Kuru Ciltler İçin 9 Cilt Bakım Kuralı

Kuru Ciltler İçin 9 Cilt Bakım Kuralı

Ilık Suyla Yıkama

Sıcak suyun arkadaşınız olduğunu düşünüyorsanız, bu durumu bir daha gözden geçirin. Sıcaklığı çok yükselttiğinizde ve sıcak suyla yıkadığınızda, bu cildinizi daha kuru hissetmenize neden olabilecek uçucu yağ tabakasını ortadan kaldırabilir. Bu nedenle ılık suda durulamaya geçiş yapmak akıllıcadır. Bu uygulamayı cildinizi temizlerken veya duştayken yapmaya özen gösterin.

Nazik Bir Temizlik

Kuru cildiniz varsa, cilt tipinize göre formüle edilmiş bir yüz temizleyici seçmek ve temizlerken nazik olmak oldukça önemlidir. Kireç, yağ ve makyajı ciltten uzaklaştırmak için mıknatıs görevi gören küçük micellardan (yağ molekülleri) beslenen ve durulama yapmayan bir temizleme seçeneği olan micellar suyu uygulamayı düşünün.

Sadece bir micellar suyu pamuklu bir ped yardımıyla yüzünüzden hafifçe silin.  Micellar suyu kullanmak için bir lavabonun yakınında olmanız gerekmediğinden çantanızda bulundurmanız gerekenlerden birisi olabilir. Tatile gidecekseniz bavulunuza koyun ya da spora gittiğinizde spor çantanıza koyun. Vitaminkozmetik.com’un online alışveriş seçeneği ile en iyi markaların kuru cilt bakımı için gereken ürünlerin bulunduğu seçeneklere göz atmayı unutmayın!

Ölü Derileri Atmak (Exofoliyasyon)

Ölü cilt hücreleri cildinizin yüzeyinde birikebilir ve mat görünmesine neden olabilir. Exfoliyasyon birikintiden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, kuru cildiniz varsa, cilt bakım rutininize peeling uygulamasını ekleyerek deneyin. Kuru cildinizi ne sıklıkta eksfoliye etmesi gerektiğine karar vermek için cildinizin tepkisini gözlemleyin. Zamanla uygulamanın devam etmesi halinde cilt daha pürüzsüz ve parlak bir görünüme kavuşacaktır.

Sabah ve Gece Nemlendirmeyi Unutmayın

Cilt tipinize bakılmaksızın, sabahları ve geceleri rutin olarak cildinizi nemlendirmelisiniz. Kuru cilt bakımı rutininde kesinlikle uygulanması gerekmektedir. Cildinizi temizleme sonrası tercih ettiğiniz nemlendiriciyi yüzünüze ve boynunuza uygulamayı unutmayın.

Cildinizde Sağlam Bir Bariyer Oluşturun

Nemlendirici ve yüz yağı arasında seçim yapmak yerine neden ikisini de kullanmıyorsunuz? Cildinize 4-5 damla yüz yağı masajı yapın. Burnunuzdan kulaklara, kaşlardan saç çizgisine ve boynunuzdan çene çizgisine kadar uygulayın.

Güneşten Koruma Önlemlerini Almayı Unutmayın

Ne tür bir cildiniz olursa olsun, güneşten korunmayı ciddiye almalısınız. Uzmanlara göre her gün 30 veya daha yüksek SPF değerine sahip geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanmalısınız. En az iki saatte bir (yüzmeden, spordan veya terledikten hemen sonra) tekrar uygulamalısınız. Yine uzmanlara göre almanız gereken tek güneşten korunma önlemi bu değil. Geniş spektrumlu yüzünüz için güneş kremi uygulamanın yanı sıra, güneşte geçirdiğiniz süreyi de sınırlandırmalı, mümkün olduğunca gölge aramalı ve maruz kalan alanlarınızı güneşten korumalısınız.

Yüz Maskesi Uygulamasını Rutininizin Bir Parçası Haline Getirin

Yüz maskesi kullanmak tamamen rahatlatıcı bir deneyim olabilir. Ancak hepsi bu kadar da değil. Kuru cildiniz varsa cildinize kulak verin! Bu uygulama zamanla cildinizi hassaslaştırabilir. Bu da cildin kendini rahatsız hissetmesine neden olabilir. Kuru cilt tipleri için uygun olan yüz maskelerini seçmelisiniz. Cildinize en uygun ürünü seçtikten sonra deneme uygulamaları yapmalısınız. Temiz ve kuru cilde eşit bir kat uygulayın, yüz maskesini 10-15 dakika yüzünüzde bekletin ve ardından ılık suyla durulayın. En iyi sonuçlar için haftada iki kez yüz maskesi uygulaması yapın.

Dudak Kremi Kullanın

Yüzünüz kuruyan tek bölge değildir. Kuru cilt bakımı rutininde eksikliği hissedilecek bir bakım rutinidir. Dudaklarınız da bu duruma maruz kalabilir. Dudaklarınızı nemli tutmak için, gerektiğinde iyi bir dudak kremi uygulayın. Ruj kullanımı öncesi uygulamanız daha akıllıca olacaktır.

Kuru Cilt Tiplerine Uygun Makyaj Malzemeleri Kullanın

Kuru cilt tipi için yapılacak en büyük kötülüklerden birisi de cildinize uygun olmayan makyaj malzemeleri kullanımıdır. Bu konuda iyi bir araştırma yapmalısınız. Çünkü bu durum sizi daha kötü bir döngünün içine sürükleyebilir. Vitaminkozmetik.com’da online alışveriş seçeneği ile kuru cilt bakımı ürünleri ve her tür cilt tipine uygun kozmetik ürünleri bulabilirsiniz!

Etiketler: Kuru Ciltler İçin 9 Cilt Bakım Kuralı
Aralık 23, 2019
Listeye dön