Kışın En Çok Tüketilen Vitaminler

Kışın En Çok Tüketilen Vitaminler

Kışın En Çok Tüketilen Vitaminler

Kış aylarında soğuk algınlığı riski artar. Ayrıca, bol egzersiz, sıcak ortam ve dengeli beslenme önemlidir. Hastalanmaktan kurtulmak için kış vitaminleri beslenme alışkanlıklarında öncelikli olmalıdır. Bu noktada kışın neden vitamin tüketmeliyiz gibi bazı sorular akla gelir. Bunun yanında kışın kullanılması zararlı olan vitaminler de vardır. Peki, kışın sağlığı korumak için hangi kış vitaminleri almak gerekir? Bağışıklık güçlendiriciler nelerdir? Kışın neden vitamin tüketmeliyiz? Kışın kullanılması zararlı olan vitaminler nelerdir?

Osende Lipo C

Kış Vitaminleri Nelerdir?

Vitaminler, sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Vücudun birçok işlevinde baş rol oynayan kış vitaminleri kış aylarında daha fazla önem kazanır. Ancak kış aylarında tüketilmesi gerekli kış vitaminleri ile birlikte kışın kullanılması zararlı olan vitaminler de vardır. Birçok kişi kışın neden vitamin tüketmeliyiz sorusunun cevabını arar. Bu noktada kış vitaminleri konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.

Soğuk kış aylarında sağlığı destekleyen kış vitaminleri şunlardır;

D vitamini: Kış aylarında D vitamini eksikliği yaygındır. Özellikle uzun ve karanlık kışların olduğu yerlerde insanların daha fazla D vitamin ihtiyacı olur. Cilt güneş ışığına maruz kaldığında vücut D vitamini (kolekalsiferol) üretir. Kışın güneş ışığının olmaması vücudun yeterli miktarda D vitamini üretmesini zorlaştırır. Bu aynı zamanda kışın neden vitamin tüketmeliyiz sorusuna bir cevap olabilir. Bu sebeple yağda çözünen D vitamini önem kazanır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren D vitamini, enfeksiyonlardan korur. Güneş ışığı olmadığı durumlarda günlük D vitamini ihtiyacı 20 mcg.’dır. Kış vitaminleri arasında önemli bir yeri olan D vitamini açısından zengin besin kaynaklarından bazıları şunlardır; Balık (somon, ton balığı ve sardalya), yumurta, süt ürünleri, mantar… Kişide kronik bir D vitamini eksikliği varsa bu vitamini içeren yiyecekler yeterli olmayacaktır. Bu durumda bir doktorun tavsiyesi ile D vitamini takviyesi önerilir. Kışın günde yaklaşık 5.000 IU (uluslararası birim) D vitamini gereklidir. Ancak fazla dozda D vitamini almak, bu vitamini kışın kullanılması zararlı olan vitaminler arasına sokabilir.

C vitamini: Kış vitaminleri arasında önemli bir yeri olan C vitamini (askorbik asit), soğuk algınlığı durumunda iyileşme süresini kısaltabilir. Kışın neden vitamin tüketmeliyiz sorusuna cevap olarak soğuk algınlığı gösterilebilir. Vücutta C vitamini miktarı düşükse, mikropları etkili bir şekilde uzaklaştırmak mümkün olmayacaktır. Bu nedenle kışın yeterli miktarda C vitamini almak çok önemlidir! Günlük C vitamini ihtiyacı kadınlarda 95 mcg, erkeklerde 110 mcg’dır. Kış vitaminleri arasında ilk sıralarda sayılan C vitamini içeren besin kaynaklarından bazıları şunlardır; dolmalık biber (portakalın neredeyse üç katı kadar C vitamini içerir), turunçgiller, lahana, brokoli, yapraklı yeşillikler, kızılcık… C vitamini içeren boğaz pastili gibi ürünler de kış vitaminleri bakımından cengin bir takviyedir. Ayrıca, bu vitamin kışın neden vitamin tüketmeliyiz sorusuna verilebilecek önemli bir cevap niteliği taşır.

