Grip Aşısı Etkili Midir?

Grip Aşısı Etkili Midir?

Grip Aşısı Etkili Midir?

Grip; geçmişten günümüze binlerce insanın yakalandığı, Influenza A ve B virüslerinin burun, boğaz ve akciğerlere yerleşmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Özellikle kış aylarında karşılaşılan ve öksürme, hapşırma gibi yollarla bulaşmaktadır. Genel belirtileri arasında; öksürme, hapşırma, yüksek ateş, kas ve eklem ağırları, titreme nöbetleri belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler grip hastalığının en fazla görülen belirtileridir.

Gribin belirli bir kuluçka süresi bulunmaktadır. Kuluçka süresi 1-3 gün sürmekte olup bulaşıcı olduğundan ötürü gribe yakalanan kişilerin bu hastalığı başkalarına bulaşmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Bu amaçla belirli bir sure kendilerini karantinaya almaları doğru bir karar olacaktır.

Grip aşısı ise bu hastalığa yakalanmama amacıyla üretilmiş bir aşı olmaktadır. Grip aşısının koruyucu etkisi 6 ile 8 ay gibi bir süreyi kapsamaktadır. Grip çok ciddi bir hastalıktır. Kişide ciddi komplikasyonlar yarattığı gibi zatürre, bronşit, sinüzit gibi ciddi hastalıklara da yol açabilmektedir. Bundan dolayı, grip aşısı olunması uzmanlar tarafından önerilen bir konu olmaktadır. Grip aşısı olduktan sonra vücut antikor üretmeye başlar. Ve bu antikorlar daha sonra ayni tur virüslerle karşılaştığınızda vücut kendini savunur ve grip olmanızı önler. Bunun dışında grip her yıl ve her mevsimde değişebilmektedir. Bundan dolayı uzmanlar her yıl oluşan gribi inceler ve grip aşısının içeriğini değiştirmektedir. Bu konuda da insanların aklında kimler grip aşısı olabilir? Grip aşısı ne zaman yaptırılır? Gibi birçok soru işareti oluşmaktadır.

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalı?

Phytorelief PastilGrip her yıl değişime uğrayan virüsler dolayısıyla oluşan bir hastalıktır.  Bundan dolayı sadece bir yıl veya bir mevsimde grip aşısı olunca bir daha hiç grip aşısı olmamak doğru değildir. Çünkü grip virüsü her yıl ve her mevsimde değişen bir virüstür. Grip aşısı da dünya sağlık örgütünün önerileri doğrultusunda hazırlanır ve sonbahar döneminde kişilerin uygulamasının önerildiği bir aşı olmaktadır. Grip aşısı yaptırıldıktan sonra yaptırılan mevsim boyunca kişiyi grip virüsünden koruyacaktır.

Grip aşısı sağlık kuruluşlarında ve uzman hekim tarafından uygulanmalıdır. Ayrıca grip aşısı alerjisi bulunan kişilerin bu aşıyı kesinlikle uygulamaması gerekmektedir. 

Grip aşısı neden önemlidir?

Grip denilince aslında sanki çok basit ve hemen atlatılabilecek bir hastalıkmış gibi görünür. Fakat grip gerçekten ciddi bir hastalıktır. Grip hastaneye yatışa hatta can kaybına bile neden olabilecek bir hastalıktır. Grip; orta kulak iltihabı, sinüzit, zatürre gibi ciddi hastalıklara da neden olabilmektedir. Bu hastalıkların dışında beyin zarı iltihaplanması, akciğer ve karaciğer iltihaplanması gibi daha önemli hastalıklara da sebebi olabilen bir mevsimsel hastalıktır.

Imutor KapsülGribe yakalanan her yıl milyonlarca insandan binlerce insan gribe bağlı nedenler dolayısıyla hayatını kaybetmektedir. Bundan dolayı grip aşısı çok önemli bir asidir. Grip aşısı bağışıklık sistemimizin en büyük yardımcısıdır. Bağışıklık güçlendirici bir etkiye sahiptir. Ayrıca grip aşısı olup gribe yakalan kişiler grip aşısı olmadan gribe yakalananlara oranla hastalığı daha hafif geçirmektedir. Yaşlı bireyler grip aşısı olunca gribe bağlı can kayıplarının azaldığı görülmüştür. Bu sebeplerden ötürü herkes grip aşısı olmak istemektedir. Fakat kimlerin grip aşısı olabileceği uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

Grip Aşısının Faydaları

Grip aşısı, gribe yakalanmaktan koruyan veya gribe yakalanılsa bile grip dolayısıyla gelişen komplikasyonları en aza indiren bir aşıdır.  Grip aşısının bu yönden birçok faydası bulunmaktadır. Grip aşısının genel olarak faydaları şöyledir;

  • Grip aşısı, gribe yakalanma oranınızı azaltarak gribe yakalanmanıza engel olmaktadır. Bu grip aşısının en büyük etkisi olmaktadır. Bağışıklık güçlendirici bir etkiye sahiptir.

