünlüğünü korur. Aynı zamanda vücudu reaktif oksijen türlerinden korur. Mikrobiyal istilanın tanımlanması ve öldürülmesi için C vitaminine ihtiyaç vardır. Özetle hangi vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirir sorusuna en iyi cevaplardan biri C vitamini takviyelerdir.

 

  • A vitamini

A vitamini, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir sorusuna diğer bir cevaptır. Bu vitamin; görmek, büyümek ve gelişmek için çok önemli bir mikro besindir. Cildi ve mukus zarlarını korumak için de işlevleri vardır. A vitamininin besin kaynakları arasında; süt, karaciğer, balık, havuç, brokoli, kabak ve tahıllar bulunur. A vitamininin bağışıklık sistemi üzerindeki rolü ilk sıralardadır. A vitamini deri ve mukus zarlarının epitelinin oluşumunda, daha çok solunum yollarında hayati bir rol oynar. Bağışıklık hücrelerinin farklılaşmasını etkilediği için de önemlidir. A vitamini olmadan bağışıklık sistemi hücreleri düzgün bir şekilde gelişemez ve farklılaşamaz. Ayrıca, T hücre göçünde ve düzenlenmesinde ve homeostazında rol oynar.

Hangi vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirir sorusuna cevap olarak bağışıklık için D vitamini verilebilir. Bağışıklık sistemi güçlendirici takviye olarak önemli bir vitamindir. D vitamini genellikle kalsiyum ve kemik homeostazı ile ilişkilidir; ancak bu işlevlerin yanı sıra bağışıklık sistemi savunmasında da rol oynar. D vitamini genellikle; balık, et, süt, yumurta, mantar ve süt ürünlerinde bulunur. Bağışıklık için D vitamini takviyeleri bu vitamine olan ihtiyacı karşılamada yeterli olabilmektedir. D vitamini bağışıklık sistemi için katelisidin gibi doğuştan gelen antimikrobiyal yanıt elemanlarının transkripsiyonunda gereklidir. Doğuştan gelen bağışıklıkta özellikle aktif rol oynar. D vitamini, ayrıca, antiinflamatuar ve inflamatuar aracıların üretimini de etkiler. Bağışıklık sistemi güçlendirici takviye olarak doğru bir D vitamini takviyesi kullanmak, önemli bir bağışıklık güçlendirici olacaktır.

Hangi vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirir sorusunun cevabında bakır ve çinko da vardır. Bu metal mineralleri, doğuştan gelen bağışıklık fonksiyonunu optimal sürdürmek için gereken iki temel metaldir. Bakır ve çinko eksikliği, bakteriyel enfeksiyonlara karşı duyarlılıkla ilişkilidir. Çinko genellikle; istiridye, dana eti, sığır eti ve kuzu etinde bulunur. Bakır yönünden zengin besin kaynakları da fındık ve tohumlar, çikolatalar, kabuklu deniz ürünleri ve sakatat etleridir.

Sambucol Plus Kids YummiesSambucol PastilBağışıklık sistemi nasıl güçlenir sorusunun cevabı olarak genellikle bakırdan bahsedilir. Çünkü bakırın bağışıklık sistemindeki rolü; lökosit farklılaşması, olgunlaşması ve çoğalmasıdır. Bakır takviyesi yetersizse nötrofil ve makrofaj fonksiyonların bozukluğu ortaya çıkabilir.

Bağışıklık sistemi güçlendirici takviye ürünlerde yaygın olarak kullanılan çinko da bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için gereklidir. Hem doğuştan hem de adaptif bağışıklığa dahil olan hücrelerin normal gelişimi ve aktivitesi, doğru bir çinko takviyesi ile ilişkilidir. Çinko eksikliği, fagositoz bozukluğu ve patojenlerin hücre içinde öldürülmesi ile bağlantılıdır.

Tüm bunlarla birlikte hangi vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirir sorusunun cevabı olabilecek farklı vitaminler de vardır. Vücut için gerekli tüm besinlerle desteklenen dengeli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir sorusuna önemli bir cevaptır.

Öte yandan, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir sorusuna cevap olarak şunlara da dikkat etmek gerekir;

Covid-19 salgınının yaşandığı bu dönemde bağışıklık güçlendirici besinlerin, vitamin takviyelerinin ve aktivitelerin önemi daha da artmıştır. Bu sebeple bağışıklık sistemi güçlendirici doğru besinleri yiyerek, vitamin takviyeleri alarak ve spor yaparak bağışıklık güçlendirilebilir!

Bu yazımızı faydalı bulduysanız, bağışıklık ile ilgili diğer makalelerimize de göz atabilirsiniz.

Etiketler: bağışıklık sistemi, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?, hangi vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirir?, bağışıklık sistemi güçlendirici takviye, bağışıklık güçlendirici, bağışıklık için d vitamini
Kasım 22, 2020
Listeye dön