Cilt Sağlığı için 8 Gıda Takviyesi

Cilt Sağlığı, Omega-3,balık yağı, Vitamini ,vitamin eksikliği

Cilt Sağlığı için 8 Gıda Takviyesi

Bu gün cildi yaz güneşinin kanserojen etkilerinden korumak konusunda Dr. Eric Madrid’in makalesinden faydalanarak hazırladığımız ”Cilt Sağlığı için 8 Gıda Takviyesi” adlı makalemizde. Cildinizi güneşten korumak için en uygun takviye edici ve doğal koruyucular önereceğiz. Cildinizin sağlığı ve görünümü sizin için önemli. Bu nedenle makalemizi sonuna kadar okumanızı öneririz.

Bu makalede yer alan konular:

  • Astaksantin
  • L-Carnitine
  • Kolajen
  • Omega 3 Balık Yağı
  • Kızılçam ekstratı
  • B3 Vitamini
  • C Vitamini
  • E Vitamini

Cilt Sağlığı ve Cilt Kanserinden Korunmanın Yolları

Dünyayı güzel kılan şey çeşitliliktir! Farklı gen, kültür, gelenek, dil ve bölgesel alanlar insanlar arasında benzersizlik yaratır. Gözle görülebilir benzersiz özelliklerden birisi de dünyada var olan ve çok koyu ila çok açık arasında değişen farklı cilt tonlarıdır.

Cilt rengi ince çizgilerden kırışıklıklara, güneş hasarından kansere kadar genel sağlık ve görünüm üzerinde etkili olabilir. Beyaz kişiler arasında cilt kanseri en yaygın hastalıktır. Melanin içeriğine dayanan ve daha fazla cilt pigmentasyonuna sahip kişiler ise güneş radyasyonu hasarına karşı korumaya yardımcı olacak şekilde ultraviyole ışınlarına karşı “doğal bariyere” sahiptir. 

Güneş kremi sıklıkla güneş yanıklarını önlemek için kullanılır ve dermatologlar da dahil olmak üzere birçok kişi cilt kanserini önleyeceğini düşünür. Yakın zamanda yapılan çalışmalar bunun tam tersi olduğunu öne sürüyor. 2018 yılında Avrupa Dermatoloji Dergisinde yayınlanan bir meta analiz, 313.000’den fazla kişiyi içeren 29 çalışmayı inceledi ve düzenli güneş kremi kullanımının cilt kanserine karşı korumadığını gösterdi. Ancak güneş kreminin acılı olabilen güneş yanıklarına karşı koruduğunu belirtmek önemli. Ayrıca antioksidan açısından zengin beslenme tarzı, cilt kanseri de dahil olmak üzere tüm kanser türlerini engellemek için faydalıdır.

Dermatologlar Cilt Tonları

Dermatologlar cilt tonunu Tip 1 ila Tip VI arasında değişen Fitzpatrick ölçeğine göre sınıflandırıyor.  İşte ölçeğin tanımı:

Tip I – Her zaman yanan, asla bronzlaşmayan (soluk beyaz; sarı veya kızıl saç; çiller)

Tip II – Genellikle yanan, az bronzlaşan (beyaz; açık; sarı veya kızıl saç; mavi, yeşil veya ela göz)

Tip III – Hafif yanan, eş bronzlaşan (kremsi beyaz; açık saç veya göz rengi)

Tip IV – Az yanan, her zaman bronzlaşan (hafif kahverengi)

Tip V – Nadiren yanan, kolay bronzlaşan (koyu kahverengi)

Tip VI – Asla yanmaz, asla bronzlaşmaz (koyu kahverengi ila siyah arasında)

Dr. Eric Madrid’in araştırmasına göre; kanıtlar güneşte kalınan zamanın artmasının melanoma olmayan cilt kanseri riskini arttırdığını göstermektedir. Güneş hasarı yaşayanların aktinik keratoz olarak ifade edilen, bazal hücre ve pullu hücre cilt kanseri türlerine dönüşebilecek olan prekanseröz duruma neden olarak cilt tonu değişir. Güneş kremi kullanan kişilerin, sahte “koruma” hissi nedeniyle güneş kremi kullanmayan kişilere göre güneş altında daha fazla vakit geçirdiği öne sürülmektedir. Bu durum güneş kreminin cilt kanserine karşı korumamasını açıklayabilir.

