Gripten Koruyan Vitaminler

Gripten koruyan vitaminler, bağışık sistemi, c vitamini, d vitamini, grip için vitamin, gribe karşı, gribe karşı vitaminler, b kompleks vitaminler

Gripten Koruyan Vitaminler

Kış ayının en sık görülen hastalığı gripten korunmak için sağlıklı beslenmenin önemi şart. Ancak çalışma şartları, aşırı stres ve düzenli beslenmenin çoğu durumda mümkün olmaması gibi faktörler gribe yakalanma ihtimalini canlı tutar. Yapılması gereken pratik yöntemlerden biri gripten koruyan vitaminler alarak, vücut direncinin artmasına yardımcı olmak. Grip için vitamin ürünleri sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklardan da korunmak mümkün olur.

Kışın kapalı mekanlarda çok fazla zaman harcanır ve bu durum gribin bulaşma ihtimalini yükseltir. Hapşırma, öksürme, hastalıklı kişiye temas gibi durumlarda bulaşma ihtimali artan gribin sağlıklı insanlar üzerindeki etkisi oldukça azdır. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip kişi gribe karşı direnç gösterir ve hastalığın seyri uzun sürmez. Ancak gribin bağışıklık sistemi zayıf kişileri yatağa düşürme ihtimali vardır ve böyle kişilerin gribe yakalandıktan sonra C vitamini gibi grip için vitamin takviyeler almasının bir önemi yoktur. Bolca su, dinlenme ve ilaç tedavisi ile gribin etkilerinden kurtulmak mümkün olur.

Gripten korunmak için hangi vitaminleri kullanmak lazım?

Gribe karşı bağışıklık kazanmak için sadece tek bir vitamine odaklanmak zorunda değilsiniz. Birden fazla grip için vitamin içeren destekler de kullanılabilir. Yapmanız gereken gıda takviyesi ürününün gripten koruyan vitaminler içerip içermediğini kontrol etmek. Çoğu vitamin takviyesinde gribal enfeksiyon ve benzerlerine karşı koruyucu vitamin ve minerallerin yer aldığını da not edelim.

  1. Bağışıklık sistemini güçlendirici vitamin: C vitamini

Birçok uzman hekim kış aylarında hastalıklardan korunmak için meyve ve sebzeye ağırlık verilmesini tavsiye eder. Bunun önemli sebebi C vitamini açısından zengin içeriğe sahip portakal gibi meyvelerin kışa has ürünler olması. İçerdikleri C vitamini sayesinde grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudu dirençli hale getirir. Bu meyvelere ek olarak C vitamini takviyeleri almak da bağışıklık sistemin normal fonksiyonunu destekleyici etkiyi artırır. Gripten koruyan vitaminler arasında C vitamini en çok tüketilen ve tavsiye edilen vitamindir.

C vitamini etkisi kanıtlanmış bir antioksidan formunda vitamindir. Vücutta depo edilmez ve bu nedenle her gün vücuda alınması lazımdır. Fazla C vitamini, vücut tarafından dışarı atılır. Kışın hastalıklardan korunmak için 1000 mg seviyesine kadar C vitamini desteği alımında herhangi bir zarar söz konusu değildir. Dikkat edilmesi gereken husus 2000 mg üzerine çıkmamak ve C vitamini haplarını günde sadece bir kere kullanmaktır. C vitamini etkisini arttırmak veya gripten koruyan vitaminler içeren ürünlerden verimlilik elde etmek için C vitamini ile çinkoyu bir arada sunan ürünleri almakta fayda vardır. Çinko, hem cildi korur hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur. Üstelik bu mineralin soğuk algınlığı gibi hastalık sırasında kullanılması halinde hastalık seyrinin iyiye gitmesini sağladığını ortaya çıkaran araştırmalar var.

Gripten Koruyan Vitaminler

  1. Gribe karşı olmazsa olmaz vitamin: D vitamini

Gribe karşı vitaminler arasında yer alan D vitamini büyük oranda güneşten sağlanır. Ancak kışın güneşli gün sayısı oldukça azdır ve güneşten en çok fayda sağlanacak öğle vakitlerinde çoğu insan işyerinde olur. Kapalı alanda geçirilen sürenin de artmasına bağlı olarak, bu dönemde D vitamini eksiklikleri daha fazla görülebilir. Yeteri kadar D vitamini alamayan vücudun hem kemik hem de kas yapısında zayıflama meydana gelebilir. Ayrıca, enerji düşüklüğü, halsizlik ve vücut direncinde düşme gibi durumların yaşanma ihtimali vardır. Gribe karşı vitaminler serisinde D vitamini, bağışıklık sistemini ayakta tutan ve vücudun direncine önemli katkılar sunan bir vitamin. Gripten koruyan vitaminler arasında D ve C vitamini çoğu zaman beraber kullanılır. Böylece her iki vitaminin bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileri daha iyi hissedilir. Bazı gripten koruyan vitaminler ve bu tarzda sunulan destek ürünlerinde D, C vitamini ve çinko bir arada bulunur.

