Neden Kışın D Vitaminine İhtiyaç Var?

Neden Kışın D Vitaminine İhtiyaç Var?

Neden Kışın D Vitaminine İhtiyaç Var?

Ülkemizde değil ama Kuzey Avrupa ülkelerinde D vitamini eksikliği çok sık yaşanılan bir sorun ve bu nedenle İngiltere’deki insanların büyük bir kısmı D vitamini takviyelerine önem verir. Norveç, İngiltere ve Danimarka gibi ülkelerin ortak özellikleri güneşli gün sayısının az olması ve D vitamini sentezi için gereken güneş ışınlarından mahrum kalmaları. Bu ülkelerdeki durum kışın çok daha belirginken ülkemizde ve aynı enlemde yer alan ülkelerde durum kuzeydekiler kadar kötü değildir. Yine de kışın yazdan farklı olarak daha fazla kapalı mekanda kalırız ve zaten oldukça az gözüken güneş ışınlarından iyice mahrum kalırız. Bu durum sonbahar ve kışın D vitamini eksikliğinin artmasına neden olur ve bunla beraber birtakım rahatsızlıkların baş göstermesi mümkündür.

Neden kışın D vitamini kullanmalıyız sorusunu yöneltirken sadece güneş ışınından yoksun kalmaktan söz edilemez. Sonbahar ve kış döneminde İngiltere’deki sağlık kurumları günlük D vitamini alımının 10 mg seviyesine çıkarılmasını tavsiye eder.  Bu miktar koyu tenli olanlar ve sürekli D vitamini eksikliği yaşayanlar açısından daha fazla olabilir. Ülkemizde de kış dönemindeki rahatsızlıklardan korunmak ve D vitamininin yol açtığı birtakım rahatsızlıklara maruz kalmamak adına D vitamini takviyeleriyle diyetinizi zenginleştirmek bir seçenek olabilir.

Bigjoy Vitamin D3 1000IU TabletSolgar Vitamin D3 1000IU TabletVitabiotics Osteocare 30 TabletVitabiotics Ultra Vitamin D3 96 tablet

D Vitamini Nedir? D Vitamini Faydaları Nelerdir?

D vitamini yağda çözülen, karaciğer ve yağda depo edilebilen vitamin türüdür. İki farklı türü vardır; D2 ve D3. D3, balık yağı ve yumurta sarısı gibi hayvansal menşeli gıdalardan elde edilen ve D vitamini formunun bitkisel olan D2’ye göre daha kalitelisini oluşturan şeklidir. Güneşten alınan ışınlarla oluşan D vitamini de D3 formunda olanıdır. Vitamin takviyelerinde de D3 formuna sahip, hayvanlardan elde edilen D vitamini kullanılır.

D Vitamininin Faydaları ve D Vitamini Eksikliği Belirtileri Hakkında Bilgiler

Neden kışın D vitamini kullanmalıyız sorusunun cevabını yönelik en önemli hususlardan biri de D vitamini faydaları hakkındaki bilgilerdir. D vitamini eksikliği halinde vücutta ortaya çıkan halsizlik, güçsüzlük, kemik ve kas sağlığındaki bozulmalar, onu her dönemde önemli kılar. D vitamini eksikliği sadece mevsimsel etkilerle dalgalanmalar göstermez, yaşın ilerlemesiyle beraber daha fazla D vitamini eksikliği yaşanır ve kemik erimesi başlar. Kemik erimesi, kadınlardaki hormon farklılıkları nedeniyle erkeklere göre daha fazla yaşanır. Bu nedenle D vitamini eksikliği kadınlar açısından daha fazla risk unsurudur.

Çocuklarda D vitamini eksikliği riski büyüktür ve bu durum gelişim bozukluğuna neden olabilir. Özellikle kas ve iskelet sisteminde birtakım rahatsızlıklar çıkar. Çocuklardaki raşitizm denilen rahatsızlığın nedeni D vitamini eksikliğidir. Bu nedenle bebeklik döneminde anne sütüyle bebeğin D vitamini ihtiyacının karşılanması oldukça önem ifade eder. Çocukluk dönemindeki D vitamini eksikliği kemik kırılmalarına ve kırılan kemiklerin iyileşmesinde zorluklara neden olur. Yetişkinler için de durum aynıdır. Kalsiyum ve fosforun vücutta sentezlenmesini ve kullanılmasını sağlayan D vitamini eksikliği belirtileri şunlardır:

 • Günlük işlerinizi yerine getirirken aşırı yorgunluk ve halsizlik hissedilebilir.
 • Eklem ve vücudun bazı bölgelerinde ağrılar oluşabilir.
 • Yürümede dengesizlikler oluşur.
 • Kronikleşen ağrılarla baş etmek durumunda kalınabilir.
 • Kas kaybı yaşanır. Bu da, gücünüzü etkiler ve gündelik işleri yaparken daha fazla yorulmanıza neden olur.
 • Uyku problemleri de D vitamini eksikliği belirtileri arasında yer alır.
 • Depresif ruh halleri, duygusal karmaşıklık ve kaygı gibi psikolojik durumlara maruz kalınabilir.
 • Devamlı üşüme hali, kilo vermede zorluk, aşırı terleme gibi semptomlar söz konusu olur.
 • Göz altı morlukları da D vitamini eksikliği nedenleri arasında gösterilir.

