Multivitaminler Nasıl Kullanılmalı?

Multivitaminler Nasıl Kullanılmalı?

Multivitaminler Nasıl Kullanılmalı?

Belirli dönemlerde veya bazı süreçlerde beslenme düzenimizde aksamalar yaşayabiliriz. Yani besinlerden yeterli miktarlarda vitamin, mineral veya vücudumuzun ihtiyaç duyduğu yapıları alamayabiliriz. Bunlara bağlı olarak vitamin ve mineral eksikliği yasayabilmemiz de kaçınılmazdır. Vitamin ve mineral eksikliği durumlarında ise sürekli bir yorgunluk hali, metabolizmamız düzgün çalışmamasına bağlı olarak birçok sağlık sorunu, ciltte ve tırnaklarda bozukluklar, saç dökülmeleri ,bağışıklık sistemimizde problemler oluşarak vücudumuz hastalıklara karşı korunmasız kalması gibi durumlarla karşılaşabiliriz.  Bu durumlar özellikle diyet yapılması durumlarında veya çeşitli hastalıklara bağlı olarak vücudumuzun yeterli besini alamadığı durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Immunace 30 TabletMultivitamin Nedir?

İşte Multivitamin dediğimiz gıda takviyeleri de tam da bu noktada karşımıza çıkmaktadır. Multivitaminler Özellikle beslenme yetersizliği yaşadığımız durumlarda vücudumuzun ihtiyaç duyduğu ve besinlerden günlük olarak almamız gereken vitamin ve mineralleri karşılamak için yapılan gıda takviyelerine denir.  Multivitaminler ne işe yarar sorusuna şöyle cevaplandırabiliriz;

 • Multivitaminlerin en birincil hedefi vücudumuzda eksik olan besin değerlerini yerine koymaktır. Multivitaminler kullanan kişilerin kullanma amaçları da genellikle bu olmaktadır.
 • Multivitaminler Besin ve mineraller aracılığıyla bağışıklık sisteminizin korunması ve güçlendirilmesi sağlamaktadırlar. Ayrıca Multivitaminler Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklara yakalanmamak adına da kullanılan gıda takviyeleridir.
 • Özellikle günümüzde çok karsılaştığımız ve ciddi bir sorun haline gelen cilt problemleri, saç kırılmaları veya dökülmeleri ve tırnak kırılması gibi problemlerinin engellenmesinde yardımcı unsur olarak görev almaktadırlar.
 • Multivitaminler, enerjinin açığa çıkmasını sağlayarak vücudun var olan enerjiyi kullanmasını sağlarlar. Bundan dolayı özellikle yoğun iş temposuna sahip olan kişilerin ek olarak aldıkları gıda takviyeleridir.
 • Multivitaminler, bağışıklık güçlendirmesinin yanı sıra kemiklerin güçlenmesi ve kemik gelişi için de faydalı ek gıdalar olmaktadırlar.
 • Multivitaminler, vücudumuzun yapı taşı olan protein üretimine katkı sağlamaktadırlar. Bunun dışında glikojen üretiminde de rol oynamaktadırlar.
 • Multivitaminlerden ginseng özellikle son yıllarda en çok kullanılan gıda takviyesidir.
 • Ginseng beyin fonksiyonlarından bağışıklık sistemine kadar birçok yapı için olumlu etkileri bulunmaktadır.
 • Ginseng dışında bitkisel olarak bulunan ve kullanılan ekinezya da çok faydalıdır.
 • Ginseng bir gıda takviyesi niteliğindedir. Fakat ekinezya bitkisel olarak tedavi amaçlı kullanılır.
 • Ekinezya da ginseng gibi bağışıklık sistemini düzenler. Bunun yanında cilt sorunlarına da iyi geldiği bilinir.

Multivitaminleri Kimler Kullanmalı?

Pregnacare breastfeeding 30 TabletMultivitaminler sağlığa faydalı ve vücudun kendi kendine yetemediği, besinler aracılığıyla vitamin veya mineralleri alamadığımız durumlarda tükettiğimiz gıda takviyeleridir. Multiviaminler nasıl kullanılır? Sorusundan sonra en çok merak edilen konu da Multivitaminleri kimler kullanmalı konusudur. Multivitaminler Her ne kadar sağlığa zararlı olmasalar da öyle her önüne gelenin tüketmemesi gerekmektedir. Tüketmek isteyen kişilerin de mutlaka uzman bir doktora başvurup doktorun değerlerini kontrol ettikten sonra önerisi dâhilinde tüketmeleri gerekmektedir. Buna bağlı olarak multivitaminlleri kimler kullanmalı sorusuna da şöyle yanıt verebiliriz;

 • Yeterli ve dengeli beslenememe sorunu olanlar (psikolojik ya da ekonomik nedenlerden dolayı), öğün atlayanlarda veya düşük kalorili diyet yapan bireyler multivitamin tüketebilirler.
 • Hayvansal besin tüketmeyen vejetaryen, vegan beslenme tarzını benimsemiş veya tek tip beslenme ile yaşamını sürdürmek kişiler
 • Menopoz dönemindeki kadınlar
 • Yeterince güneşten yararlanmayan ve süt ürünleri tüketimi az olan kişiler
 • Bebek, çocuklar ve ergenlik döneminde vücudun daha fazla vitamin ve minerale ihtiyaç duyduğu dönemlerde
 • Diyaliz tedavisi gören, besin alımını engelleyen alerjik hastalıkları olan kişilerin
 • Gebelik ve emzirme dönemindeki kadınların
 • Yapılan tahlillerde demir yetersizliği ve anemisi olan kişilerin
 • Sporcular ve yaşlıların,
 • Sigara ve aşırı alkol kullananların
 • Adet döneminde ve özellikle bu dönemi ağır kanama ile geçiren kadınların

Bu ve buna benzer durumların yaşanmasında kişi mutlaka bir uzmana başvurmalı ve uzman kontrolünde multivitamin veya ihtiyaca göre belirlenmiş vitamin ya da mineral takviyelerini kullanmaya başlamalıdır.

