Bir İnsanın Alması Gereken Günlük Vitamin Miktarları Nedir?

Bir insanın alması gereken günlük vitamin miktarı

Bir İnsanın Alması Gereken Günlük Vitamin Miktarları Nedir?

Havaların soğumasıyla artan grip ve mevsim geçişlerinde yaşanılan alerjik rahatsızlıklar nedeniyle bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve hayat kalitemizi korumak durumundayız. Yeni bir sağlık bilincinin oluştuğu döneme giriyoruz ve artık sadece gripten değil, çok daha hızlı yayılan ve sonuçları gribe göre daha olumsuz olan virüs veya virüslerle de savaşmak durumundayız. Sağlığımızı etkileyecek mikrop ve virüslere karşı tedbir alırken sadece sağlıklı yaşam ve beslenme değil, aynı zamanda da yeni sosyal kurallar da hayatımızın ayrılmaz bir parçası olacak.

Vitamin Çeşitleri ve Beslenme Kültürü

Vitamin çeşitleri, beslenme alışkanlıkları ve bağışıklık sisteminin direncini arttırma yolları… Bu konulara yönelik ilgi revaçta. Bu zamandan sonra da ilgi yükselerek devam edecek. Özellikle, sağlıklı beslenmenin en önemli konusunu ifade eden vitaminlerin bağışıklık sistemine sağladıkları fayda, günlük almamız gereken vitamin çeşitleri ve minerallerin beslenmedeki yeri herkesi yakından ilgilendiren kısımlar. Bilindiği gibi yağlar, karbonhidratlar, protein ve yemek tuzlarından oluşan dört ayaklı bir temel besin sınıfından bahsetmek mümkün. Bunların saf ve katıksız bir şekilde, beslenme rejimine eklenmesi vücut fonksiyonunun sağlıklı olması için yeterli olmaz. Vücudun demir, bakır, çinko, manganez, kalsiyum ve günlük alması gereken vitaminler söz konusu.  

Protein ve karbonhidrat gibi ana beslenme öğelerini içeren sebze, süt ürünleri, kuru baklagiller, meyve ve tahıllarla zenginleştirilen beslenmeyle günlük almamız gereken vitamin çeşitleri vücuda kazandırılabilir. Bunlardan birinin veya birkaçının beslenme kültürünüzdeki yerinin az olması veya hiç olmaması durumunda vitamin eksikli yaşanma ihtimali söz konusudur. Bunu aşmak içinse günlük alınması gereken vitamin çeşitleri ve mineraller takviyelerden sağlanılabilir.

Vitamin Çeşitleri ve Günlük Almamız Gereken Vitamin Miktarı

Vitamin çeşitleri birbirinden farklı özelliklere sahip. Bazıları suda, bazıları yağda çözülürken, bazıları vücutta depolanır ve ihtiyaç anında hemen kullanılır. Ancak bazıları ise depolanmaz ve fazlası vücuttan dışarı alınır. Bu tür vitaminlerin günlük düzenli alımı önemlidir. Vitamin çeşitlerine yönelik tüm detaylar yazımızda…

  1. A Vitamini:

Günlük alım miktarı:
Erkek: 1000 mcg
Kadın: 800 mcg

Yağda çözülen vitamin sınıfı arasındaki A vitamini, görme yetisine önemli katkılarda bulunur. Vücutta depo edilir ve hastalıklara karşı direnci artırır. Yetişkinlerden çok büyüme ve gelişimin hızlı olduğu çocukluk dönemlerinde A vitamini eksikliği sıklıkla yaşanır.A vitamini, doku gelişimi ve hücrelerin yenilenmesi açısından önemli vitamin sınıfları arasındadır. Gelişimin hızlı yaşandığı çocukluk döneminde eksikliği hissedilebilir. Ayrıca, dengesiz beslenme de A vitamini eksikliğine yol açabilir. Günlük almamız gereken vitaminler arasında ilk sırada bulunur.

  1. D vitamini:

Günlük alım miktarı:
1 yaş sonrası için alım miktarı 600 IU olarak hesaplanmıştır.

Not: D vitamini ihtiyacı kişiden kişiye önemli farklılık gösterebilir. 60 yaşından sonra D vitaminine duyulan ihtiyaç ciddi oranda artabilir.

Yağda eriyen ve yine yağda depolanan vitamin türünden olan D vitamini, kemik ve kes gelişimini açısından önemlidir. Kalsiyumu da dengeleyen D vitamininin sentezlenmesi için güneş ışınlarına ihtiyaç duyulur. Yeterli derecede D vitamini alımı kanserden de koruyabilir. Vücuttaki kalsiyum ve fosfor dengesini sağlar. Yeterli miktarda alınmaması halinde kemik direncinde zayıflama yaşanır. Kemik erimesi riski artar.

  1. E Vitamini:

Günlük alım miktarı:
Erkek/kadın: 8-10 mg

Yağda çözünen E vitamini, oldukça etkili ve güçlü bir antioksidan vitamindir. Hücre yapısının korunmasında önemli katkılar sağlar. Dolaşım sisteminde tıkanmanın önüne geçmeyeMedigard Multivitamin 60 tablet yardımcı olur. Ayrıca kanın pıhtılaşması için gereken enzimlerin üretilmesinde de kullanılır. Antioksidan etkisi C ve B3 gibi vitaminlerle beraber artırılabilir. Hastalıklara karşı direnç kazandırır. Eksikliği halinde kansızlık, kalp rahatsızlıkları, bağışıklık sisteminde zayıflama, sık hastalanma, kulak çınlaması gibi durumlar yaşanabilir. Günlük almamız gereken vitaminler arasında yer alır.