  • Grip Aşısı çocuklar, yetişkinler ve yaşlıların grip sebebiyle hastaneye yatma oranını azaltmaktadır. Bundan dolayı sıkça tercih edilen bir aşı olmaktadır.

  • Grip aşısı, özellikle bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunduğu için kronik hastalığı bulunan kişiler için adeta koruyucu bir bariyer oluşturmaktadır. Bu kronik hastalıklar dışında farklı hastalıkları hastaların da uygulayıp etkili sonuç alabilecekleri bir aşı olmaktadır.

  • Grip aşısı, Özellikle vücudun hassas olduğu hamilelik ve hamilelik sonrası dönemlerde kadınları ve dolayısıyla bebekleri korumaktadır.  Bu konuda en büyük rolü de bağışıklık sistemine yardım ederek sağlamaktadır.

  • Çocuklar büyüklere oranla daha hassas ve daha kırılgandır.  Ayrıca çocukların bünyeleri dışarıdan gelebilecek virüslere ve organizmalara karşı daha korunmasızdır. Bundan dolayı grip aşısı çocuklar için adeta koruyucu bir kalkan oluşturmaktadır.

  • Grip aşısını uygulayan fakat yine de gribe yakalanan kişilerin gribi daha hafif semptomlarla atlattığı uzmanlar tarafından bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yani grip aşısı sizi yüzde yüz oranında gripten korumaz fakat bu hastalığın etkilerini en aza indiren etkili bir aşı olmaktadır.

  • Grip aşısı olmak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacaktır. Yani bağışıklık güçlendirici bir etkiye sahip olmaktadır.

  • Grip aşısı olmak; kişinin çevresinde olan bebek, çocuk, yaşlı veya kronik rahatsızlığı bulunan kişilere de koruma sağlar. Çünkü bu kişiler grip hastalığına karşı daha savunmasızdır. Ve bu hastalığa daha açıktır. Bundan dolayı çevresinde bu kişiler olan bireylerin bağışıklık sistemini güçlendirerek hem kişiyi hem de kişinin çevresindeki bireyleri de koruyacaktır

Grip Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Imunol 40 KapsülGrip aşısı çok tercih edilen ve gerçekten de faydalı bir aşı olmaktadır. Özellikle grip gibi hastalıkları ağır atlatan kişilerin veya kronik hastalığı bulunan kişilerin mutlaka uygulaması gereken bir aşı olmaktadır. Fakat bu aşıda nadir olsa da bazı yan etkiler görülebilir.

Bu  yan etkiler şöyle sıralayabiliriz;

  • Aşı yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik oluşması
  • Aşıdan yaklaşık olarak 6 saat sonra ateş, halsizlik ve kas ağrıları

Bu ve bunlara benzer birçok yan etki yaygın olmasa da kişilerde aşı sonrası rastlanılabilen durumlar olmaktadır.

Ayrıca uzmanların tavsiyesine göre yumurtaya alerjisi olan kişilerin grip aşısını da yapmaması gerekmektedir. Bunun dışında vücuda aktarılan virüs parçaları cansız olduğundan dolayı vücutta herhangi bir grip oluşturma durumu da yoktur. Bundan dolayı bu aşı için alerjik reaksiyonu bulunmayan kişiler aşıyı rahatlıkla uygulayabilirler.

Kimler Grip Aşısı Olabilir?

Kimler grip aşısı olabilir sorusu sıkça dile getirilen bir sorudur. Grip aşısını, aşı içerisinde bulunan herhangi bir maddeye karşı alerjisi bulunan kişilerin kullanmaması gerekmektedir. Ayrıca hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde bulunan hamile kadınların ve 6 aylıktan daha küçük olan bebeklerin de bu aşıyı uygulamaması gerekmektedir. Bunun dışında uzmanlar yumurtaya alerjisi bulunan kişilerin de bu aşıyı yaptırmaması gerektiğini belirtmektedir. Bunun dışında kalan kişilerin grip aşısını uygulamasında herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Çocuklarda Grip Aşısı

Kimler grip aşısı olabilir? sorusu en çok çocuklar için merak edilen bir konu olmaktadır. Çünkü çocuklar yetişkinlere oranla daha hassas ve daha savunmasız bir vücut yapısına sahip olmaktadırlar. Bulaşma riski sebebiyle küçük çocukları da etkileyen bir hastalık olmaktadır. Bunun için yıllık olarak çocuklara aşı yaptırmak gribe yakalanma olasılığını azaltacaktır. Özellikle kronik rahatsızlığı bulunan çocukların grip aşısı olması çok daha önemlidir. Çünkü kronik veya kalıtsal hastalığı bulunan çocuklar gribi çok daha ağır bir şekilde atlatmaktadırlar.

Bağışıklık sistemi ve koronavirüsle ilgili makalelerimiz için blogumuza göz atabilirsiniz.

 

 

Etiketler: Grip Aşısı Etkili Midir?, kimler grip aşısı olabilir, Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalı, Grip aşısı neden önemlidir, Grip Aşısının Faydaları, . Bağışıklık güçlendirici, Grip Aşısı Yan Etkileri, Çocuklarda Grip Aşısı
Aralık 10, 2020
Listeye dön