Sağlıklı ve Temiz Cilt İçin En İyi Vitaminler

Sağlıklı ve Temiz Cilt İçin En İyi Vitaminler

Sağlıklı ve Temiz Cilt İçin En İyi Vitaminler

Zaman her şeyin ilacıdır denir ancak cilt için böyle bir genelleme yapılması çokta mümkün değil. Her geçen zaman cildimiz daha fazla zarar görür ve bakıma ihtiyaç duyar. Yaş ilerledikçe artan kırışıklıklar, kaybolan ışıltı ve parlaklık, bir şeylerin değişmesi gerektiğinin sinyalini verir. Hareketsiz yaşam, yanlış beslenme alışkanlıları ve farklı çevresel faktörlere dayalı olarak cildimizde oluşacak pürüzlere karşı savunma mekanizması geliştirmek pekâlâ mümkün. Bunun için büyük değişikliklere yolculuk yapılmasına ihtiyaç yok. Yapmamız gereken sağlıklı beslenmek ve cilt için gıda takviyesi ürünlerine yönelmektir. Ayrıca hangi vitaminler sağlıklı cilt için gereklidir, bunları bilmek ve düzenli şekilde ilgili vitaminleri kullanmak önemlidir. Peki, cildimizi koruyan ve ona iyi gelecek vitaminler hangileri?

  1. Yaşlılık karşıtı seçim: C vitamini

Voonka Collagen Beauty Plus 30 ŞaseVücudumuz tarafından depolanmayan C vitamini düzenli olarak her gün alınması gereken vitaminler grubunda. Antioksidan özelliğe sahip vitamin bu sayede kandaki serbest radikallerle de mücadele eder. Bağışıklık sistemin direncini artırır, hastalıklara yakalanma riskini en aza indirir. Cilt için en önemli faydası, kolajen sentezini arttırması. Bu nedenle güzellik ürünleri içeriğinde sıkça kullanılır. Düzenli kullanımı sayesinde ciltteki ince çizgi ve kırışıklık oluşumlarını önlemeye yardımcı olur. Yaşlılık lekeleri ve pigment kayıplarını en aza indirir. Cilt için gıda takviyeleri ürünleri içerisinde mutlaka yer alması gerekir.

Vücuttaki birçok dokunun içerisinde C vitamini bulunur. Vücut yaralanmaları halinde iyileşme sürecine olumlu katkı sağlayan vitamin hızlı toparlanma açısından direnç kazandırır. Vücuda zarar veren ve yaşlılık nedenleri arasında gösterilen toksik kimyasallara karşı da tercih edilebilecek bir vitamin türüdür. Kalp hastalıkları, kanser ve artrit gibi sağlık sorunlarını önleyici özelliği nedeniyle düzenli alımı tavsiye edilen vitaminler arasında. Bu vitamin vücut tarafından depolanmadığından fazla alımının hiçbir zararı söz konusu değildir. Ancak yine de günde 2000 mg üzeri dozların alınması tavsiye edilmez. Cilt için gıda takviyeleri ürünlerinde günlük ihtiyacın yüzde yüzünü karşılayacak miktarda yer alabilir.

Yeşillikler ve meyvelerde bolca bulunan vitamin özellikle turunçgiller ailesinde bolca yer alır. Greyfurt, mandalina, portakal kışın bolca tüketilebilecek meyveler arasında. Ayrıca kivi, brokoli, biber de C vitamini ihtiyacına yönelik tüketilebilecek gıdalardan bazıları. Kuşburnu çayı da tüketilmesi tavsiye edilen vitamin deposu bitkilerden biridir.  

  1. Kuvvetli bir antioksidan: E vitamini

Voonka Biotin 5000 62 Çiğneme TabletiKuvvetli antioksidan vitaminler arasında yer alan E vitamini, çevresel faktörlerden dolayı zarar gören cildin yenilenmesini sağlar. Cilt için gıda takviyeleri ürünlerinin ayrılmaz parçası olurken güzellik ürünleri yapısında da bulunur. Cildi zararlı UV ışınlarına karşı dirençli hale getirir. Cilt bariyerini güçlendirir ve cildin nem tutma oranını artırır. Bunun cilt elastikiyeti üzerinde olumlu etkisi vardır. Cildin daha parlak, canlı ve güçlü görünmesini sağlar.