Antioksidan ve karotenoid içeren bir beslenme yardımcı olabilir. Dr. Eric’in bir tatil anısı:

2017 yılında eşimle birlikte Cozumel, Meksika’ya seyahate gittik. Kendi üzerimde bir araştırma gerçekleştirdim:  Orada bulunduğum süre boyunca koyu (Fitzpatrick 4) tona sahip cildime güneş kremi sürmedim.  Karpuz, kavun, kivi, çilek, muz, mango, yoğurt ve yeşil sebzelerden yapılan içecekleri kahvaltıda tükettim. Aynı zamanda haftada en az 3 kere taze balık tükettim. Şaşırtıcı bir şekilde güneş kremi kullanmama ve şnorkel, tüplü dalış ve havuzda yüzme gibi aktivitelerle güneşte çok fazla zaman geçirmeme rağmen güneş yanığı olmadım ama bronzlaştım. Normalde hafif yandığım diğer gezilere benzemiyordu. Belki de bunun nedeni tükettiğim yiyecekler ve cilt tonumdu. Açık renge sahip kişiler için bu geçerli olmayabilir.

Cildi korumaya yardımcı olan yiyecekler:

Yemişler (yüksek antioksidan seviyeleri)

Kavun (C vitamini açısından zengin)

Havuç (karotenoidler açısından zengin)

Yeşil sebzelerin suları (yüksek antioksidan seviyeleri)

Lahana (karotenoidler açısından zengin)

Kivi (C vitamini açısından zengin)

Mango (C vitamini açısından zengin)

Portakal (C vitamini açısından zengin)

Biber (karotenoidler açısından zengin)

Bal kabağı (karotenoidler açısından zengin)

Ispanak (karotenoidler açısından zengin)

Domates (karotenoidler açısından zengin)

Karpuz (yüksek antioksidan seviyeleri)

Aynı zamanda çalışmalar tarafından cilt sağlığı üzerinde faydalı etkileri olan takviyeleri de kullandım.

Bu gıdalar güneş ışıklarına karşı cildimizi koruyan doğal ve kolayca elde edebileceğimiz gıdalar. Şİmdi gıdaları bir de içeriklerini ele alarak inceleyelim.

Cilt Sağlığı İçin Hangi Gıdalar Tüketilmeli?

Cilt Kanserine Karşı Astaksantin

2011 yılında yapılan bir çalışma astaksantinin cilt koruma faydalarını ele alırken 2013 yılında yapılan bir çalışma ise düzenli kullanımda cilt kanserini önlemeye yardımcı olan antioksidan etkisini gösterdi.  Astaksantin; somon, karides, kril, kabuklu deniz canlıları, maya ve bazı alg türleri gibi deniz canlılarında bulunan kırmızı-turuncu renkli bir karotenoid. Somon, yengeç ve ıstakoza kırmızı renklerini veriyor. 

Kas Sağlığı İçin L-Carnitine  

L-Carnitine, vücudun hücrelerin enerji merkezi olan mitokondriye yağ asitlerini iletmesine yardımcı olan bir amino asittir. L-Carnitine genellikle kas sağlığını arttırmak için kalp hastalığı ve fibriyomiyalji olan kişiler tarafından kullanılır.  Hayvanlar üzerine yapılan çalışmalar, cildi UV-A güneş hasarına karşı koruduğunu da gösteriyor.

Cilt Sağlığı İçin Kolajen Mucizesi

Çalışmalar kolajen takviyelerinin cilt için sayısız faydası olduğunu gösteriyor. Ağızdan alınan kolajen takviyeleri aynı zamanda selülit ve kırışıklık görüntüsünü azaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda saç ve tırnak uzamasını da destekleyebilir. 30’lu yaşların ortasında vücudumuzda bulunan kolajenin her yıl yüzde 1’ini kaybettiğimiz tahmin edilmektedir.

