Covid-19’u Yenen Vitaminler

Covid19'u Yenen Vitaminler

Covid-19’u Yenen Vitaminler

Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı ilk günden beri uzmanların tavsiye ettiği en önemli şey bağışıklık sistemini güçlü tutmaktır. Covid-19 için vitamin takviyelerinden bazıları Covid-19’u yenen vitaminler arasında önemli bir yer tutuyor. Örneğin; yüksek doz C vitamini Covid-19 ile mücadelede etkili bir rol oynuyor. Bağışıklık güçlendirici vitaminler, Covid-19’un büyük hasar bıraktığı akut solunum yollarını destekleyen bir yapıya sahip. Ancak uzmanlar tavsiye edilen dozların aşılmamasını tavsiye ediyor. Peki, Covid-19’u yenen vitaminler hangileridir? Bağışıklık güçlendirici vitaminler vücutta hangi işlevleri görür ve böylece Covid-19’a karşı nasıl kalkan olur?

Voonka Sambucus Nigra 42 Çiğneme TabletCovid-19 ve Beslenme Alışkanlıkları

Solunum virüslerinin yayılmasını önlemek ve etkisini sınırlandırmak için bir dizi standart halk sağlığı uygulamaları geliştirildi. Örneğin; maske takmak, düzenli el yıkamak, enfeksiyon belirtileri gösterenlerden uzak durmak, öksürürken ağzı kapatmak, grip ve zatürree gibi belirli virüsler için yıllık aşı olmak gibi önlemlere başvuruluyor. Özellikle Covid-19 salgınına karşı bunlara dikkat etmek gerekiyor.

Halk sağlığı yetkilileri, salgını önlemek için genellikle sadece elleri iyi ve sık yıkama, maske takma, sosyal mesafeyi koruma ve azami ölçüde hijyen sağlamayı tavsiye ediyor. Ancak Covid-19 ile mücadele için beslenme önerileri sunmuyorlar. Bu konuda insanlar, sağlık otoritelerinden çok beslenme uzmanlarına kulak veriyor. Herkes Covid-19’u yenen vitaminler bulmaya çalışıyor.

Virüslere karşı en etkili sağlık uygulaması aşılar olarak gösteriliyor; ancak aşılar da kusursuz değildir. Aşıların etkili olması için beslenme alışkanlıklarını da gözden geçirmek gerekiyor. Bağışıklık güçlendirici bir beslenme birçok enfeksiyon türünün etkisini en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Bağışıklık Güçlendirici Vitaminler

Araştırmalara göre, dünya genelinde akut solunum yolu enfeksiyonlar sebebiyle her yıl 2,5 milyondan fazla insan hayatını kaybediyor. Bununla birlikte sağlıklı beslenme alışkanlıklarının bağışıklık sistemini desteklemekte önemli bir rol oynadığını gösteren çok sayıda veri var. Bu noktada bağışıklık güçlendirici vitamin takviyeleri, Covid-19 salgını başta olmak üzere enfeksiyonlarla mücadelede önemli bir rol oynuyor.

Bazı durumlarda Covid-19’u yenen vitaminler var. Örneğin; yüksek doz C vitamini bağışıklığı güçlendirmek için koronavirüse karşı etkili bir tercih olacaktır. Balıklarda bulunan C vitamini, D vitamini, çinko ve omega-3 yağ asidi; ayrıca dokosaheksaenoik (DHA) asit vücudun bağışıklık işlevi için kritik öneme sahiptir.

Covid-19 İçin Vitamin Takviyeleri

Covid-19 için vitamin takviyeleri veya Covid-19’u yenen vitaminler, son aylarda bağışıklık güçlendirici olarak en fazla kullanılan ürünler arasında yer alıyor. Özellikle de C vitamini ve D vitamini içeren vitamin takviyeleri, bağışık sistemini güçlendirmek içinVoonka Vitamin C 62 Çiğneme Tableti önemli roller üstleniyor. C vitamini, bağışıklık hücrelerinin büyümesini sağlar. Ayrıca, işlevi ve antikor üretimi ile bağışıklığın farklı yönlerinde rol oynar. Bağışıklık hücrelerindeki D vitamini reseptörleri de sistemin işlevlerini etkiler. Böylece D vitamini enfeksiyonlara karşı tepkide başat roldedir.

Uzmanlar bu konuda şuna dikkat çekiyor; insanlar yüksek doz C vitamini ya da D vitamini takviyelerine yönlenmekle birlikte yeterince kullanmıyorlar. Bu da enfeksiyonlara karşı direnci azaltıyor. Sonuç olarak, Covid-19 gibi solunum ve enfeksiyon hastalıkların artış gözleniyor. Bu artış, toplumda ekstra sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bu sebeple Covid-19 için vitamin takviyeleri büyük önem arz ediyor.

Sağlık araştırmacıları, yaşa bağlı olarak günlük multivitamin ve 200 miligram veya daha fazla C vitamini öneriyor. Yüksek doz C vitamini özellikle Covid-19 için tavsiye ediliyor. D vitamini ise günlük kullanımda 2.000 uluslararası birim öneriliyor. Ancak Covid-19 için vitamin takviyeleri arasında C vitamini öne çıkıyor.