  1. Grip için vitamin: A vitamini

Gribe karşı vitaminler arasında sayılan A vitamini vücut tarafından depolandığından ve fazla alınması halinde bazı hastalık risklerine sebebiyet vereceğinden dolayı aşırı yüksek dozlarda kullanımı ve uzun süre takviye olarak alınması tavsiye edilmez. Ancak kış dönemine girilmesiyle hücrelerin yapısını korumasına yardımcı olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren A vitamini alımı tavsiye edilebilir. Gripten koruyan vitaminler arasında sayılabilecek A vitamini hücre yenileyici etkisi sayesinde bir koruma sağlar. Grip virüsünün zarar verdiği hücrelerin yeniden onarılması veya yenilenmesi noktasında yardımcı olur. Havuç ve ıspanak türü bitkilerde oldukça fazla bulunan A vitamini eksikliğinde gelişim bozuklukları, DNA hasarı gibi sorunlar meydana gelebilir.

  1. Gribe karşı güçlü antioksidan vitamin: E vitamini

Gripten koruyan vitaminler serisinde E vitaminine ayrıca değinmek gerekir. Hücrenin oksidatif strese girmesini önleyici yapısı nedeniyle kış döneminde takviye vitamin olarak alınabilecek ideal vitaminlerden biridir. Sadece gripten koruyucu fonksiyonuyla değil, cilt üzerindeki olumlu etkileriyle de ön plana çıkar. Güçlü bir antioksidan olduğundan kandaki serbest radikallere karşı etkisizleştirici etki gösterir. Sinir sistemi ve kıkırdak doku üzerinde de önemli yararları bulunur. Gribe karşı destekleyici ürünlerde E vitamini, C ve D vitamini ile beraber yer alabilir.

  1. Kompleks B vitaminleri

Gripten koruyan vitaminler denilince akla B kompleks vitamin takviyeleri de gelir. Birçok faydası bulunan B kompleks vitaminleri vücutta birikme yapmaz. Ancak yine de çok yüksek dozda alımı tavsiye edilmez. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, enerjik ve dinç bir bedene sahip olunması, depresyon ve stresin etkilerinden kurtulmak gibi birden fazla faydasından söz edilebilir. Özellikle b12 vitamin eksikliği halinde görülecek aşırı yorgunluk, dikkatsizlik, kafa karışıklıkları ve anemi gibi problemler grip gibi hastalıklara yakalanma riskini de artırır. Gribe karşı B kompleks vitaminleri tavsiye edilebilir ve kış boyu güçlü bağışıklık sistemine sahip olmak açısından fayda sunabilir.

Gripten koruyan vitaminler arasındaki B kompleks vitaminlerin içerisinde B türü tüm vitamin vücudun gündelik ihtiyacını karşılayacak düzeyde yer alır. Bu vitaminler asındaki B3 zinde bir hayat için alınması gereken vitaminler arasında. B3 vitamini olmadan besinlerin enerjiye dönüştürülme imkanı olmaz. Ayrıca Riboflavin denilen B2 vitamini doğrudan bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Sağlıklı kan hücrelerinin yapısını koruyucu özelliği vardır. Gribe karşı B5 vitamini de etkilidir ve B kompleks vitamin ürünlerinde B5 de yer alır. Bu vitamin vücudun hormon dengesine katkı sağlar ve vücudun hormon dengesizliği yaşamasının önüne geçer. B kompleks vitaminler de kış boyu kullanılabilecek ideal vitamin destekleri arasında yer alır. Çinko, demir, selenyum ve magnezyum gibi minerallerle güçlendirilen B kompleks vitaminleri vücudun direncine daha fazla olumlu katkı sunar.

Gribe karşı vitamin ürünleri arasında vitamin ve minerallere ek olarak ginseng gibi bitki ekstreleri yer alan ürünler de bulunur. Ginseng, bağışıklık sistemini destekleyici ve enerji verici bir bitkidir. Gripten koruyan vitaminler alınırken ginseng içeren ürünlere de yönelmek kendisini yorgun hissedenler açısından avantajlı olabilir. Ayrıca bazı grip için vitamin ürünlerinin içerisinde incir ekstresi, zencefildeki kuvvetli antioksidanı ifade eden kurkumin de bulunabilir. Tüm bunlar gribe karşı iyi bir direnç kazanılmasını sağlayıcı formüllerdir. Gripten koruyan vitaminler arasında yer alan birden fazla ürünün hangisinin sizin için daha iyi olacağına karar verirken uyku düzeni, enerjiniz ve beslenme kültürünüz gibi faktörleri dikkate alarak karar vermeye çalışın.

Daha fazla yararlı bilgi için besin destekleri kategorisindeki blog yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Etiketler: Gripten koruyan vitaminler, bağışık sistemi, c vitamini, d vitamini, grip için vitamin, gribe karşı, gribe karşı vitaminler, b kompleks vitaminler
Kasım 04, 2020
Listeye dön