Kadınlar için Hangi Vitaminler Önemlidir?

Kadınlar İçin Hangi Vitaminler Önemlidir?

Kadınlar için Hangi Vitaminler Önemlidir?

Sağlıklı hayat için bilinçli beslenmenin önemi giderek artarken kadınların kendilerini daha mutlu ve zinde hissetmelerini sağlayacak özel vitaminlere duyulan ilgi de artmaya başladı. Erkeklere göre farklı beslenme kültürüne sahip kadınların kullanmasıVitabiotics Pregnacare Orginal 30 Tablet gereken vitamin ve mineral referansları da erkeklere oranla değişiklik gösterir. Bazı vitamin gruplarında günlük alınması gereken vitamin değerleri ortak olsa da, demir ve D vitamini gibi kadınlar için özel vitaminler denilebilecek sınıftaki minerallere duyulan ihtiyaç erkeklere oranla değişkenlik gösterir. Ayrıca kadınların bazı özel dönemlerinde almaları gereken standart vitamin ve mineral referans aralıklarında farklılık vardır. Mutlu, sağlıklı ve zinde bir güçlü kadın profiline sahip olabilmek için ihtiyaç duyulan ise, egzersiz, dengeli beslenme ve yüzde yüze varabilen emilim değerlerine sahip gıda takviye ürünleridir.

Kadınların Kullanması Gereken Vitaminler

Düzenli beslenme kültürüne sahip hemen her kadının vitamin eksikliği çekme gibi bir sıkıntısı olamaz. Ancak yoğun çalışma saatleri, hareketsiz yaşam biçimi ve kimi zaman sıklıkla uygulanan tek tip beslenme rejimi nedeniyle bazı vitaminlerin günlük alımında sıkıntı olma ihtimali yaşanır ve bu durumda da yorgunluk, halsizlik, unutkanlık ve düşük enerjiden kaynaklı geçici depresyonlar yaşanabilir. Kadınlar için özel vitaminlerden oluşan gıda takviyeleri, beslenme rejimi ne olursa olsun kadınların düzenli şekilde mutlaka alması gereken vitaminleri içerir. İşte kadınların kullanması gereken vitaminler…

  1. Her yaş kadının her dönem ihtiyacı: A vitamini

Yaşlanma karşıtı olduğu için kadınların diyetinde mutlaka yer alan bir vitamindir. Cildin yapısının korunmasına yardımcı olduğu gibi bağışıklık sistemini de destekler. Ayrıca, gözlerin korunması için olmazsa olmazdır ve kadınların kullanması gereken vitaminler arasındadır.

  1. Enerjik hissetmenin yolu B2 Vitamini

Hem kadın hem erkek açısından en önemli vitaminlerden birisidir. Alınan kalorinin enerjiye dönüşümünde kullanılan B2 vitamini, kadınların kullanması gereken vitaminler arasında önemli bir yerdedir. Eksikliği halinde halsizlik, kaygı, endişe ve kadınlardaUrinonvef Cranberry Kapsül sıklıkla yaşanılan depresyon halinin görülme olasılığı artar. Ayrıca hamilelik vitaminleri arasında da alımına dikkat edilmesi gereken vitamin türüdür.

  1. Kansızlığın Bir Nedeni de B6 Eksikliği Olabilir

B6 vitamini, hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem de kan oluşumuna katkı sunar. Hafızanın güçlenmesi, sağlıklı sinir sistemi açısından da B6 vitaminine ihtiyaç var. Yine hamilelik vitaminleri arasında gösterilen B6, gebelik dönemindeki sabahları yaşanan kusma ve mide bulantısı nöbetlerini en aza indirir.

  1. Cilt ve Saç Vitamini B7 (BİOTİN) Çok Önemli

Bakımlı ve estetik görünmek kadınların her dönemdeki önemli arzularından biri. Bunun için vitamin ve minerallere olan ihtiyacımızın karşılanması gerekir. Saç ve cildi koruyan vitamin olarak bilinen biotin kadınlar için özel vitaminler sınıfının baş köşesinde duran vitaminler arasında. Saç ve cildin parlaklığı, güçlülüğü ve zamana karşı direnmesi için ona ihtiyacımız var.

  1. Hamilelik Vitaminleri Arasında B9’un Önemi

B9 vitamini sadece hamilelik vitaminleri arasında önemsenen bir vitamin türü değil ancak kadınların gebelik dönemlerinde mutlaka almaları gereken ve tavsiye edilen vitaminlerden biri. Fetüsün sağlıklı gelişimini destekleyen vitamin anne adayının dolaşım sistemine de olumlu katkılar sunar. Ayrıca hafıza ve hamilelik dönemindeki depresyon etkilerini en aza indirmek için de gereken bir vitamin formu.

  1. Beynin İlacı B12 Vitamini

Kadınlar için özel vitaminler serisinin önemli vitaminlerinden biri de B12’dir. Beyin fonksiyonlarının sağlıklı şekilde çalışması ve güçlü bir hafıza açısından gereklidir. Eksikliği halinde depresyon ve şiddetli bir kaygı dönemi geçirilebilir. Ayrıca konsantrasyonNutraxin Multivitamin Women's Tablet eksikliği yaşanabilir. B12 kadınların kullanması gereken vitaminler arasında eksikliği halinde birden fazla semptomlar gösteren vitamindir.