Covid-19 İle Mücadelede C Vitamininin Önemi

Covid-19 için yüksek doz C vitamini içeren besin maddelerinin bağışıklık sistemini güçlendirmede rolü vardır. Pandemi başladığından bu yana birçok beslenme ve sağlık uzmanı, bu konuda tavsiyelerde bulunuyor. C vitamini yönünden zengin gıdaların tüketimini artırmanın ve yüksek doz C vitamini içeren besin maddelerinin yeterli miktarda tüketilmesinin önemini vurguluyorlar. Son günlerde Covid-19’u yenen vitaminler üzerinde yapılan bir çalışma, C vitamininin Covid-19 ile bağlantılı rolünü ortaya koydu. Otago Üniversitesi’nde yapılan ve “Nutrients” dergisinde yayınlanan bir araştırma, C vitamininin Covid-19 vakalarını ağır geçiren hastaların tedavisinde yardımcı olabileceğini gösterdi.

Dynavit Vitamin C Sambucus Suda Eriyen TabletBigjoy Vitamin D3 1000 IU tabletC vitamini ile ilgili geçmişte de birçok çalışma yapıldı. Bu çalışmalarda C vitaminini pnömoni ve sepsis gibi solunum yolu hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi arasında güçlü bir ilişki kurdu. Bu bulgular, ciddi Covid-19 hastalığı olan hastalara yönelik faydalarını ortaya koyması için temel oluşturdu. Covid-19’u yenen vitaminler arasında ilk sıralarda yer alan C vitamininin işlevlerinin çoğu, Covid-19 ile ilişkili sepsis ve akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) ile bağlantılı görülüyor. Bu noktada Covid-19’u yenen vitaminler dikkat çekiyor.

C vitamini genel olarak antioksidan, antienflamatuar, antitrombotik ve immüno-modülatör işlevler görüyor. Bu sebeple ciddi solunum yolu enfeksiyonu ile bağlantılı olarak etki mekanizmaları sergiliyor. Covid-19 için vitamin araştırmaları çerçevesinde Covid-19 hastaları üzerinde yapılan gözlemsel ve girişimsel çalışmalar, C vitamini uygulamasının Covid-19 sonuçlarını iyileştirebileceğini ortaya koydu. Bununla birlikte bu konuda daha doğrulayıcı kanıt için detaylı bilimsel çalışmalara ihtiyaç duyuluyor. Uzmanlar, tüm bunlar ışığında C vitamininin Covid-19 için bir tedavi veya nihai bir çare olarak görülemeyeceğini vurguluyor. Ancak Covid-19 için vitamin arayan herkese ilk olarak bağışıklık güçlendirici, yüksek doz C vitamini tavsiye ediliyor.

C Vitamini Bakımından Zengin Besinler

Covid-19 ve pnömoninin etkilerinden daha hızlı kurtulmak için bağışıklık güçlendirici, C vitamini açısından zengin besinler tüketilmelidir. Bunun için beslenme alışkanlıklarına yüksek doz C vitamini içeren besinler eklenmelidir. C vitamininin en önemli işlevi antioksidan görevi görmesi ve bağışıklık güçlendirici olmasıdır. Bu da Covid-19 vakalarında son derece yararlı olabilmektedir. Covid-19 için vitamin arayanlar için yüksek doz C vitamini içeriğine sahip bazı yiyecekler şunlardır;

  • Turunçgiller

Covid-19’u yenen vitaminler arasında ilk sıralarda yer elan C vitamini ihtiyacı için mevsimlik narenciye bakımından zengin çok sayıda meyve var. Uzmanlar, günde bir limon veya portakal tüketmenin bile günlük C vitamini ihtiyacı için yeterli olabileceğini belirtiyor.

  • Guava

Covid-19’u yenen vitaminler içeren guava, tropikal ve subtropikal birçok bölgede yetiştirilen yaygın bir tropikal meyvedir. Meksika, Orta Amerika, Karayipler ve Kuzey Güney Amerika'ya özgü küçük bir ağacın meyvesidir. Çiğ yenebilir, su içilebilir. Yüksek doz C vitamini içerdiği için bu mevsimlik meyvenin Covid-19 için faydalı olabileceği bildiriliyor.

  • Domates

C vitamini açısından zengin olan domates, neredeyse tüm tarifler için temel bir bileşendir. Körilerden et suyuna, sandviç dolgusundan salatalara ve hatta turşulara kadar birçok beslenme alternatifi için domates kullanılabilir. Covid-19 için vitamin içerdiği için beslenme alışkanlıklarında mutlaka yer almalıdır.

  • Dolmalık biber

Dolmalık biber, bol miktarda C vitamini içerir. Birçok mutfak rutininde dolmalık biber kullanılabilir. Covid-19 için vitamin içerdiği için daha fazla rağbet görüyor. Bağışıklık güçlendirici özelliğini de not etmek gerekiyor.Sambu More Efervesan Tablet

Covid-19 ile ilgili mevcut durum ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarından ölen insan sayısı, bu konuda yeterince duyarlı olunmadığını açıkça ortaya koyuyor. Bu noktada özellikle halk sağlığı görevlilerinin önerdiği beslenme stratejilerine bağışıklık güçlendirici ve Covid-19’u yenen vitaminler eklemeleri önemle tavsiye ediliyor.

Etiketler: covid19'u yenen vitaminler, bağışıklık güçlendirici vitaminler, covid19 için vitamin takviyeleri, c vitamini
Kasım 23, 2020
Listeye dön