Diyabet Hastaları için Şifalı Bitkiler: Kan Şekerini Düşürmenin Doğal Yolları

Diyabet Hastaları için Şifalı Bitkiler: Kan Şekerini Düşürmenin Doğal Yolları

Diyabet Hastaları için Şifalı Bitkiler: Kan Şekerini Düşürmenin Doğal Yolları

Şifalı bitkiler, insanlık tarihi boyunca tıbbi amaçlarla kullanılmıştır. Modern ve alternatif tıp uygulamalarında da büyük ölçüde şifalı bitkilerin çeşitli hastalıklar için faydalarına güveniyor. Diyabet hastaları için de önemli bir umut kaynağı olan farklı özelliklerde bitkiler bulunuyor. Diyabet gıda takviyesi olarak kullanılan bu geleneksel kaynaklar, diyabeti kontrol altında tutmak, yönetmek ve tedavi etmek için geleneksel diyabet ilaçları ile birlikte kullanılabiliyor. Diyabet hastaları için kullanılacak bitkilerin kaynağı, saflığı, etkililiği ve yan etkileri önem arz ediyor. Bitkisel ilaç ya da diyabet için takviye edici gıda niteliğinde olan bu ilaçların kullanımı için profesyonel rehberlik almak gerekiyor.

Bu makalede şifalı bitkiler ile birlikte diyabet nedir sorusundan başlayarak şeker hastalığına karşı bitkisel besin destek ürünleri hakkında bilgi alabilir; diyabet gıda takviyesi olarak kullanılabilecek popüler bitkileri öğrenebilirsiniz!

Nutraxin Psyllium Husk FiberDiyabet Nedir? Diyabet Hastaları Neler Yaşar?

Diyabet, “şeker hastalığı” olarak bilinir. Şeker hastalığı nedir sorusunun birçok cevabı vardır. Literatürdeki adı “diabetes mellitus” olan bu sorun, kan dolaşımındaki glikoz ya da şeker seviyelerinde görülen kronik bir durumdur. Yunanca bir terim olan “diyabet”, Türkçe “sifon” anlamındadır. “Mellitus” ise, “bal gibi tatlı” anlamındadır.

Şeker hastalığı, kanda çok fazla glikoz olduğunda ortaya çıkan kronik bir sağlık sorunudur. Yüksek glikoz seviyeleri, zamanla kan damarlarına ve sinirlere zarar verir. Kalp, böbrek ve göz hastalıkları gibi uzun vadeli komplikasyonlara yol açar. Diyabet hastaları ayrıca, ayaklarda sinir hasarı gibi ciddi sonuçlarla da karşılaşabilir. Şeker hastalığına karşı geleneksel ilaçlı tedaviler dışında diyabet gıda takviyesi veya şifalı bitkiler de önemli bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Diyabete karşı besin destek ürünleri, şeker hastaları için özellikle alternatif tıbbın odağındaki tedavi araçları olarak dikkat çekmektedir.

Vücut, normal işlevleri ve görevleri tüketilen gıdalardan enerji alır. Karbonhidrat içeren yiyecekler tüketildiğinde vücut, bu yiyeceklerdeki glikozu parçalar. Vücudun ana enerji kaynağı olan glikoz, böylece kan dolaşımına girer ve hücrelere taşınabilir. Kan dolaşımındaki glikoz miktarı, kısaca “kan şekeri seviyesi” (Blood Glucose Level – BGL) olarak adlandırılır. Kan şekeri seviyesindeki artış, pankreasta “insülin” adı verilen hormonun salınmasını tetikler. İnsülin, vücuttaki hücrelerin kapılarını açmak için bir “anahtar” görevi görür ve glikozun bu hücrelere enerji için kullanılabilmesini sağlar. Diyabet gıda takviyesi veya bazı şifalı bitkiler, tüm bu süreçte destekleyici rol alır.