Daha Az Selülit

Selülit insanların yıllardır yok etmek istedikleri bir durum. 2015 yılında yapılan plasebo kontrollü çift kör çalışması oral olarak alınan BCP (Biyoaktif Kolajen Peptitleri) ile uzun dönemli tedavinin selülit görünümünü azalttığını ve cilt sağlığı üzerinde pozitif etkileri olduğunu göstermektedir.  Bu çalışmada kadınlar en az altı ay boyunca kolajen kullandılar. Üç ay kadar kısa bir sürede iyileşme görüldü.

Daha Az Kırışıklık

Clinical Intervention in Aging (Yaşlanmada Klinik Müdahale) dergisinde 2014 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre kolajen replasmanı kırışıklıkları azaltmaya yardımcı oluyor. Ayrıca 2014 yılında yapılan plasebo kontrollü çift kör çalışma ise sekiz hafta boyunca günde 2.500 mg kolajen alan kişilerin cilt esnekliğinin plasebo alanlara göre iyileştiğini gösterdi.  2012 yılında yapılan başka bir çalışma ise 12 hafta boyunca 1.000 mg kolajen kullanımı sonrasında kırışıklık ve cilt kuruluğunda iyileşme olduğunu gösterdi.

Dünya’nı en saygın araştırma kurullarından birinin yönettiği Science of Food and Agriculture (Gıda ve Tarım Bilimi) Dergisinde 2016 yılında yayınlanan bir çalışma, oral kolajen kullanımının cilt nemi, esneklik, kırışıklık ve sertlik gibi cilt sorunlarında iyileşmeye yol açtığı sonucunu buldu.

Kolajen cildin yaşlanmasını engelleyebilir mi? 2008 yılında yapılan başka bir çalışma ise kolajen peptitlerin UV-B kaynaklı cilt hasarı ve foto-yaşlanmayı baskılamak için besinsel takviyelerin faydalı olacağı sonucunu buldu.   Kozmetik Dermatoloji Dergisinde 2015 yılında yayınlanan bir çalışma da oral kolajen takviyeleri için benzer sonuçları bildirdi. Araştırmacılar, kolajen takviyelerinin cilt yaşlanmasını azalttığı sonucuna ulaştı. Diğer bir deyişle, takviyelerinize kolajen eklemek daha genç görünmenize yardımcı olabilir.

Omega-3 Balık Yağı ile Cilt Sağlığı

Çalışmalara göre Omega-3 balık yağının sadece kalp için değil aynı cilt kanserine etkisine karşı korumak için de faydaları var. Omega-3 temel yağlı asidi temelde eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asitten (DHA) oluşur. 2014 yılında Nutrition (Beslenme) dergisinde yayınlanan bir çalışma, Amerikalıların çoğunun yeterli miktarda omega-3 temel yağını tüketmediğini göstermiştir.  Omega-3 açısından zengin yiyeceklerin nadiren tüketildiği coğrafyalarda Avrupa, Rusya ve Asya’da yaşayan insanlar omega-3 ihtiyaçlarını karşılamak konusunda yetersiz kalmakta. Fakat Omega-3 sadece balık ve deniz ürünlerinde bulunmamaktadır. Omega-3 kaynakları arasında balık (uskumru, sazan ve somon en yüksek değerlere sahip), ceviz, zeytinyağı, Chia tohumu, keten tohumu ve kenevir tohumunda bolca var.

Yine Clinical Medicine (Klinik Tıp) Dergisinde 2016 yılında yayınlanan bir çalışmada, omega-3 yağ asidi takviyesinin bazal hücre ve pullu hücre cilt kanserini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair önemli kanıtlar olduğu sonucuna ulaştı (fakat melanom cilt kanseri üzerinde etkisi bulunmamaktadır). 2006 yılında yapılan bir çalışma da da benzer faydaları göstermiş. Yapılan çalışmalara göre cilt ve kalp damar sağlığımız için önerilen doz:  Günde iki kere 1.000 mg’a kadar. Bu durumda balık, ceviz, chia tohumu, zeytin yağı, keten tohumu ve kenevir tohumu gibi içinde omega-3 miktarı yüksek olan gıdalar tüketmemiz gerekmekte. Eğer bu gıdaları yeterli miktarda tüketemiyorsanız Omega-3 gıda takviyesi kullanabilirsiniz.

