C Vitamini Formları , Lipozomal C Vitamini Nedir?

C Vitamini Formları , Lipozomal C Vitamini Nedir?|

Askorbik Asit Nedir?

C Vitaminin Hangi Formları var? Askorbik Asit Ne İşe Yarar?

Halk arasında bilinen ismi ile C Vitaminidir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin başında askorbik asit gelir. Suda çözülebilen C Vitamini, besin takviyesi olarak alınabileceği gibi vitamin formunda da alınabilir. Bağışıklık sistemimizin verimli çalışmasından sindirim sistemine kadar hepsinde etkisi büyüktür. İçerdiği yüksek antioksidan miktarı ile kanser tedavisi dahil birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Kalp sağlığı üzerinde de olumlu sonuçlar alındığı bilinmektedir. C vitamini doğada birçok meyve ve sebzeden karşılanacağı gibi medikal olarak piyasada bulunan OTC grubu (reçetesiz temin edilen takviye) ürünlerden de temin edilebilir.

Askorbik asit, yeşil yapraklı bitkilerde bulunur. C vitaminine canlı organizmaların birçoğunun ihtiyaç duyduğu bilinmekle beraber, hemen hemen her tüketilen besin maddesinde eser miktarda bulunur. Dengeli ve sağlıklı beslenmek isteyen her bireyin mutlaka alması gereken askorbik asit, doğada birçok meyve ve sebzede bulunmaktadır.

Son dönemlerde popüler olarak bilinen Ester C formu olarakta karşımıza çıkan askorbik asit, mide dostu ve biyoyararlanımı çok yüksek bir takviyedir. C vitamini OTC grubu olarak kaşımıza, efervesan tablet, çocuklar için çiğnenebilen C Vitamini, kapsül ve şurup formunda çıkmaktadır. Çocukların günlük alması gereken vitaminler arasında da C Vitamini takviyesi en başta gelmektedir.

C Vitamininin en yüksek olarak bulunduğu bitki olan maydanozda, 175,8 mg askorbik asit vardır. Bu oran portakalda ise 100 gram için 42.9 mg’dır. Bu sebeple daha çok yeşil yapraklı bitkilerde görüldüğü bilinmektedir. Elbette C Vitamini tek başına vücut için yararlı değildir. Yanı sıra diğer vitamin ve mineral desteği ile vücuda gerekli olan günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak gerekir.

 

 

Askorbik Asit Ne İşe Yarar?

 

C Vitamini olarak bilinen askorbik asit üzerine 1970’li yıllardan günümüze kadar faydalarını anlatan birçok araştırma yapılmıştır. Ne işe yaradığını anlatan uzun listeler söz konusu olmakla birlikte, tıbbın farklı alanlarında kullanıldığı, yararlanıldığı görülmüştür. Kanser tedavisinde ve önleyici sağlık hizmetleri anlamında yapılan bir araştırmada, C Vitaminin önemli ölçüde olumlu yanıtları bulunduğu görülmüştür.

Bunlar dışında Covid-19 sürecinde resmi olmasa da C Vitamininin olumlu etkilerine dair bazı çalışmalar yapılmıştır.

C Vitamini ile ilgili bilinen en önemli husus ise İmmun Sistem üzerindeki etkileridir. Yani Bağışıklık sistemine, oksijen bağlaması ve demir mineralinin emilir bir hale getirilmesinde askorbik asidin olumlu etkileri olduğunu görmekteyiz. Aynı zamanda vücudumuzun oksitlenme seviyesinin düşürülmesinde askorbik asidin hayati rol üstlendiğini görebilmekteyiz.

Askorbik asit, vücuttaki bağ dokularını bir arada tutmaya yardımcıdır. Hücrelerin rejenerasyonu üzerinde üst seviyede etkilidir. Bağışıklık sisteminde bilinen güçlendirici özelliği vardır. Dolaşım sistemi bozukluklarında tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Vücudumuzdaki kan hücrelerinin yenilenmesi hususunda yardımcıdır. Deri hastalıkları üzerinde yine olumlu sonuçlar alındığı görülmüştür.