Voonka L-Carnitine CoQ10Ana diyabet türleri şunlardır;

 • Tip 1 diyabet: Genellikle çocuklukta ya da erken yetişkinlikte teşhis edilen; ancak her yaşta ortaya çıkabilen, yaşam boyu süren bir otoimmün durumdur. Vücudun hayatta kalmak için insüline ihtiyacı vardır. Tip 1 diyabette vücudun bağışıklık sistemi, insülin üretmekten sorumlu pankreastaki beta hücrelerine saldırarak, yok eder. Tip 1 diyabet hastaları, bu insülini her gün enjeksiyon veya insülin pompası yoluyla değiştirmek zorundadır. Bu şeker hastaları, alternatif olarak diyabet gıda takviyesi de kullanmak zorunda kalabilirdir.
 • Tip 2 diyabet: En yaygın diyabet türüdür. Diyabet hastaları olarak nitelendirilen insanların yaklaşık yüzde 90'ını etkileyen bir diyabet türüdür. Tip 2 diyabette vücut bir miktar insülin üretmeye devam eder; ancak bu yeterli olmayabilir veya kan şekeri seviyelerini ideal bir aralıkta tutmak için yeterince iyi görev yapmayabilir. Tip 2 diyabet hastaları, aşırı kilolu ise kilo vermek, sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile tip 2 diyabeti yönetebilir. Ancak şifalı bitkiler, takviye edici gıda veya insülin ilaçları da almaları gerekebilir.
 • Gebelik diyabeti (gestasyonel): Hamilelikte ortaya çıkan bir diyabet türüdür. Hamile kadınların yüzde 5 ila 10'unda gebelik diyabeti gelişebilir. Gebeliğin 24 ila 28. haftaları arasında gebelik diyabeti kontrolleri yapılır. Gestasyonel diyabet hastaları, sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilir; ancak gebelik diyabetinin, hamilelik sırasında komplikasyon geliştirme riski vardır. Bebek doğduktan sonra ilerleyen dönemlerde tip 2 diyabet geliştirme riskini de artırabilmektedir. Bu sebeple gebelik diyabeti riski taşıyan hamile kadınlara, doktorlarının tavsiyesi ile diyabet gıda takviyeleri önerilebilmektedir.

Diyabet Hastaları Hangi Belirtiler İle Karşılaşır?

Diyabet, anormal derecede yüksek kan şekeri seviyesi ile teşhis edilen kronik bir hastalıktır. Potansiyel diyabet hastaları, kan şekeri seviyelerini ölçmek için bir kan testi yaptırır. Şeker hastalığı belirtileri arasında; sık idrara çıkma, susuzluk ve aşırı açlık gibi önemli semptomlar erken uyarı belirtileridir.

Diyabet belirtileri, hem tip 1 hem de tip 2 diyabet için benzerdir; ancak ortaya çıkma durumlar değişebilir.  Tip 1 diyabet semptomları, birkaç hafta içinde hızla başlar. Tip 2 diyabet semptomları genellikle yavaş gelişir, bu süre birkaç yıl olabilir ve oldukça hafif semptomlar gösterebilir. Hatta tip 2 diyabet hastalarının çoğunda semptom görülmez. Bazı insanlar, bulanık görme veya kalp rahatsızlığı gibi diyabetle bağlantılı sağlık sorunları yaşamadan diyabet hastalığına yakalandıklarını bilemezler. Diyabet gıda takviyeleri, bu semptomları minimize edebilmektedir.

En yaygın diyabet semptomları şunlardır;

 • Susuzluğun artması
 • Sık idrara çıkma
 • Açlık hissinin artması
 • Yorgunluk
 • Bulanık görme
 • Ayaklarda veya ellerde uyuşma ya da karıncalanma
 • İyileşmeyen yaralar
 • Açıklanamayan kilo kaybı

Solgar Cinnamon 100 KapsülSolgar Multiple Fiber FormulaDiyabet Hastaları İçin Diyabet Gıda Takviyesi

Diyabet nedir sorusunun cevabını arayan diyabet hastaları, geleneksel diyabet ilaçları dışında alternatif olarak diyabet gıda takviyesi de araştırmaktadır. Birçok hastalığı tetikleyen diyabet, temelde, vücuttaki dokuların insüline karşı duyarsızlaşması sonucu ortaya çıkar. Vücudun insülin üretimi yetersizse insülin hormonu algılayan reseptörler yeterli oranda çalışmaz. Bu durum, vücudun insüline karşı duyarsızlaşmasına yol açar. Bu kronik sorunu şifalı bitkiler ile kontrol altına almak mümkündür. Besin destek ürünleri, diyabete karşı yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok diyabet gıda takviyesi, özellikle tip 2 diyabetin tedavisinde etkili sonuçlar vermektedir.