D Vitamininin Faydaları

Son zamanlarda daha fazla D vitamini üzerinde araştırma yapıldı. Özellikle korona virüs ile D vitamini arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılmasına yönelik araştırmalar ciddi ilgi topladı. D vitamini seviyesi düşük veya yetersiz olanların hastalığa yakalanma oranı daha yüksek olduğu saptandı. Yapılan incelmelerin sonucunda D vitamini eksikliği yaşayan kişilerin korona virüsü ağır geçirme risklerinin de fazla olduğu saptandı. Bu türden araştırmalar, D vitamininin bağışıklık direnci üzerindeki ciddi etkisini de bir kez gözler önüne serdi denilebilir. İşte D vitamininin faydaları

 • Üzerinde tüm otoritelerin hemfikir oldukları birinci konu D vitaminin faydaları arasında kemik ve iskelet sistemiyle ilgili olanıdır. Kemik erimesi, raşitizm ve iskelet yapısının sağlığı açısından mutlaka yeteri kadar D vitamini alınması gerekir. Ayrıca D vitamininin faydaları arasında kas yapısının korunması da yer alır.
 • Zinde bir vücut için D vitamini kullanılması şarttır. Kemik dayanıklılığı ve hareketli yaşamın sürdürülebilmesi açısından D vitamininin faydalarından yararlanılması gerekir.
 • Kalsiyum ile D vitamini düzenli alımı kansere karşı koruma sağlar. Bu da araştırmalarda D vitamininin faydalarına yönelik ortaya çıkan önemli bir bulgudur.
 • D vitamini eksikliği depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara kapı aralar. Eksikliğinin dozuna göre duygusal değişimler de şiddetlenebilir. D vitamini takviyeleri, sıklıkla değişen bunalımlı ruh hali veya depresyon belirtileri üzerinde olumlu etkiyle sahiptir.
 • Diyabet riskini en aza indirmek için de D vitaminine ihtiyaç vardır. Yapılan araştırmaya göre aşırı D vitamini eksikliği diyabetin oluşma riskini artırıyor.

Neden kışın D vitamini kullanmalıyız konusunun en çekici tarafı, D vitamininin kemik ve kas sistemi üzerindeki etkisidir. Şu yöne de vurgu yapılmasında fayda görüyorum: İçinde bulunduğumuz dönemde, D vitamini kullanmak için daha cazip bir sebep var, Korona virüs… Bu süreçte vücut direncini arttırmanın yolu düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra D vitamini takviyelerinden yararlanmak. Çünkü D vitamininin faydaları arasında bağışıklık sisteminin direncini arttırıcı etkisi, korona virüs hastalığına yakalanan kişiler üzerindeki araştırmalarla bir kez daha kanıtlandı. Neden kışın D vitamini kullanmalıyız konusu daha ilgi çekici. Hem güneşli günlerin sayısı azalıyor, hem de hastalığın bulaşma oranı artıyor. Kendimizi virüsün ve diğer muhtemel hastalıkların etkisinden korumak için D vitamini eksikliği yaşamanın önünü almamız gerekiyor.

D Vitamini Eksikliği Tedavisi

D vitamini eksikliği konusunda yapılacak test sonucuna göre damardan veya ağız yoluyla D vitamini eksikliği tedavileri yapılır. Aşırı eksiklik söz konusu olmadığı sürece damardan tedavi yöntemi uygulanmaz. Günlük D vitamini alım dozu değişkenlik gösterir. Güvenli doz miktarı 4000 IU veya 100 mg’dir. Çok yüksek dozlara ulaşılması oldukça zor olduğundan dolayı günlük D vitamini takviyelerinin güvenle kullanılması mümkündür. Bu tür takviyelerdeki doz miktarları, günlük alım miktarları referans alınarak hazırlanılır. Takviyelerin dışında beslenme kültürünüzde yumurta ve balığa yer vererek D vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olursunuz. Omega-3 yağı içerisinde D3 formuna sahip D vitamini yer aldığından balığın haftada en az iki kere tüketimi tavsiye edilir. Portakal suyu, D vitamini içerir. Ayrıca maydanoz, yonca ve tahıl ürünlerinde de D2 formuna sahip D vitamini yer alır. Diyetinize ekleyeceğiniz bu ürünlerle beraber D vitamini, kalsiyum, K vitamini gibi bileşenlere sahip takviyelerle, D vitamininin vücut tarafından sentezini hızlandırır, biyo-yararlarından daha fazla faydalanmayı sağlayabilirsiniz.

Diğer besin takviyeleri ile ilgili merak ettiklerinizi blogumuzun kalanında bulabilirsiniz.

Etiketler: d vitamini eksikliği, neden kışın d vitamini kullanmalıyız, d vitamini nedir, d vitamini faydaları, d vitamininin faydaları
Kasım 26, 2020
Listeye dön