E vitamini hakkında birçok faydadan söz etmek mümkün. Vücudun sağlıklı çalışması için organların yapısının korunmasına yardımcı olur. Sağlıklı cilt yapısına zararlı etkileri olabilecek hormon bozukluğu ve dengesizliğinin önlenmesi açısından etkili vitamin türüdür. Üreme yeteneğinin arttırılmasına yardımcı olur, ürolojik rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır. Etkili antioksidanlar arasında gösterilen vitaminin serbest radikalleri vücuttan atmaya yardımcı olması, stresi azaltıcı etkisi, hücreleri hasarlara karşı dirençli hale getirmesi, cilt için gıda takviyeleri açısından önemini artırır.

Özelikle zeytinyağı E vitamini açısından zengin bir gıda. Tahin, balıkyağı, yeşillikler, ceviz, fındık ve diğer kuruyemişler de diyet listenize eklenebilir.

  1. Yaşlanma karşıtı önlem: A vitamini

Voonka One & Only HSNSağlıklı cilt görünümünü elde etmek ve korumak, kolajen yapısının yenilenmesine yardımcı olmak açısından A vitamini, düzenli şekilde alınması gereken vitaminler arasında. Cildin elastik yapısını korur ve güneş lekelerinin giderilmesini sağlayıcı bir etki gösterir. Ayrıca cilt bariyeri üzerinde yenileyici fonksiyonu da söz konusudur. Erken dönemdeki cilt kırışık ve ince çizgilerini ortadan kaldırmak açısından cilt için gıda takviyeleri ürünlerinin olmazsa olmaz vitaminidir. Güzellik ürünleri içerisinde de yer verilen vitaminin yenileyici özelliği oldukça önemlidir.

Özellikle fazla güneşe maruz kalmış bir ciltte oluşan lekelerin giderilmesi noktasında önemli faydalar sağlayan vitaminler sınıfında yer alır. Bunun için A vitamini içeriğine sahip cilt bakım ürünleri kullanılır ve doğrudan güneşe maruz kalan cilt yüzeyine sürülür. A vitamini, hemen her yeşilliğin içerisinde bulunur.

  1. Hücre yenileyici güç: B3 ve B9 vitaminleri

Cilt için gıda takviyeleri ürünlerinin amaçları arasında, parlak bir cilt görünümü kazandırması yer alır.  Cildimizin canlılığını koruması ve parlak görünüme sahip olması açısından ölü hücrelerden arınması gerekir. Bunun için cildin hücre yenileme fonksiyonunu çalıştıracak vitaminler ihtiyaçtır. Bu vitaminler, B3 ve B9’dur. Cildi ölü hücreden temizleyen vitaminler cilt için gıda takviyeleri içerisinde yeterli miktarda bulunur. Bu vitaminler, yağ katmanı oluşumunun önüne geçer, sebum dengesinin kurulmasına yardımcı olur. Tüm bunlar, canlı ve sağlıklı cilt yapısının oluşumu için birer mucizedir.

Niasin olarak da bilinen B3, sağlıklı sinir sistemine sahip olmak için düzenli alınması gereken vitaminler arasında. Böylece kronik stres gibi durumlara karşı direnç artar ve stresin cilt üzerindeki etkileri en aza iner. Yağların sindirilme sürecine yardımcı olur, sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı koruyucu etki gösterir. B9 vitamini de sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını destekleyici vitaminler grubunda yer alır. Beyin kimyasını düzenler, saçların sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı olur, kırmızı kan hücre üretiminde rol oynar.

B3, kırmızı ette yoğun şekilde yer alırken; B9, yeşilliklerde bol miktarda bulunur.