Diyabet Hastalarına Özel Şifalı Bitkiler

Şifalı bitkiler, tarih boyunca pek çok kültürde tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Günümüzde modern tıp uygulamalarında da diyabet hastaları için geleneksel şifalı bitkiler ve otlara daha fazla yer veriliyor. Diyabet gıda takviyesi olarak da düşünülen bitkilerin seçimi, diyabet tedavisi profesyonellerinin rehberliğinde yapılmalıdır.

Peki, diyabet gıda takviyeleri olarak kullanılabilecek şifalı bitkiler nelerdir?

İnsülin sekresyonunu artırarak kan şekerini düşüren bu bitki, yemekten önce veya yemekle birlikte tüketilebilir. Araştırmalara göre, doğal bir diyabet gıda takviyesi olan Amerikan ginsengi alan tip 2 diyabetli kişilerin yemekten sonra glikoz seviyelerinde orta derecede düşüş görülüyor.

 • Defne yaprağı

Şifalı bitkiler arasında önemli bir yeri olan defne yaprağının vücudun insülini 500 mg kadar düşük seviyelerde daha verimli kullanmasına yardımcı olduğu belirtiliyor.

 • Berberin

Araştırmalara göre, günde 2-3 kez 500 mg berberin tüketmek, kan şekeri ve lipid metabolizmasını metformin kadar etkili bir şekilde kontrol edebiliyor.

 • Acı kabak

“Acı kavun” olarak da bilinen bu özel bitki, diyabet gıda takviyesi olarak etkilidir. Kan şekerini düzenleme kabiliyeti sebebiyle diyabet hastaları arasında büyük rağbet görüyor.

 • Arnavut biberi

Diyabet gıda takviyesi olarak diyabetik nöropati ile ilişkili ağrıları hafiflettiği belirtilen Arnavut biberi, harici bir krem ​​şeklinde de kullanılabilir. Şifalı bitkiler arasında popülerdir.

 • Çemen otu

Hint ve Orta Doğu mutfaklarının ortak bir bileşeni olan çemen otu, özel bir diyabet gıda takviyesi olarak biliniyor. Kolesterolü düşürürken kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutuyor.

Geçmişi yüzyıllar öncesinde dayanan ginko biloba, diyabet gıda takviyesi olarak popüler şifalı bitkiler arasında sayılıyor. Metformin ile kötü yönetilen tip 2 diyabet hastaları için ginkgo biloba özütü, tedavi sürecini destekleyen etkiler sağlıyor.

 • Gurmar

Çok yıllık odunsu bir asma türü olan gurmar yaprağı, diyabet gıda takviyesidir. Bu yaprağın ekstresi, A1C seviyelerinde önemli bir azalma gösteriyor.

 • Banaba

Bilimsel adı “Lagerstoemia speciosa” olan bu bitki, “kraliçenin çiçeği” olarak da biliniyor. İnsülin etkisini artırarak kan şekeri düzeylerini düzenlediği yönünde bazı araştırma sonuçları bulunuyor. Güney Doğu Asya’ya özgü doğal bir diyabet gıda takviyesidir.

 • Nopal

“Dikenli armut kaktüsü” olarak da adlandırılıyor. Şeker hastalığı için etkili bir diyabet gıda takviyesi olma özelliği bulunan nopal, Latin Amerika'da popüler bir bitkidir. Kan şekerini kontrol etme ve düşürmedeki önemli bir rolü vardır. İnsülin duyarlılığını artırdığı da tespit edilmiştir.

Doğal diyabet gıda takviyesi olan şifalı bitkiler, temelde kan şekerini düşürmek ve insülin duyarlılığını artırmak için tercih edilmektedir. Özellikle tip 2 diyabet türünde tedavi için yaygın olarak şifalı bitkiler kullanılmaktadır. Şifalı bitkiler diyabet beslenme programının bir parçası olarak kullanılırsa tip 2 diyabeti doğal olarak tersine çevirebilir.

 

Bu yazımızı faydalı bulduysanız , Diğer hastalıklarla ilgili yazılarımızı hastalıklar kategorimizde bulabilirsiniz.

Etiketler: Diyabet Hastaları için Şifalı Bitkiler, Kan Şekerini Düşürmenin Doğal Yolları, diyabet nedir, tip1 diyabet, tip2 diyabet, diyabet gıda takviyesi
Kasım 05, 2020
Listeye dön