Multivitaminler Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Multivitaminler Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Multivitaminler Gerçekten İşe Yarıyor mu?


Özellikle son dönemde multivitamin kullanımı giderek artmaya başladı. Bunun sebebi korona virüsten korunmak veya hastalığı en hafif şekilde atlatabilmek için güçlü bir bağışıklık sistemine duyulan ihtiyaç. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi başarabilen ve egzersiz yaparak hayatına ritim kazandıran hemen hemen her kişi sağlıklı ve mutlu yaşamın formülünü bulmuştur denilebilir. Ancak pek çokları çalışma hayatının yaşattığı stres, hareketsiz yaşam ve işlenmiş gıdalardan oluşan beslenme zinciri nedeniyle zayıf bağışıklık sistemine sahip olabilir. Bu durumun yarattığı endişenin çözümü iyi bir beslenme ve bununla beraber vitamin takviyeleri. Böylece, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller vücuda alınabilir, enerjik beden ve güçlü bağışıklık sistemiyle yaşam kalitesi standardınız korunur. 


Multivitaminler nedir? Ne zaman alınır?


Hayati fonksiyonların gerçekleşmesi için gereken vitamin takviyeleri, yüksek emilime sahip formda sıvı veya tablet olarak sunulan gıda takviye ürünleridir. Bu ürünler, kalori içermezler ve dolayısıyla kilo almak için tercih edilebilecek yapıdaki ürünler değildir. Vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak gerçekleşen vücudumuzdaki değişimler, bizim için birer haberci ve sinyal niteliğinedir. Saçların dökülmesi, cildin parlaklığını kaybetmesi, kırışıklıklar ve farklı şekilde ortaya çıkan etkiler vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanan bazı sinyaller veya değişimlerdir. Bu süreçte vücuttaki mineral ve vitamin eksikliklerini gidermek için multivitaminler kullanılabilir. 
Özellikle kış döneminde bağışıklık sistemin güçlü olmasına çok daha fazla ihtiyaç duyulur. Soğuk havalara karşı vücudun direnç kazanması, işle özel hayat arası koşuşturma sürecinde gereken enerjinin üretimi, hastalıklara karşı direncin kazanılmasında vitamin takviyeleri önemli rol oynar. Bu gibi dönemlerde düzgün beslenmeye dikkat edilmediği zaman çevresel faktörlerin zararlı etkilere maruz kalmak kolaylaşır. Ancak düzenli takviye ürünleri vücudun direnç kazanması açısından önemli katkılar sağlar. 


Multivitaminler neler içerir?


Bigjoy Multimen 30 KapsülSağlıklı ve kaliteli hayat için kendimizi iyi hissetmemizin önemi büyük. Bunun için enerjik ve aktif olmamız gerekir. Vücudun çalışma sistemi vitamin ve mineral eksikliği hissetmediği sürece sağlıklı ve güçlü olmak kaçınılmaz. Vitaminler, vücut tarafından üretilmez ve mutlaka dışarıdan alınması gerekir. Hücrelerin strese girmesini engelleyen vitaminler hücre yenileyici özelliklere sahip. Mineraller de hem kemik hem de kas yapısının korunmasını sağlayıcı önemli elementler. Multivitaminler, vücut tarafından üretilmeyen hayati mineral ve vitaminlerin hepsini içerir. Yetişkinler, kadınlar ve çocuklar için ayrı formları vardır. 


Multivitaminler içerisinde yer alan vitamin türleri neler?


Vücut için elzem vitaminlerin hemen hepsi multivitaminler bulunur. Özellikle vücut tarafından depolanmayan C vitamini gibi maddeler günlük ihtiyacı karşılayacak düzeyde bulunur. C vitamini, hem bağışıklık sisteminin güçlenmesi hem de cilt sağlığının korunması açısından önemli vitaminlerden biridir. Yine güçlü bir antioksidan özelliği bulunan E vitamini, multivitaminler içerisinde ayrılmaz bir parçasıdır. Büyük bir çoğunluğu güneşten elde edilen D vitamini de multivitaminler içeriğinde mutlaka yer verilen bir vitamindir. Özellikle kışın güneşli gün sayısının düşük olması D vitamini eksikliği yaşama riskini artırır. Bağışıklık sistemi, kemik ve kas yapısı üzerinde önemli fonksiyonları bulunan D vitamini yeterli düzeyde vitamin takviyeleri ürünlerinde yer alması sağlık açısından avantaj sunar. 


Multivitamin ürünlerinde olması gereken mineraller 


Medigard Multivitamin 30 TabletPiyasadaki farklı gıda takviye ürünlerinin içeriklerinde değişik minerallere rastlamak mümkündür. Hangi ürünün sizin için iyi olabileceğine kesin bir şekilde karar verebilmek açısından mineraller testleri yaptırmak ve ona göre karar vermek en iyi yol. Bunun haricinde yorgunluğu önlemek, dirençli olmak için multivitaminler içerisinde aramanız gereken birkaç minerale dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Bunlardan ilki demirdir. Kaslara yeterli oksijenin taşınmasını sağlayan demir, bağışıklık sistemini de destekler. Vücuda hareket gücü kazandırır. Bir diğeri ise kalsiyumdur. Kemik yapısı için önemli mineralin vücutta yeteri derecede yer almaması halinde kemik zayıflığı ve kas krampları gibi durumların yaşanması söz konusu olabilir. 
Hücrelerde gerekli ATP sentezinin sağlanamaması halinde enerji açığa çıkmaz veya zayıf olur. Bu da gündelik performansımıza olumsuz etki eder. Multivitaminler arzu edilen verimlilik için hücredeki ATP sentezine destek veren magnezyum mineralini içerip içermediğine dikkat edilebilir. Demir, kalsiyum, magnezyum ve bağışıklık sistemine destek veren, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların hızlı atlatılmasını sağlayıcı çinko mutlaka yer alması gereken mineraller arasında. 