  1. Cilt hastalıklarına karşı koruma: D vitamini

Kemik ve kas yapısı açısından inanılmaz derecede önemli olduğu bilinen D vitamini, cilt için gıda takviyeleri ürünlerinin de ayrılmaz bir parçası. Bunun nedeni D vitaminin cilde olumlu etkisidir. Cilt renginin dengeli dağılımında etkili vitaminin aynı zamanda da sedef gibi cilt hastalıklarının önlenmesinde yardımcıdır. Bu tip cilt hastalıkları bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklanır. D vitamini, bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkilere sahip olduğundan ciltte mantar oluşumlarına engellemek açısından alınması gereken vitaminler grubunda.

D vitamini ihtiyacının önemli bir kısmı güneşten sağlanır, ancak balıkyağı ve yumurta gibi ürünlerde de bulunur. Eksikliği halinde vitamin takviye ürünlerinden de ihtiyaç karşılanabilir.

  1. Sağlıklı cilt rengi: K vitamini

Cilt için gıda takviyeleri içeriğinde K vitamini cilt sağlığının korunmasına sağladığı katkı açısından yer alır. Eksikliği halinde dolaşım sorunlarına neden olabilecek vitamin cilt Bioxcin Biotin 5000mg 60 Tabletrenginin de morarmasına sebebiyet verir. Cilt üzerindeki lekeler üzerinde onarıcı etkiye sahiptir. Pürüzsüz, sağlıklı ve parlak bir cilt için hem gıdalardan hem de takviye ürünlerinden alınabilir. K vitamini, süt ve süt ürünlerinde, yeşillik gibi sebzelerde, kuruyemişlerde ve sakatatlarda bol miktarda yer alır. Leke giderici güzellik ürünleri içerisinde K vitamini yer alır.

  1. Hücre yenileyici enzim: Koenzim Q10

Vitaminler arasında olmasa da vitamin benzeri yapısıyla cilt için oldukça önemli olan madde CoQ-10, bakım kremlerinin içeriğini zenginleştiren bir enzim. Yapılan araştırmalar, hücreye enerji sağlayan Q10 maddesinin eksikliği erken dönem yaşlanma nedenleri arasında. İlerleyen yaşla beraber eksikliği artan enzimin hücrelerin yenilenmesini sağlayıcı önemli bir işlevi de var. Düzenli şekilde Q10 takviyesi almak, hem enerjimiz hem de cildimiz açısından faydalı. Olumlu etkileri yeni keşfedilmeye başlanılan Q10, güzellik ürünleri içerisinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Etkili vitamin takviyesi için iki öneri

Sağlıklı cilde sahip olmak adına alınacak gıda takviyelerine birkaç yönden dikkat etmelisiniz. Bunlardan ilki, temin edilecek ürünün nano teknolojiyle üretilmiş olması. Diğeri ise, Perfectil 3 al 2 öde tablethücre geçirgenliğine sahip olmasıdır. Bu özellikleri taşımayan ürünler, vücut tarafından kullanılamaz. Vücut tarafından hızlı ve kolay sindirim için kaliteli ürünlerin tercih edilmesine önem verilmesi gerekir.

Cilt için gıda takviyesi almaya hangi vitaminden başlamalıyım?

Birden fazla vitaminin aynı anda kullanımına yönelik herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. Bu nedenle cildinizdeki probleme göre bir veya birden fazla takviye ürünü kullanmanız sorun teşkil etmez. Özellikle cilt için yararlı bileşen ve içeriğe sahip multivitamin kullanımı tavsiye edilebilir. Güzellik ürünleri de cilde yararlı vitaminler içerir, dolayısıyla cilde doğrudan uygulama yapılmak istendiğinde cilt için yararlı vitaminlerle güçlendirilen krem gibi kozmetik ürünler kullanılabilir.

Bu yazımızı faydalı bulduysanız, cilt ile ilgili diğer makalelerimize de göz atabilirsiniz.

 

Etiketler: Sağlıklı ve Temiz Cilt İçin En İyi Vitaminler, cilt için gıda takviyesi, cilt için gıda takviyeleri, sağlıklı cilt, güzellik ürünleri, vitaminler, yaşlanma karşıtı ürünler
Kasım 08, 2020
Listeye dön