Herkesin Kullanması Gereken 5 Supplement Türü

Herkesin Kullanması Gereken 5 Supplement Türü

Konu multivitamin takviyelere geldiğinde karşınıza şu üç insan grubu çıkacaktır;

İlk grup, multivitamin takviyelerinin doğal olmadığını ve eski çağlarda yaşayan insanların bunları kullanmadığını savunarak tüm multivitamin takviyelerinden uzak durmaktadır.

İkinci grup, multivitamin takviyelerin beslenme ve sağlık sorunları olanların kullanması gerektiğini savunuyor.

Üçüncü grup ise bu ikisi arasında bir yerlerde duruyor ve bizce burası en iyi yer.

Multivitamin takviyeler, iki tarafı keskin bir kılıca benzerler. Yanlış ya da yanıltıcı içeriğe sahip olanlar size daha fazla zarar verebilir. Ancak bu konuda uzmanlaşmış marka multivatimin takviyeleri, besinlerden alamayacağınız faydalı bileşenleri size sağlayabilirler.

Bu yazıda en iyi multivitamin seçimlerini ve hemen hemen herkesin alması gereken multivitamin takviyeleri hakkında açıklayıcı bilgiler sunacağız.

Multivitamin Takviyesine Nasıl Başlamalısınız?

Multivitamin takviyesi almaya başlamadan önce bazı temel kriterleri bilmeniz gerekiyor.

Gıdadan Alınan Besinler

Besin ögelerini yiyemezsiniz. Sadece gıda olarak yemek yersiniz. Bütün yiyecekler kendi içeriklerinden farklı davranırlar. Örneğin, bir et parçasından elde ettiğiniz besinlere eşdeğer besinler, bir hap veya tozdan aldığınızdan biyolojik olarak daha kullanılabilirdir. Yiyeceklerden elde edilen antioksidanlar vücudunuz için daha faydalıdır. Ancak bazı multivitamin takviyelerinin mega dozlarını almak, sağlığı olumsuz yönden etki edici risklerle birlikte gelir.

Yiyeceklerdeki besin değerleri bilinen bir gıda sinerjisidir. Gün içerisinde tükettiğiniz bütün yiyeceklerdeki besin ögeleri toplamda büyük bir birliktelik oluşturur. En iyi multivitamin takviyesine başlamadan önce iyi bir diyet şarttır. Bu diyet sonrası belirli ihtiyaç ve hedeflerinize yönelik takviyeler almalısınız.

  1. D Vitamini

D vitamini vücudun en ihtiyaç duyduğu vitaminlerin başında gelir. D Vitamini 1000’in üzerindeki farklı geni etkiler, testosteron, östrojen, büyüme hormonu gibi hormonlar için bir substrat görevi görür. Bağışıklık fonksiyonunun güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kemiklerdeki kalsiyum metabolizmasını destekler. Güneş ışığından alınan birkaç vitaminden birisidir.

Sunulan formu: D3 Vitamin (A-D-K) şeklindedir.

  1. K2 Vitamini

K2 vitamini kalsiyum metabolizmasında rol alan ve yağda çözünen bir vitamindir. Kalsiyum zaman içerisinde damarlarda birikir ve kireçlenmeye neden olarak damar yollarını tıkar. K2 vitamini, kalp ve damar sorunlarında ve kemik kaybı riskinin azaltılmasına yardımcı olur. 

Sunum formu: MK-4 ve MK-7 şeklindedir.

  1. B12 Vitamini

En iyi multivitamin takviyeleri arasında farkı bir yere sahip olan B12 Vitamini beyin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Birçok insanda B12 vitamini eksikliği bulunmaktadır. B12 vitamini; demansa karşı korumaya, bağışıklık fonksiyonlarını arttırmaya, sinirleri korumaya ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur ve destekler.

  1. C Vitamini

Bazı meyve ve sebzeler, C vitamini bakımından yüksektir, ancak pişirme ve saklama yöntemleri C vitamini içeriğini tüketebilir. Bu alabileceğiniz en güvenli, en etkili takviyelerden birisidir. C vitamini vücutta kolajen ve bağ dokusu oluşumu için gereklidir. Ayrıca vücuttaki en güçlü antioksidan olan glutation üretmek için kullanılır. C vitamini bağışıklık fonksiyonunu arttırmaya ve serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olabilir.

En iyi multivitamin takviyeleri, E vitamini, A vitamini, B kompleks vitaminler, B12 Vitamini, K2 vitamini, K vitamini, folikasit, C vitamini ve daha fazlası için online mağazamıza göz atmayı unutmayın!

VitaminKozmetik.com Sağlığın için en iyisini en uyguna al!

Etiketler: Herkesin Kullanması Gereken 5 Supplement Türü
Aralık 20, 2019
Listeye dön