Multivitamin faydaları hakkında bilmeniz gerekenler 


Vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasına yardımcı olacak multivitamin faydaları şöyle: 


1.    Kadın ve erkeklerde kilo kontrollerini kolaylaştırır. Düzenli beslenme, egzersiz ve vitamin destekleri, fazla kilolardan daha hızlı kurtulmayı sağlayıcı etkiye sahiptir. 
2.    İçerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde hücrelerin yenilenmesi ve hasarlara karşı dirençli olmalarını sağlayan multivitaminler, yaşlılık belirtilerinin erkenden oluşmasını önleyici etkilere sahiptir. 
3.    Multivitamin faydaları arasında en çok dikkat çekeni ise, hafıza güçlendirmesidir. Başarılı olmak için sahip olunması gereken sıhhatli zihin yapısı vitamin destekleri sayesinde koruma altına alınır. 
4.    Düzenli multivitaminler sağladığı bir fayda da kalp krizi riskini azaltmasıdır. 
5.    Multivitamin faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de önem ifade eder. İçeriğindeki vitamin destekleri, çinko ve selenyum gibi bağışıklık sistemini güçlendiren mineraller hastalıklara karşı direnç kazanmayı sağlar. 


Pharmaton Vitality Multivitamin 30 KapsülSupradyn vitamin hakkında bilinmesi gerekenler Supradyn Energy Focus 30 Tablet


Dünyaca ünlü Bayer tarafından geliştirilen Supradyn vitamin takviyeleri, hızlı emilimi sağlayacak formda imal edilen ve bu sınıfta en çok tercih edilen markalar arasında bulunan gıda destek ürünü. Vücuda alınır alınmaz hızlıca emilmesi ve kana karışması, etkisini erkenden göstermesi açısından tatmin edici. Supradyn vitamin takviyeleri içerisinde A, C, K, D, E, Folik Asit ve diğer B kompleks vitaminleri yer alır. Ayrıca demir, kalsiyum, magnezyum, selenyum gibi mineraller de bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücudu zinde tutmak açısından iyi bir tercihtir denilebilir. Supradyn vitamin takviyeleri farklı niteliklere sahip ürünleriyle kullanıcıların dikkatini çekiyor. 
Supradyn vitamin takviyeleri haricinde tavsiye edilebilecek bir ürün de Pharmaton vitamin ürünü. Alman merkezli firmanın kuruluşu 1800’lü yıllara kadar dayanır. Bu ürünün amaçları arasında stresi azaltmak, yorgunluğu gidermek ve daha zinde bir hayatı tecrübe etmek var. Pharmaton vitamin takviyeleri içeriğinde enerji sağlayıcı etkisi kanıtlanmış Ginseng ürünü içerir. Bitki ekstresi formundaki bu ürün, vücut tarafından üretilen enerjinin en iyi şekilde kullanımını sağlar ve ayrıca bağışıklık sistemini destekleyici bir niteliği de var. 
Pharmaton vitamin, A vitamini, C, D, E ve potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum gibi mineral elementleriyle zenginleştirilen vitamin takviyeleri arasında yer alır. Bazı Pharmaton vitamin ürünleri içerisinde zihin ve kalp yapısını destekleyici omega 3 yağı da yer alır. Hem zihinsel anlamda zinde kalmak hem de fiziksel formunuzu korumak açısından tercih edilebilecek bir üründür. Gündelik koşuşturmaca içerisinde odaklanma becerinizi artırmak, yorgunluğu en az şekilde hissetmek için tasarlanılan ürünü düzenli kullanımla faydalı hale getirebilirsiniz. 


Koenzim Q10 ne işe yarar?


Koenzim Q10 vücut tarafından doğal olarak üretilen bir enzim. Ne mineral ne de vitamindir ancak yapısı açısından daha çok vitamine benzer. Yaşın ilerlemesiyle beraber Q10 üretiminde de azalma meydana gelir. Bu enzim, vücudun enerjisinin yüksek olmasında ve hücrenin yapısının korunmasında ektilidir. Bazı vitamin takviyeleri içerisinde Q10 da bulunur. Ancak bazı ürünlerde yer almaz. Eğer vücut enerjinizin düşük olduğunu hissediyorsanız, vitamin takviyeleri içeriğinde Q10 enziminin olmasına dikkat edebilirsiniz. 


 

Etiketler: Multivitaminler Gerçekten İşe Yarıyor mu, supradyn vitamin, multivitamin nedir, multivitamin ne zaman alınır, multivitaminler neler içerir, q10 enzimi ne işe yarar, çocuk multivitaminler, en iyi multivitamin
Kasım 07, 2020
Listeye dön