Hyaluronik Asit ile Cildinizi Besleyin

Hyaluronik Asit, Cilt bakımı,

Hyaluronik Asit ile Cildinizi Besleyin

 

Cilt dokusu doğal olarak hyaluronik asit (HA) olarak da bilinen glikosaminoglikan bileşenini içerir. Su çekme özelliğine sahip bu bileşen cildin genç görünmesine ve nemlenmesine yardımcı olur. Ancak zaman içerisinde bu bileşen azalır. Hyaluronik Asit ürünlerini harici olarak kullanmak, doğal glikosaminoglikan faydalarını geri kazanmaya yardımcı olabilir.

 

Cilt Nemlendiricisi Olarak Hyaluronik Asit ve Faydaları

Hyaluronik asitler nem tutucudur. Yani bu bileşen suyu çeker. Bilimsel araştırmalara göre HA, ağırlığının 1.000 katı kadar su çekebilir. Diğer bir deyişle bir damla HA 6 litre suyu hapsedebilir. Cildin sağlıklı görünmesi ve hissetmesi için suya ihtiyacı vardır. HA ürünlerini kullanarak cildin ortamdaki doğal nemden faydalanması sağlanabilir. Bu da cilde gün boyu yumuşak ve nemli bir his kazandırır.

Harici uygulanan HA her zaman cilt tarafından emilmez. Cildin içten dışa nemlenmesi için HA takviyesi kullanmak iyi bir fikir olabilir. Araştırmalar, takviyelerin kuru cildi canlandırabildiğini göstermiştir.

Kırışıklıklarla Mücadele Etmek için Hyaluronik Asiti Kullanma Nedenleri

Cilt yaşlandıkça gençlikteki sıkılığını ve esnekliğini kaybeder. Dokuların dolgunluğu kaybolurken ince çizgiler ve kırışıklıklar çıkar. HA kırışıklıkları tamamen yok edemese de geçici olarak görünümünü azaltabilir. Ortamdan cilde nem çeken HA, cilt dokularını nemlendirir. Nemlendirme cilde dolgun bir görünüm kazandırarak ince çizgilerin ve kırışıklıkların daha az görünü olmasını sağlar.

Cilt Korumasında Hyaluronik Asidin Avantajları

Çalışmalara göre HA antioksidan görevi görebilir. Cilt bakım uzmanları, serbest radikallerin etkilerine karşı savaştıkları için antioksidanlara değer verir. Cilde HA uygulamak cilt hasarına karşı korumaya yardımcı olduğu için yaşlanmanın etkilerini yavaşlatabilir. Hasar gören cilt daha yaşlı görünür ama korunan cilt uzun süre daha “genç” görünür.

Hyaluronik Asit Kullanım Önerileri

 

Birçok cilt tipi harici HA uygulamasından faydalanabilir. Genellikle hafif ve tazeleyici bir his verdiği için sivilceleri tetiklemez veya tahrişe neden olmaz. Ancak yeni ürünleri ilk defa kullanırken kolda deneme yapmak önemlidir. Kuru iklimlerde hyaluronik asit ürünleri kullanmanın nemli iklimlere göre daha farklı olabilir. Kuru iklimlerde hyaluronik asit havadan yeterince nem çekmeyebilir. Buna karşılık ciltteki nemi çekebilir. Bu nedenle kuru iklimlerde yaşayanlar hem hyaluronik asit içeren hem de farklı bir bileşeni içeren serumları kullanabilir.

Hyaluronik asit hakkında bilgi edindiğimize göre sıradaki asit Amino Asitler ve Faydaları adlı makalemizi incelemeye başlayabilirsiniz.

 

Etiketler: Hyaluronik Asit, Cilt bakımı,
Eylül 25, 2020
Listeye dön