Solgar Folat 400Folik asit: Kışın neden vitamin tüketmeliyiz diye düşünenler için folik asit eksikliği örnek olarak verilebilir. Kış vitaminleri arasında yer alan folik asit, B vitamini ailesinin bir parçasıdır. Hücrelerin büyümesi ve çoğalması için önemlidir. Bu nedenle özellikle hamilelik sırasında çok önemlidir. Ayrıca, DNA ve RNA sentezinde önemli bir rol oynar. Folik asit eksikliği, bağışıklık sistemini zayıflatır. Bağırsak rahatsızlığı olan kişiler için de folik asit önerilir. Ayrıca, alkol tüketen kişiler folik asit eksikliği riski altındadır. Kış vitaminleri arasında önemli bir yeri olan folik asit takviyesi iyi bir fikir olabilir. Günlük folik asit ihtiyacı 300 mcg’dır. Hamile kadınlarda 550 mcg.’dır. Folik asit kaynağı besinlerden en önemlileri şunlardır; yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak ve lahana gibi), pancar, baklagiller (fasulye ve nohut), yulaf ezmesi, yer fıstığı…

A vitamini: Kışın neden vitamin tüketmeliyiz; çünkü mesela A vitamini eksikliği, bağışıklık tepkisinin azalmasını ve enfeksiyon riskinin artmasını sağlar. Bu sebeple kış vitaminleri arasında yer alan A vitamininin (retinol), bağışıklık güçlendiriciler arasında da önemli bir yeri vardır. A vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. Kış aylarında bol miktarda A vitamini tüketmek gerekir. Günlük A vitamini ihtiyacı kadınlarda 0.8 mg, erkeklerde 1 mg’dır. A vitamini ve beta-karoten kaynağı besinler şunlardır; yumurta, süt ürünleri, havuç, tatlı patates, yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, lahana ve roka gibi)…

E vitamini: E vitamini (tokoferol), yağda çözünen vitamin ailesinin bir üyesidir. Bu vitamin, bağışıklık güçlendiriciler arasında bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücutta sayısız rol oynayan güçlü bir antioksidandır. Çok çeşitli hastalıklara (kanser ve artrit gibi) ve yaşlanma sürecine yardımcı olduğu belirtilir. Dengeli bir beslenme, E vitamini eksikliğini önler. Günlük E vitamini ihtiyacı kadınlarda 12 mg, erkeklerde 14 mg’dır. E vitamini bakımından zengin bazı besinler şunlardır; fındık, bitkisel yağlar (buğday tohumu yağı, ayçiçek yağı, mısır yağı ve aspir yağı gibi), tam tahıllı ürünler…

Voonka Vitamin C Çiğneme TabletiKışın Neden Vitamin Tüketmeliyiz?

Kış vitaminleri, kış aylarında vücudun düzgün çalışması ve sağlıklı kalması için ihtiyaç duyulan besin öğeleridir. Bu ifade bile kışın neden vitamin tüketmeliyiz sorusuna cevap olabilir. Ancak bu sorunun farklı birçok cevabı vardır. Çoğu insan, ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile alabilir; ancak kış vitaminleri eksiklikleri olan bazı kişilerin ekstra vitamin takviye alması gerekebilir. Peki, kışın neden vitamin tüketmeliyiz?

Kış vitaminleri ve mineraller, etkili bağışıklık güçlendiriciler olarak bilinir. Ayrıca, optimum çalışma ve sağlıklı kalmak için vücudun ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerini içerirler. Bu besin maddelerine nispeten küçük miktarlarda ihtiyaç duyulmasına rağmen, sağlıklı kalmak ve hastalıklardan korunmak için çok önemlidir. Bu besinleri tüm yıl boyunca almak önemlidir. Ancak kış mevsiminde daha önem kazanır; çünkü vücut bu mevsimde daha fazla stres yaşar. Bu nedenle kışın neden vitamin tüketmeliyiz sorusuna cevap olarak “soğuk algınlığı, grip ve diğer sağlık sorunlarına daha duyarlı hale gelmek için” ifadesi kullanılabilir.