Kızılçam Ekstratı Cildi Korur

Kızılçam ekstratı Kızılçam kabuklarından üretilen değerli özütlerden oluşmaktadır. Kızılçam ekstratları veya diğer adıyla Piknogenol, vücudun dokuları yeniden inşa etmesine yardımcı olurken cildi korumaya yardımcı olur. Güçlü antioksidan yapısı harici olarak yüze uygulandığında ultraviyole ışınlarının yarattığı hasara karşı koruma sağlamaya yardımcı olur. Antioksidanlar cildin yaşlanmasının ana nedeni olan oksidatif stres karşısında kolajen ve elastik dokuları korumaya yardımcı olur.

Cilt Sağlığı İçin B3 Vitamini (Nikotinamid)

Nikotinamin cilt hasarını onarmada önemli bir rol oynar. 2017 yılında yapılan bir çalışma, düzenli olarak B3 vitamini almanın cilt kanserinin öncüsü olan aktinik keratosiz geliştirme riskini azalttığını göstermiştir.  2010 yılında yapılan bir çalışma da B3 vitaminin cilt koruma faydalarını desteklemiştir.

Beden ve Cilt Sağlığı Uzmanı C Vitamini

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini en çok araştırılmış vitaminlerden birisidir. C vitamini suda çözünebilir. Yani fazla miktarda alınırsa idrarla vücuttan atılır. C Vitamini birçok taze meyve ve sebzede bulunan güçlü bir antioksidandır:

Guava, Papaya, Biber, Kivi, Turuncu, Çilek, Ananas, Brokoli, Lahana c vitamini bakımından zengin yiyeceklerdir.

C vitamini açısından zengin beslenmek, bu önemli antioksidan değerlerini optimize etmenin iyi bir yöntemidir. Oral C vitamini alımının da cilt sağlığı için bir çok faydası bulunur. 2018 yılında yapılan bir çalışmada C vitamini ve kolajenin oral olarak alınmasıyla sadece 12 haftada bile cilt sağlığında anlamlı iyileşme olduğu gösterilmiştir.  Ayrıca C vitaminin harici olarak doğrudan yüze ve cilde sürülmesi, çalışmalara göre cildin güneş hasarına karşı korunmasına yardımcı olur. Bir yetişkin için önerilen oral doz: Günde iki kere 1.000 mg dır. Bu miktarı besinlerden alamıyorsanız C vitamini besin takviyesi almanız önerilmektedir.

Güneş Yanıklarına Karşı E Vitamini

1996 yılında yapılan bir çalışma 1.000 IU E vitamini ile alınan C vitaminin güneş yanıklarını önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Harici E vitamini kullanımı da cilt sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Her Derde Deva Aspirin

Teknik olarak bir ilaç olan aspirin bitkilerden elde edilir. Reçetesiz olarak satılan bu ilaç, genellikle kalp krizi ve inmeleri önlemeye yardımcı olmak adına risk grubundaki kişiler tarafında günde 81 ila 162 mg arasında dozlarda tüketilir. Aspirin en eski ilaçlardan birisidir. Geçmişi, söğüt ağacı kabuğundan toplandığı 2.000 yıl öncesine dayanır. 2015 yılında Dermatoloji Dergisinde gerçekleştirilen (dokuz çalışmayı inceleyen) bir meta-analici, düzenli aspirin kullanan kişilerin aspirin kullanmayan kişilere göre pullu hücre cilt kanseri geliştirme riskinin yüzde 18 daha az olduğunu göstermiştir.  2016 yılında yapılan bir çalışma aspirinin bazal hücre kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini gösterdi. Günlük olarak aspirin kullanan kişilerin mide ülseri geliştirme riski olduğu için günlük kullanım dozunuzu doktorunuza sorun. 50 yaşın üstünde olanlar 50 yaşın altında olanlara göre aspirinden daha fazla faydalanma eğiliminde oldukları gözlemlenmektedir.

 

Cilt ve beden sağlığı için yeni bilgiler edinmek ister misiniz? O zaman  El ve Vücut Kremi Kullanmanın 7 Avantajı adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Etiketler: Cilt Sağlığı, Omega-3,balık yağı, Vitamini ,vitamin eksikliği
Eylül 25, 2020
Listeye dön