Multivitamin Nasıl Kullanılır?

WellteenMultivamin kullanımı günümüzde oldukça yaygındır. Yaygın olduğu için de herkes Multivitaminler nasıl kullanılır sorusuna cevap aramaktadırlar. Özellikle son zamanlarda bağışıklığın güçlü tutulması için neredeyse herkesin kullandığı gıda takviyeleri olmaktadır. Fakat Multivitaminler kullanırken dikkatli olunması da çok önemlidir. Çünkü birçok multivitamin kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve çinko gibi mineralleri içermektedir.  Bu minerallerin yüksek dozlarda kullanılması durumları da mide kanaması, sık idrara çıkma, düzensiz kalp atım hızı, gibi insan hayatını olumsuz etkileyen durumlar ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı aldığınız multivitaminin içeriğinde ne olduğunun bilinmesi önemlidir. İçeriğinin yanı sıra Multivitaminler uzmanların önerdiği şekillerde ve önerdiği dozlarda kullanmak da önemli bir faktör olmaktadır.

Multivitamin ilaçlarını doktorunuzun tavsiye ettiği doz oranında kullanmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca belirtilen süre boyunca kullanmak çok daha doğru olacaktır. Gereğinden az kullanım kişiye fayda sağlamazken gereğinden fazla kullanım ise ciddi yan etkilere sebep olabilir. Ayrıca doktorunuz size belirtmediği sürece, birden fazla multivitamini aynı anda almamalısınız, Çünkü benzer vitamin ürünlerini birlikte almak, aşırı dozda vitamin alımına neden olur. Vitamin her ne kadar vücudumuz için faydalı olsa da fazlası zararlı olmakla beraber ciddi yan etkilere de sebebiyet vermektedir.

Multivitamin nasıl kullanılır sorusuna ise şöyle cevap verebiliriz;

 • Multivitaminleri alırken bir bardak su ile almalısınız.
 • Yüksek derecede fayda sağlamak için düzenli olarak multivitamin kullanmalısınız.
 • Multivitamin gıda takviyenizi oda sıcaklığında ısı ve nemden uzak bir şekilde orijinal ambalajında saklamak daha korunaklı olmasını sağlayacaktır.

 • Multivitaminlerin birçok şekli bulunmaktadır. Eğer multivitamininiz bir çiğneme tabletiyse yutmadan önce iyice çiğnemeniz gerekmektedir. Aynı şekilde dilaltı tableti ise, tutmamalı veya çiğnememelisiniz. Tableti dilinizin altına yerleştirerek tamamen çözünmesini beklemelisiniz.

Çocuklar için Multivitaminler

Çocuklar yetişkinlere oranla fizyolojik ihtiyaçları farklılık göstermektedir. Çocukların Normal bir gelişim gösterebilmesi için fiziksel ve bilişsel olarak vitamin,  mineral ve besin ihtiyacı gerekmektedir. Ayrıca çocukların bağışıklık sisteminin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için de vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı Multivitaminler çocuklara özel olarak da üretilmiş olup, onların ihtiyacına yönelik bir şekilde tasarlanmıştır.

Multivitaminlerin içeriklerinde çocukların normal gelişimi için gerekli olan vitamin ve mineraller bulunmaktadır.

Bu etkilerinden dolayı çocuklara özel olarak hazırlanan Multivitaminler çocuklara verilerek bağışıklık sistemlerinin sağlıklı çalışabilmesi için yardımcı olunabilir. Fakat çocuklara da multivitamin verilirken dikkatli olunmalı ve bir uzman gözetiminde vermeye özen gösterilmelidir.

Pharmaton Nedir?

Pharmaton Vitality 30 KapsülPharmaton günümüzde en çok kullanılan gıda takviyesi olmaktadır. Gıda takviyeleri arasında bulunan Pharmaton aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek gün boyu zinde ve enerjik kalmaya da yardımcı olur. Pharmaton kapsül şeklinde tasarlanmıştır. Gün boyu hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluğun oluşmasını önlemek amacıyla üretilmiştir.  Pharmaton kullanan kişiler kullanmaya başladıkları ilk andan itibaren kısa bir süre içerisinde etkilerini gördüklerini belirtmişlerdir. Ayrıca Pharmaton etkilerinden faydalanmak için düzenli bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Pharmaton içerisinde D vitamini, kalsiyum, demir,  magnezyum, potasyum, A vitaminleri, E vitaminleri gibi birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bundan dolayı iyi bir bağışıklık güçlendirici olmaktadır. Fakat her ne kadar içerisinde zengin besin ve vitaminler bulunsa da uzmanlar bu vitamin ve minerallerin doğal besinlerle almanın daha doğru olacağını belirtmişlerdir. Yani tüm gıda maddelerinin yerine sadece Pharmaton kullanmak yanlış ve vücut sağlığı açışından kötü bir tercih olacaktır. Sağlıklı ve doğal bir beslenmenin yanında Pharmaton kullanmanın ise herhangi bir zararı olmayacaktır.

Multivitaminlerle ilgili diğer yazılarımıza da göz atın!

Etiketler: multivitamin, vitamin, pharmaton, ginseng, supradyn, ocean
Aralık 20, 2020
Listeye dön