  1. K Vitamini:

Günlük alım miktarı:
Erkek/kadın: 65-80 mcg

Yağda eriyen bir vitamindir ve bağırsaktaki yararlı bakteriler tarafından sentezlenir. Vücut tarafından çok az depolanır, buna rağmen eksikliği nadir görülen bir vitamindir. Ana görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamak. Bunun yanı sıra kemik sağlığını koruyucu katkıları da vardır. Eksikliğinde kanama gibi sorunların oluşma riski vardır.

  1. C vitamini:

Günlük alım miktarı
Erkek/kadın: 75-90 mg

Suda çözülen ve vücutta depo edilmeyen vitamin formudur. Günlük olarak alımı hastalıklardan korunmak açısından önemlidir. Antioksidan yapıdadır ve vücuttaki birden fazla oluşumun veya sentezin içerisinde yer alır. Bunlardan biri de cildin elastikiyetini sağlayan kolajen proteinlerinin üretimidir. Mikrop ve virüslere karşı direnci artırır. Bu nedenle havaların soğuması ve ateşli hastalıklar sırasında günlük alınması gereken vitamin miktarı artırılabilir.

  1. B1 (TİAMİN) Vitamini:

Ocean Daily One multivitamin 30 kapsülGünlük alım miktarı: Her 1000 kcal için 0,4 mg

Suda eriyen ve vücut tarafından depolanmayan vitaminler arasında yer alan B1 vitamini, enerji üretimi açısından en önemli vitamin türlerinden biridir. Alınan kalorinin sağlıklı şekilde enerjiye dönüşerek vücut tarafından kullanılabilmesi için 1000 kcal başına 0,4 mg B1 vitaminine ihtiyaç duyulur. Fazla alınan B1 veya kullanılmayan Tiamin vücuttan dışarı atılır. Eksikliği halinde yorgunluk, kaslarda zayıflık ve huzursuzluk gibi durumların yaşanma ihtimali söz konusudur.

  1. B2 (RİBOFLAVİN) Vitamini:

Günlük alım miktarı:
Erkek/kadın: 1-2 mg

Suda çözünen vitamindir ve büyümede önemli rol oynar. Emzirme veya gebelik dönemindeki annelerin 15 mg’ye kadar B2 almaları tavsiye edilir. Bazı vitaminlerin emilimini de arttıran B2, protein ve yağ oluşumunda rol alan vitamindir. Eksikliği halinde dermatit, sinir sistemi bozuklukları ve ışığa hassasiyet gibi durumlar yaşanabilir.

  1. B3 (NİASİN) Vitamini:

Günlük alım miktarı:
Erkek/kadın: Her 1000 kcal için 6,6 mg

Su ve alkolde çözülen vitaminin diyetinizde yer alması halinde sinir ve sindirim sistemi bozuklukları yaşama ihtimaliniz artar. Ayrıca deride birtakım rahatsızlıklar görülebilir.

  1. Folik asit:

Günlük alım miktarı:
Erkek/kadın: 400 mcg

Suda çözünen ve vücutta depolanmayan vitaminler arasındadır. Gebelik döneminde eksikliği ciddi oranda hissedilir. Ayrıca alkol tüketimi fazla bireylerde de eksikliği sıklıkla hissedilir. Gebelik döneminde günlük alınması gereken vitamin miktarı 600 mcg oranına kadar çıkarılması tavsiye edilir. Eksikliği halinde kansızlık, ağız içi yaraları, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi semptomlar oluşur.

  1. B12 Vitamini:

Günlük alım miktarı:
Erkek/kadın: 2-3 mcg

Suda eriyen ve az da olsa karaciğerde depo edilen vitamindir. Eksikliği hafıza zayıflığına, kansızlığa neden olur. Ayrıca kronik yorgunluk da eksikliğinde yaşanılacak diğer bir belirtidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için de ihtiyaç duyulan vitamin formudur.

Günlük Almamız Gereken Vitamin Çeşitleri Nasıl Karşılanır? Supradyn ve Pharmaton Takviyeleri…

Supradyn Energy Focus 30 TabletPharmaton Vitality 30 KapsülVücuda düzenli şekilde kazandırılması gereken vitaminleri hem düzenli beslenme yoluyla hem de gıda takviyeleriyle almak mümkündür. Supradyn veya Pharmaton gibi multivitamin ürünleri, yetişkin insanın günlük almamız gereken vitamin çeşitleri hesap edilerek, hazırlanan gıda takviye ürünleridir. Hem Supradyn hem de Pharmaton bağışıklık sistemini destekleyici vitamin ve mineral gruplarına yeteri kadar yer verir. Ayrıca kişinin günlük hayatına konsantre olmasını kolaylaştıracak, kronik yorgunluk gibi durumların önüne geçecek, kişinin gıdalardan aldığı kaloriyi sağlıklı şekilde enerjiye dönüştürecek vitamin gruplarından oluşan destekler içerir. Kadın ve erkeklerin günlük almamız gereken vitamin değerleri referansları bazı vitamin ve mineraller için önemli değişiklikler içerir.  Supradyn ve Pharmaton vitamin destekleri, kadın erkek farklı referans değerlerini dikkate alarak hazırlanan gıda takviyelerini günlük beslenme rejiminize ek bir takviye olarak sunar ve hayatınıza zenginlik kazandırır.

Bu yazımızı faydalı bulduysanız, cilt ile ilgili diğer makalelerimize de göz atabilirsiniz.

Etiketler: vitamin, vitamin çeşitleri, günlük almamız gereken vitaminler, pharmaton, supradyn
Kasım 21, 2020
Listeye dön