Cilt Bakımı Rutininize C Vitamini Serumu Eklemeniz için 11 Neden

Cilt Bakımı,C Vitamini,C Vitamini Serumu,

Cilt Bakımı Rutininize C Vitamini Serumu Eklemeniz için 11 Neden

C vitamini serumu nedir?

Eğer cilt bakım rutininiz varsa C vitamini serumunu duymuş olmalısınız. C vitamini en iyi yaşlanma karşıtı bileşenlerinden birisi olabilir ve pürüzsüz, eşit tonlu ve parlayan bir cilt için olmazsa olmazdır. Beslenme düzeninizde C vitamini olsa da bunun cildinizi güçlendirmesi garantili değildir. Serum ve diğer cilt bakım ürünleri kullanarak bu faydaları doğrudan elde edebilirsiniz. C vitamini serumunu neden ve nasıl günlük rutininize eklemeniz gerektiğine dair daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

1. Birçok cilt tipi için uygundur.

C vitamini mükemmel bir güvenlik yapısına sahiptir. Birçok kişi herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmadan uzun dönemli olarak C vitamini ürünleri kullanabilir. Nadir durumlarda aşırı hassas cilde sahip kişiler hafif tahriş yaşayabilir. C vitamini alfa hidroksi asit, retinol ve SPF içeren diğer cilt bakım ürünleriyle güvenli bir şekilde kullanılabilir.

2. Nemlendirir.

Cilt bakımında kullanılan ve C vitamini türevlerinden birisi olan magnezyum askorbil fosfat cildi nemlendirici etkiye sahiptir. Su kaybını en aza indirerek cildin tekrar nem kazanmasına yardımcı olur.

3. Cildi aydınlatır.

C vitamini, pigment oluşumunu azaltmaya ve cildi pürüzsüz hale getirmeye yardımcı olur. Cilde genç bir ışıltı katar.

4. Kızarıklık görüntüsünü gidererek cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur.

C vitamini aynı zamanda enflamasyona neden olan cilt sorunlarını da tedavi etmeye yardımcı olur. Kırmızı görüntüyü gidererek eşit bir cilt tonu oluşturur.

5. Hiperpigmentasyonu azaltmaya yardımcı olur.

Güneş lekesi, yaşa bağlı lekelenme ve melazma dahil olmak üzere hiperpigmentasyon cildin bazı bölgelerinde fazla melanin üretilmesinden kaynaklanır. Aynı zamanda aknelerin iyileştiği yerde de olabilir. C vitamini uygulamasının melanin üretimini yavaşlattığı gösterilmiştir. Cilt lekelerini azaltarak cildin eşit bir tona sahip olmasına yardımcı olabilir.

6. Göz altı halkalarının görünümü azaltır.

Bu serumlar göz altı bölgesini nemlendirerek pürüzsüz hale getirmeye yardımcı olur. C vitamini genel kırmızılık görüntüsünü azaltmada daha etkili olsa da aynı zamanda göz altı halkalarının koyu görüntüsünü de azaltabilir.

7. Kolajen üretimini destekler.

C vitamininn kolajen üretimini desteklediği bilinmektedir. Kolajen, zaman içinde azalan doğal bir proteindir. Düşük kolajen seviyeleri ince kırışıklıklara ve çizgilere neden olur.

8. Cilt sarkmasını önleyebilir.

Kolajen üretimi cildin esnekliği ve sıkılığıyla ilişkilidir. Kolajen seviyeleri düşmeye başlayınca cilt sarkar. C vitamini serumu uygulamak kolajen üretimini destekleyerek genel olarak sıkılaşma etkisi yapabilir.

9. Güneş lekelerine karşı korur.

Güneş lekeleri serbest radikal adı verilen moleküllerden kaynaklanır. Bunlar bir elektronu eksik atomlardır. Serbest radikaller elektron almak için diğer atomları arar ve bu da cilt hasarına neden olur. C vitamini antioksidan açısından zengindir. Antioksidanlar serbest radikallere elektron vererek onları zararsız hale getirir ve cilt sağlığını korur.