  1. Hastalıklara Karşı Direncin Yolu C Vitamini

Hem kırmızı kan hücresinin oluşumu hem de kolajen üretimin gerçekleşmesi gibi birden fazla fonksiyonda yer alan C vitamini bağışıklık sisteminin direncini de artırır. Mevsimsel geçişlerde yaşanılan rahatsızlıklardan korunmak adına mutlaka alınması gereken vitamindir. Kadınlar için özel vitaminler arasında hem cildi koruyucu hem de bağışıklığı güçlendirici vitamin olarak bilinir.

  1. Kemik Erimesine Karşı D vitamini

Kemik erimesi, özellikle kadınlarda sıklıkla yaşanılan bir durum. Yaş ilerledikçe güçsüzleşen kemikler nedeniyle hayat kalitesi iyiden iyiye düşebilir. Bunun yaşanmasını önlemek açısından sağlam bir iskelet ve kas yapısına ihtiyaç var. Bunun için de D vitamini alımı önemlidir. Kalsiyum ve fosforun kullanımı kolaylaştıran D vitamini kemik ve kas yapısını korur. Kemik erimesini riskini azaltır. Kadınların kullanması gereken vitaminler arasında kemikleri güçlendirici, kasları koruyucu yapısı nedeniyle tavsiye edilir.

  1. Cildin Bir Başka Dostu E Vitamini

Kadınlar için özel vitaminler sayılırken E ve C vitaminine mutlaka değinilmesi gerekir. E vitamini, C vitamini ile beraber çok güçlü birer etki mekanizmasına sahip olur ve cildin korunmasını sağlar. E vitamini, oldukça güçlü bir antioksidan formuna sahiptirNew Life Efa Mom ve kalp damar yapısını da korur. Hücre yapısının bozulmasını engeller. Kadınların kullanması gereken vitaminler arasında her iki vitamin beraber alımı vücuttaki olumlu etkilerini artırır.

Hamilelik Vitaminleri: Folik Asit

Vücutta değişik fonksiyonlar icra eden folik asit, hamilelik vitaminleri arasında yer alır ve tüm uzmanların gebelik döneminde folik asit kullanımına yönelik fikir birliği bulunur. Bu dönemin kolay atlatılması ve bebeğin sağlıklı şekilde dünyaya gelmesi açısından günlük folik asit alımının 400 mcg seviyesine çıkarılabilir. Hamilelik vitaminleri arasındaki folik asit gebe kalmak isteyen kişilere de tavsiye edilir.

41-51 Yaş Arası Dönemde Kadının İhtiyacı D Vitamini, Demir ve Kalsiyum

Menopoz dönemine yakalaşan kadınlarda sıklıkla rastlanılan eksikliklerden biri demirdir. Demir eksikliği, kansızlığa neden olduğundan değişik rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca, bu dönemde kalsiyum kaybı da artar ve kemik erimesi riski oluşur. Kemikleri korumak ve kemik erimesi riskini en aza indirmek açısından D vitamini ve kalsiyum alımına dikkat edilmesi gerekir. Kadınların mutlaka kullanması gereken vitaminlerden D vitamini yaşın ilerlemesiyle beraber daha çok ihtiyaç duyulan vitamindir.

Aktif Kadınların Vitamin İhtiyacı: B12

Sürekli aktif kadınların en çok ihtiyacı olan vitamin B12’dir. Egzersiz ve yoğun çalışma gibi aktivite içerisinde vücudun sinir sistemini ve enerjisini koruması gerekir. Kadınlar için özel vitaminler serisinde B kompleks vitaminleri, aktif kadınların ihtiyacı olan vitaminleri karşılamasını sağlayabilir. Ayrıca aktif kadınlarda demir ve kalsiyum eksiklikleri de görülebilir.

Kadınlar Nasıl Vitamin Kullanmalıdır?

Kadın sağlığı açısından kadınların kullanması gereken vitaminler, yaşam biçimi ve beslenme modeline göre değişkenlik gösterebilir. Özellikle tek tip beslenen veya hayvansal ürün tercih etmeme gibi farklılıklar vitamin desteklerini daha önemli hale getirir.Bigjoy Multifem 50+ 50 Kapsül Günlük alınması gereken kadınlar için özel vitaminler grubunun gıda takviye ürünleriyle alınması ve kadın sağlığı açısından risk oluşturacak vitamin eksikliğinin yaşanması engellenebilir. Bu nedenle kadınlar nasıl vitamin kullanmalıdır sorusunun cevabı her kadın için farklılık içerebilir. Ağır adet dönemi yaşayan kadınların demir eksikliği yaşama ihtimali yüksek olacağından demir ağırlıklı beslenmesi ve demir takviyesi alması önerilebilir. Yine emziren kadın için folik asit ve iyot gibi destekler tavsiye edilebilir.

Kadınlar nasıl vitamin kullanmalıdır sorusuna en doğru şekilde cevap vermeniz için kan sayımı yaptırmanızı tavsiye ederiz. Böylece vitamin ve mineral değerlerinizi görebilir, buna göre kadınlar için özel vitaminler grubundan en uygun gıda takviye ürünlerine karar vererek diyetinize ekleyebilirsiniz. Kadınların kullanması gereken vitaminler gurubundaki tüm vitamin ve mineralleri düzenli almak için multivitaminler tavsiye edilebilir. 

Etiketler: kadınların kullanması gereken vitamin, kadınlar için özel vitaminler, hamilelik vitaminleri, kadınlara özel multivitamin
Kasım 23, 2020
Listeye dön