Bu temel besinleri yiyeceklerden alabiliriz. Ancak özellikle soğuk mevsimde yeterince almak mümkün olmayabilir. Bu sebeple kış vitaminleri takviye almaları gerekebilir. Boğaz pastili gibi kışın sık kullanılan ürünlere de ihtiyaç doğabilir. Kışın neden vitamin tüketmeliyiz diye düşünürken fazla dozlarda alınan kış vitaminleri zararlı olabilir. Bu sebeple yüksek dozda alınan kış vitaminleri, kışın kullanılması zararlı olan vitaminler arasına girer.

Youplus C Vitamini Çinko PropolisÖzetle; kışın neden vitamin tüketmeliyiz sorusuna cevap olarak şu cevaplar verilebilir; vitaminlerin bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri vardır. Kış vitaminleri ve mineral takviyeleri, sağlık için gerekli olan besin öğelerini içerir. Ancak bunlar bazı durumlarda doğal besinler kadar etkili olmayabilir. Kışın kullanılması zararlı olan vitaminler, gereksiz ve yüksek dozlarda alınan kış vitaminleri ile bağlantılıdır. Kışın neden vitamin tüketmeliyiz sorusuna cevap ararken bu noktayı da dikkate almak gerekir. Vitamin ve mineral desteği, kış aylarında artar. Bu sebeple kış vitaminleri önerilir. Özellikle gribal enfeksiyonlar için kış vitaminleri etkili bir çözümdür. Zatürree, stres ve yorgunluk gibi durumlara karşı kış vitaminleri etkili olabilmektedir.

Kışın Kullanılması Zararlı Olan Vitaminler

Kış vitaminleri, vücudun soğuk günlerde yaşadığı strese karşı etkili bir çözümdür. Bu aynı zamanda kışın neden vitamin tüketmeliyiz sorusuna da bir cevaptır. Peki, kışın kullanılması zararlı olan vitaminler var mıdır? Genel olarak vitaminler faydalı ve gerekli maddelerdir. Ancak yüksek dozda alınan kış vitaminleri, yarardan çok zarar verebilir. Örneğin; boğaz pastili boğaz soruları için ilaçsız tedavi sağlayabilir; ancak gereksiz kullanılan boğaz pastili zarar verebilir. Bağışıklık güçlendiriciler için de aynı şey geçerlidir.

Kışın kullanılması zararlı olan vitaminler, yüksek doz ile ilişkilidir. Gereksiz yere alınan kış vitaminleri, kalp, karaciğer ve böbrek gibi hayati organlara zarar verebilir. Örneğin; kışın neden vitamin tüketmeliyiz diye düşünürken yüksek dozda alınan ve kış vitaminleri arasında bulunan A vitamini, deride dökülmelere ve kas güçsüzlüğüne yol açabilir. D vitamini fazlalılığı, kanda kalsiyum seviyesini artırır. E vitamini fazlalığı da baş ağrısı ve halsizlik belirtileri ortaya çıkarır.

Sonuç olarak; kışın neden vitamin tüketmeliyiz sorusuna verilebilecek birçok cevap vardır. Bir boğaz pastili takviyesi bile bu soruya cevap olarak yeterli olabilir. Çünkü özellikle kış aylarında kronik hastalıkların tedavisi için vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç vardır. Ayrıca, gereğinden fazla alınan vitaminler fayda yerine zarar verebilir. 

Diğer bilgiler için blogumuza göz atabilirsiniz!

Etiketler: kış vitamini, c vitamini, d vitamini, antioksidan, kara mürver, e vitamini, bağışıklık güçlendirici
Aralık 19, 2020
Listeye dön