10. Güneş yanığını rahatlatmaya yardımcı olur.

Kızarıklığı azaltmaya ek olarak C vitamini hücre çoğalmasını hızlandırır. Böylece zarar görmüş hücreleri sağlıklı hücrelerle değiştirir.

11. Genel olarak yara iyileşmesini desteklemeye yardımcı olur.

Güneş yanığı üzerindeki etkileri düşünüldüğünde C vitamini uygulaması yara iyileşmesini hızlandırabilir. Sağlıklı yara iyileşmesi enflamasyon, enfeksiyon ve iz kalma riskini azaltır.

C vitamini serumu nasıl kullanılır?

Harici uygulanan C vitamini genel olarak iyi etki gösterse de tüm cilt bakım ürünleri potansiyel olarak yan etkiye neden olabilir. Alerjik reaksiyon için küçük bir alanda uygulama yaparak test yapmalısınız. İşte adımlar:

 • Kol gibi gizlenmesi kolay bir yer seçin.
 • Üründen az miktarda uygulayın ve 24 saat bekleyin.
 • Yan etki görülmezse yüzünüze uygulayabilirsiniz. Kızarıklık veya tahriş olursa ürünü kullanmayın.
 • Uygulama yaparken ürünün etiketinde yer alan talimatları izleyin.
 • C vitamini serumu genellikle günde bir veya iki kere uygulanır. Cildinizi temizleyin, tonik uygulayın, C vitamini uygulayın ve nemlendirin.
 • Diğer aktif bileşenlerle güvenli olarak kullanılsa da niasinamid C vitamininin etkilerini azaltabilir.
 • Ürünün son kullanım tarihine bakın. Eğer ürün renk değiştirdiyse C vitamini oksidize olmuş olabilir. Ürünü kullanmak güvenli olsa da ürün faydalarını kaybetmiş olacaktır.

Potansiyel Yan Etkileri ve Riskleri

Tahriş az görülse de uygulamadan önce kolunuzda deneme yapın. Bu şekilde cildinizin tepki verip vermeyeceğini görebilirsiniz. Eğer cildiniz hassasa L-asetik asit içeren ürünlerden kaçının. Magnezyum askorbil fosfat içeren ürünler daha az tahrişe yol açabilir.

Önemli noktalar

 • C vitamini kızarıklık, hiperpigmentasyon gibi sorunları gidermeye ve cildinize parlaklık kazandırmaya yardımcı olabilir.
 • Sürekli uygulamak en etkili yöntem olduğu için cilt bakımı rutininizin bir parçası haline getirin. Bazı kişiler UV koruyucu özelliklerinden faydalanmak için gündüz kullanırken bazı kişiler ise gece serumlarını tercih eder.
 • Tahriş veya rahatsızlık gibi durumlarda ürünü kullanmayı bırakın.

Cilt bakımı yaparken sık sık kullanılan peeling ürünleri ve peeling uygulama yöntemleri hakkında hazırladığımız Cildiniz için En İyi Peeling Nasıl Bulunur? adlı makaeyi inceleyebilirsiniz.

Referanslar

 • Chen L, et al. (2012). The role of antioxidants in photoprotection: A critical review.
 • ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22406231
 • Farris PK. (2005). Topical vitamin C: A useful agent for treating photoaging and other dermatologic conditions.
 • ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16029672
 • Pullar JM, et al. (2017). The roles of vitamin C in skin health.
 • ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/
 • Telang PS. (2013). Vitamin C in dermatology.
 • ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3673383/
 • Traikowich SS. (1999). Use of topical ascorbic acid and its effects on photodamaged skin topography. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10522500
Etiketler: Cilt Bakımı,C Vitamini,C Vitamini Serumu
Eylül 25, 2020
Listeye dön