Saç Boyası Zehirli Olabilir Mi?

Saç Boyası, Güzellik ve Sağlık

Saç Boyası Zehirli Olabilir Mi?

Zehirli saç boyasından nasıl uzak durulur? Doğal alternatifler nasıl kullanılır?

Yaklaşık olarak kadınların yüzde 75’i saçlarını boyar. Saç boyası Güzellik ve Bakım amaçlı eylemlerden yaygın bir uygulama olsa da birçok kişi saç boyamanın getirdiği sağlık risklerinin farkında değildir.

 

Toksinler her yerde bulunur ve bazı insanların günlük olarak maruz kaldığı toksin seviyesi çok ciddidir. Geleneksel saç boyasında birçok kimyasal bulunur ve bu kimyasalların sağlık sorunlarına ve kansere yol açtığı gösterilmiştir. Maalesef insanlar vücutlarının her gün neye maruz kaldığını bilmiyor. İlk olarak kimyasallara maruz kalmayı sınırlamak için bu ürünlerde neler olduğunu öğrenmeliyiz.

 

Her gün kullandığınız saç boyasındaki bazı zararlı bileşenler :

  • Amonyak : Bu madde çamaşır suyu ve diğer endüstriyel temizlik malzemelerinin ana bileşenidir. Solunduğunda solunum yolu sorunlarına yol açar.
  • Öjenol: Bu zehirli madde saç boyalarına koku vermek için kullanılır ve zehirlenme, alerji ve kanserle ilişkilendirilmiştir.
  • Resorsinol: Bu malzeme tüm hazır ve profesyonel saç boyalarında bulunur. Hormon bozuklukları ve cinsel hormonların artışıyla ilişkilendirilmiştir.
  • Kömür zifti: Bu ana karsinojendir ve saç boyalarının çoğunda bulunur.
  • DMDM Hidantoin: Bu madde koruyucu olarak kullanılır ve immunotoksin olarak bilinir. Japonya, kozmetik ürünlerinde bu maddenin kullanımını sınırlandırmıştır.
  • p-Fenilenediyamin: PPD olarak bilinen bu bileşen saç boyalarının çoğunda bulunur ve sağlık riskine yol açar. Mesane kanserine ek olarak böbrek ve akciğer sorunlarına yol açabilir.
  • Formaldehit: Bu popüler koruyucu saç boyalarında bulunur ve fetüse zarar vermenin yanı sıra kansere yol açabilir.

Bu gibi toksinler, diğer durumlarda sağlıklı bireylerin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Sağlıklı beslenip egzersiz yapmaya rağmen sağlık sorunları yaşayan kişilerin toksinlere maruz kalıp kalmadıklarını anlaması için bu güzellik ürünlerine bakması gerekir.

Saç boyası genellikle toksine maruz kalma konusunda göz ardı edilen bir suçludur.

İyi haber ise bu saç boyalarına karşı alternatiflerin olmasıdır. Söz konusu saç boyamak olduğunda birçok seçenek bulunur. Güvenli ve profesyonel saç boyama işlemi için toksik olmayan saç ürünleri kullanan ve doğal saç bakımında uzmanlaşmış kişilerin olduğu organik kuaförler tercih edilebilir. İkinci seçenek ise evde güvenli saç boyamadır. Kına, doğal ve kalıcı saç renklendirme için popüler ve zararsız bir boyadır.

Saç boyama işleminde nelerden kaçınacağınızı bilip zararlı ürünleri sağlıklı ürünlerle değiştirerek saçınızı kolaylıkla sağlıklı bir şekilde boyayabilirsiniz. Aynı zamanda gereksiz sert kimyasallar olmadan daha sağlıklı görünmeye ve hissetmeye başlayabilirsiniz.

Saçınızı boyadıktan sonra mutlaka doğal şampuan ve saç kremleriyle bakım yapın!

Sizin için hazırladığımız Cilt Bakımı Rutininize C Vitamini Serumu Eklemeniz için 11 Neden adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.
Etiketler: Saç Boyası, Güzellik ve Sağlık
Eylül 26, 2020
Listeye dön