 

Askorbik Asit Faydaları Nelerdir?

 

Askorbik asit faydaları nelerdir? Sorusu, askorbik asit yani halk arasında bilinen adıyla C Vitamini ne işe yarar ne için kullanılır gibi sorularında cevabını beraberinde getirir.

Askorbik asidin faydalarını sıralayacak olursak;

 • Bağışıklık sistemindeki güçlendirici etkileri,
 • Güçlü bir antioksidan olması,
 • Dolaşım sistemi üzerindeki olumlu etkileri,
 • Kalp ve damar sağlığı üzerindeki olumlu etkileri,
 • Mineral sentezine yardımcı olması,
 • Hücrelerin yenilenmesinde yardımcı rol üstlenmesi,
 • Deri sağlığında olumlu etkileri,
 • Anemi hastalığında kuvvetli yapıcı etkileri,
 • Bazı kanser türlerinde olumlu etki yaratması bilinen faydaları arasındadır.

 

 

Lipozomal C Vitamini Nedir?

 

Lipozomal C Vitamini, sağlık açısından çok önemli olan bir vitamindir. Bu vitamini vücut kendi üretemediği için takviye edici gıdalardan alınmalıdır. Halk arasında Lipozomal C Vitamini, yaygın kullanımı kollajen üretimi için ya da bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, antioksidan açısından olumlu etkileri için kullanır.

Takviye olan C Vitamini ile ilgili sorunlardan biri de kan dolaşımı üzerindeki emilme oranıdır. Yüksek dozlarda C Vitamini çoğunlukla bağırsakta kalabilir. Ama sonunda ortadan kalktığı görülür.

Lipozomal C Vitamini, normal C Vitaminiyle aynı aktif maddeyi içerdiği bilinmektedir. Lipozomal C Vitamini özel olarak üretilmiş dağıtım sistemine sahip olan ve yeni geliştirilmiş takviye bir gıdadır.

Lipozomlar, hücre zarındaki küçük küresel partiküllerdir. Görüntü olarak çift katmanlı membran etiketli bir fosfolipite benzerler. C vitamininin daha hızlı ve etkili bir şekilde emilmesi için doğrudan bağırsaktaki hücrelerle kaynaşmasına izin verirler.

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra, bağışıklığı güçlendirmek için mutlaka C Vitamini alımınıza arttırmanız gerekir. Bağışıklık sistemi, egzersiz yapmanın ve sağlıklı beslenmenin yanında takviye edici gıdaları da bünyesine bekler. Tüketilen sebze ve meyveler vücudunuzu güçlü tutmak için yeterli değildir.

Lipozomal C Vitamini ile vücudunuzun gerekli olan C Vitamini ihtiyacını fazlasıyla karşılarsınız. Lipozomal C Vitamini, yaşa ve cinsiyete bakılmaksızın alınabilecek bir takviyedir. Ve vücuda herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

 

Lipozomal C Vitamini Ne İşe Yarar?

 

 

Lipozomal C Vitamini ağız yoluyla alındığı zaman bağırsakta emilimi sağlanır. C vitamini zararlı oksidatif maddeleri nötralize ederken, vücuttaki hücrelerde antioksidan görevi görmesine yardımcı olur.

Oksidatif madde stresin azalmasına yardımcı olurken, metabolizmayı ve besin emilimini destekler. Nörotransmiterlerin üretiminde vücuda yardımcı olur. Folik asit yapılmasında, lipid ve protein oluşumunda, enfeksiyonlara karşı mücadelede ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde etkili rol oynar.

