Cildiniz için En İyi Peeling Nasıl Bulunur?

Cilt bakımı, peeling

Cildiniz için En İyi Peeling Nasıl Bulunur?

 

Cilt bakımı ritüelleri Spa’lardan ev ortamına taşınmaya devam ettiği sürece birçok kişi Peeling’in gücünü keşfediyor. Birincil malzeme olarak “asit” içerdiği için bu ürünlerden korkuyor olabilirsiniz. Ancak doğru şekilde kullanıldığında cildi parlaklaştırmak, pürüzsüzleştirmek ve cilt tonunu eşitlemek gibi faydaları bulunur. Cilt tipiniz ve cilt sorununuz için en doğru seçeneği öğrenmek adına farklı peeling ürünü türlerine bakabilirsiniz.

 

Peeling Nasıl Kullanılır?

Evde kullanılan peeling ürünleri kliniklerde kullanılanlara benzese de malzemelerin konsantrasyonu daha düşüktür. Cildin derinlerine nüfuz etmediği ve klinik işlemlerin risklerini içermedikleri için yüzeysel peeling ürünleri olarak bilinirler. Peeling ürünü, ölü derileri temizleyerek kırmızılık, renk farkı ve ince çizgileri ortadan kaldırır. Aynı zamanda peeling ürünleri kir ve gözenekleri yıkayan yağ olan sebumu temizleyerek büyük gözenek görünümünü azaltır. Evdeki tedavilerin ana içerikleri trikloroasetik, glikolik, beta hidroksi ve mandelik asittir. Birden fazla asit içeren cilt soyma ürünleri genellikle daha iyidir çünkü tek doz yoğun aside göre daha az tahrişe neden olur ve bütüncül etki için birlikte çalışırlar.

TCA (Trikloroasetik Asit)

Trikloroasetik asit olarak da bilinen TCA, sirkedeki asidin aynısı ama daha etkilisidir. TCA, cildin üst tabakasını soymak için cilde uygulanır. Üst tabakanın kuruyup soyulması birkaç gün veya birkaç hafta sürebilir. Ölü derinin altından çıkan taze deri daha pürüzsüz ve eşit renkli olur. Güneş lekesi veya melazma kaynaklı renk eşitsizliği yaşıyorsanız TCA iyi bir seçenektir.

Glikolik Asit

Birçok alfa hidroksi asit yani AHA cilt soyma ürünü temel bileşen olarak glikolik asit içerir. Glikolik asit cilt dokusunu tazeler, kolajen üretimini destekler ve akne, yaş lekesi ve güneş lekesi nedeniyle renk eşitsizliğini azaltmaya yardımcı olur. Küçük molekülleri sayesinde cilde derinlemesine nüfuz eder.

Beta Hidroksi Asit

Alfa hidroksi aside yakın olan beta hidroksi asit salisilik asit içerir ve anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir. Bu nedenle bazı kişilerin glikolik asitle soyma işleminden sonra yaşadığı tahrişi azaltabilir. Salisilik asit içeren cilt soyma ürünleri fazla yağı kurutarak ve tıkalı gözenekleri temizleyerek akneye karşı savaşmaya yardımcı olur. Bu nedenle BHA, kızarıklık ve akne kaynaklı renk değişimi için faydalıdır. Gül yanak veya diğer cilt sorunlarına sahip kişiler BHA cilt soyma ürünlerini tercih edebilir.

Mandelik Asit

Mandelik asit özellikle tıkalı gözenekler, siyah noktalar ve akne karşısında etkili bir alfa hidroksi asit türüdür. Glikolik asitten daha hafiftir ve yüzde 10 ila 25 konsantrasyona sahiptir. Birçok cilt soyma ürünü gibi alttaki parlak dokuyu ortaya çıkarmak için cildin üst katmanını soyar. Mandelik asit cilt soyma ürünleri, uygulamadan birkaç hafta sonra bile koyu lekeleri ve renk farklılıklarını ortadan kaldırmaya devam eder.

Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar

 

  • Peeling ürünlerinin çoğu günlük olarak uygulanmaz. Uygulama sıklığı için ürün talimatlarını takip edin. Bazen haftada bir veya iki kere uygulamak yeterli olur.
  • Peeling uyguladıktan sonra güneş ışığına çıkmaktan kaçının ve güneş kremi kullanın. Cilt, güneş ışınlarına karşı hassas olabilir.
  • Cildi soyduktan sonra yeni cilt katmanının nazikçe çıkmasına izin verin. En az bir hafta boyunca peeling yapmayın.
  • Yeni peeling ürününe başlarken düşük konsantrasyonlarla başlayın.
  • Evde peeling işlemi yapmanın sonuçlarını görecek olsanız da sabırlı olmanız gerekir. İyileşmeyi görmek için birden fazla uygulama yapmanız gerekebilir.

Dermatolog ve güzellik uzmanlarının harika bir cilt bakım ürünü olarak değerlendirdikleri retinol serumları hakkında araştırma yapmak ister misiniz? Retinol Serum ile Cildinizi Güzelleştirin adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Etiketler: Cilt bakımı, peeling
Eylül 25, 2020
Listeye dön