 

Lipozomal C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

 

 • İmmun sistemi kuvvetlendirerek, coronavirüs gibi zararlı mikroorganizmalara karşı vücudunuzu korur,

 • Gut ataklarınızı önlemeye yardımcıdır,

 • Cilt kırışlarına karşı etkilidir bu sebeple cildin yaşlanmasını önler,

 • İnme riskini en aza indirir,

 • Aynı zamanda antiiflamatuvardır.

 • Yüksek tansiyonu yönetmenize yardımcıdır,

 • Kansere karşı koruyucu bir vitamindir,

 • Vücuttaki yaraların iyileşmesine yardımcı olur,

 • Demir eksikliğini önler,

 

Ester C Vitamini Nedir?

 

Ester C, L- Askorbat formundadır. Diğer C Vitamini formlarına göre Ester C formu, vücutta uzun süre kaldığı için standart bir C Vitamini takviyesinden daha uzun süreli bir destek verir. Bağışıklık sistemini gün boyu destekler. Daha yüksek bir emilime sahip olduğu bilinmektedir. Hem suda hem de yağda çözündüğü için vücutta emilimi daha kolaydır. Asidik bir yapıya sahip olmadığı için de aynı zamanda mide dostudur. Mide hassasiyeti olanlar tarafından daha çok tercih edilir.

Vitamin C’nin ester formu, dört kez daha hızlı dokulara girer ve vücut dokularında da uzun süre kalabilir. Elde edilen C Vitamini dört kat daha yüksektir. Vücutta sadece 1/3’ü idrar yolu ile dışarı atılır. Bu sebeple tamamına yakın vücutta kalır. Yüksek doz alınmasında dahi mideye zarar vermez. Ester- C aktif metabolitleri sayesinde, antioksidan bakımından zengindir.

 

Ester C Vitamini Ne İşe Yarar?

 

Ester C Vitamini ne işe yarar? sorunun cevabı olarak, dokuların onarımı ve gelişimi açısından yardımcı bir vitamin formudur diyebiliriz. Sağlıklı diş etleri için gerekli antioksidanı bünyesinde bulundurur. Kanseri önlemeye yardımcıdır. Enfeksiyonlara karşı vücudu zararlı mikroorganizmalardan korur. Ester C Vitamini, Demir emilimine destek olur. Asidik olan klasik c vitamini formlarının mide hassasiyeti olan kişilerde rahatsızlığa yol açtığı görülürken ester-c formu için aynısı söz konusu değildir. İshal ve gastro-testinal rahatsızlıklara yol açmaz.

 

Ester C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

 

C vitaminin ester formu, diğer c vitaminlerine göre vücutta daha uzun süre kalır ve daha uzun kaldığı için gözle görülen etkileri daha uzundur. Ester C Vitaminin faydaları nelerdir? sorusu özellikle kış aylarında sıkça sorulan bir sorudur.

Çünkü bağışıklık sistemine olan etkileri çok fazladır. Özellikle kış aylarında üst solunum yolu hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Mide hassasiyeti olan kişilerin daha çok tercih ettiği bir formdur. Krem olarak tercih edilebilir, oral olarakta alınabilir. Ester C, akciğer açısından da sigara içen kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda kullanıcıların %57’sinde olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

 • C vitaminin ester formu, bağışıklık sistemi üzerinde daha etkili ve kuvvetlidir.
 • Sigaranın olumsuz etkilerini gözle görülür miktarda azaltır,
 • Cilt gerginliğini ve parlaklığını destekler,
 • Damarları korur ve tıkanıklığı önler,
 • Hdl kolesterolü arttırır,
 • Damar duvarını güçlendirici etkisi vardır,
 • Ve damarların iç yüzeni korur,
 • Yine damar için gerekli esnekliği desteklerken yüksek antioksidan oranıyla uzun yaşamı destekler.

 

 

C vitamini ile ilgili diğer blog yazılarımızı okumak için blogumuzdaki yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler: C vitamini, Ester C, Lipozomal C Vitamini Nedir, Askorbik asit
Ocak 14, 2021
Listeye dön