Sindirim Sistemini Güçlendiren Vitaminler

Sindirim Sistemini Güçlendiren Vitaminler

Sindirim Sistemini Güçlendiren Vitaminler

Sindirim sisteminin sağlıklı ve düzgün bir şekilde çalışması kendimizi her zaman daha rahat ve daha sağlıklı hissetmemizi sağlamaktadır. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışması hem organlarımız hem de beden sağlığımız açısından çok önemlidir. Sindirim sistemimizin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için de gerekli olan bazı vitaminler bulunmaktadır.  Özellikle günümüzde salgın sebebiyle sindirim sistemi başta olmak üzere bağışıklık sistemi ve daha birçok yapı, organımızın sağlıklı olması ve işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi çok önemlidir.

Phytocid 30 KapsülSindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi bağışıklık sistemini de olumlu yönde etkileyecektir. Bundan dolayı da sindirim sistemi nasıl güçlenir? Sindirim sistemini güçlendiren vitaminler nelerdir? Gibi sorular hepimizin aklına takılan ve cevabını merak ettiğimiz sorular olmaktadırlar. Sindirim sistemini olumlu bir şekilde etkileyen, güçlendiren birçok vitamin bulunmaktadır. Bu vitaminleri şöyle sıralayabiliriz;

Folik asit:  Folik asit, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için çok önemlidir. Folik asidin yeterli alınması özellikle kolon kanserinin oluşmasını ciddi şekilde azalttığı görülmüştür. Bunun dışında folik asit sindirim sistemini iyileştirir. Bundan dolayı folik asit alınımına dikkat edilmelidir. Folik asit; kıymalı sebze yemeği, mercimek çorbası, bulgur pilavı, yumurta, süt, sebze yemeği, ekmek gibi besinlerde bulunur. Bu besinlerden günlük ortalama bir porsiyon alındığı zaman vücuda yeterli folik asit alınmış olacaktır.

B1 vitamini (Tiamin): Karbonhidratlardan hücrelere enerji sağlıyor. Tiamin yetersizliğinin belirtileri, sinir ve sindirim sistemi bozuklukları şeklinde kendini belli eder.  Eksikliği en sık ve en basit şekilde kendini, iştah azalması ve yorgunluk şeklinde gösterir. Tiaminin en zengin kaynakları, bitki tohumları olmaktadır.

B2 vitamini (Riboflavin):  B2 vitamini özellikle ağız ve dil sağlığı için çok önemlidir. Yetersizliğinde ağız ve dilde, yaraya ve şişliğe sebep olmaktadır. Işık temasında vitamin özelliğini kaybetmekle beraber tarhana gibi besinlerin çok fazla pişirilmesi durumunda b2 vitamini yok olmaktadır.  Bunun dışında aydınlık, serin yerde iki gün bekletilen yoğurttaki b2 vitaminin büyük bir çoğunluğu yok olmaktadır.

Laxaquest 10 KapsülB3 vitamini (Niasin): B3 vitamini karbonhidrat, yağ ve sindirim sisteminin sağlıklı işleyişi için çok önemlidir. Yetersizliğinde kusma ve ishal durumu ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca bu vitamin en çok tavuk, hindi, balık, mantar, patates ve yoğurt gibi besinlerde bulunmaktadır. Sindirim sistemimizin düzenli çalışabilmesi için bu vitamini tüketmeliyiz.

B6 vitamini (Piridoksin):  Proteinlerin vücutta islenmesini sağlayan en önemli vitamindir. Serotonin adli mutluluk hormonu olarak da bilinen bu hormonun işlenmesi ve vücutta görevini yerine getirebilmesi açısından bu vitamine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu vitamin genel olarak en çok muz, patates, nohut, balık, tavuk, kavun, ıspanak, brokoli, kırmızı et, domates gibi besinlerde bulunur.

Biotin: Biotin vücudumuz tarafından da üretilen bir vitamindir. Besinlerle alınan yağ, karbonhidrat ve proteinlerin vücudumuzda görevlerini yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Yumurta sarışında da bol miktarda bulunur. Ayrıca protein yakımından sonra oluşan atık maddelerin sindirim sistemimizden uzaklaşmasını da sağlamaktadır.

C vitamini:  C vitamini sıklıkla adını duyduğumuz ve özellikle soğuk algınlığı grip gibi mevsimsel hastalıklara karşı korunmak amacıyla vücudumuza aldığımız bir vitamin çeşidi olmaktadır.Soğuk algınlığına ve gribe karşı korumasının yanı sıra, diş ve diş eti sağlığı için de büyük bir etki yaparak sindirimi desteklemektedir. Ayrıca C vitamini vücuttaki demirin kullanılmasını da sağladığı için vücudumuz için çok önemli bir vitamin olmaktadır.

Turunçgiller, kırmızı meyveler, domates, biber, brokoli, kuşburnu C vitamini bakımından zengindir.  Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu C vitamininin yerine konulması açısından bu besinleri tüketmeye özen gösterilmelidir.

Probiyotik Nedir? Faydaları Nelerdir?

Enterogermina 10 Flakon ÇocukVücudumuzda hem yararlı hem de zararlı birçok bakteri bulunmaktadır. Bu bakterilerden yararlı olanları vücudumuz için çok önemlidir.  Sindirim sisteminin düzenli çalışması ve sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesi için de vücudumuz da birçok yararlı bakteri bulunmaktadır.

Probiyotikler de bu bakteriler arasında bulunan ve iyi olan bakteriler sınıfına girmektedir.  Çünkü bağırsak sağlığının korunması açısından en büyük rolü oynayan bakteriler olmaktadır. Özellikle bağırsak hareketlerinin düzenli çalışması, bağırsak florasının bozulmaması açısından vücudumuz bu yararlı bakterilere ihtiyacı bulunmaktadır.

Probiyotikler dışarıdan alınan ve başta bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olan sindirim sistemi düzenleyicilerdir. Probiyotikler piyasada tablet, şase şeklinde bulunmaktadır. Doğal olarak probiyotik içeren besinler ise yoğurt, kefir gibi süt ve süt ürünleridir. Doktorlar genellikle uygun gördüğü hastalara sindirim sistemini düzenlemek amacıyla probiyotik önermektedir. Doğal yolların dışında dışarıdan da probiyotik alımı oldukça artmıştır.

Probiyotik Çeşitleri 

Probiyotikler vücudumuzun sistemlerinin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için çok önemlidirler. Probiyotiklerin birçok çeşidi de bulunmaktadır. Bu çeşitlerini ve işleyişlerini şöyle sıralayabiliriz;

Lactobacillus: Lactobacilus en yaygın olarak kullanılan probiyotik çeşididir. Yoğurt ve diğer gıdalarda bulunur. Özellikle ishal sorunu olan ve laktozu sindiremeyen hastalara önerilmektedir. Doğal yollarla vücuda alınması tavsiye edilse de doğal yollardan alınamayan durumlarda probiyotik gıda takviyeleri aracılığı ile de vücuda alınabilir.

Bifidobacterium:  Bifidobacteriumda sindirim için faydalı bir diğer Probiyotik olmaktadır. Bazı süt ürünlerinde bulunan Bifidobacterium  bağırsak sendromu olarak bilinen hastalıkların ve diğer bazı hastalıkların semptomlarını hafifleterek sindirim sistemini güçlendirir. Sindirim sistemi hastalıklarından muzdarip olan kişilerin semptomları azaltmak veya sindirim sistemini güçlendirmek amacıyla tüketmeleri tavsiye edilir.

Saccharomycesboulardi: Probiyotiklerin arasında bulunan Saccharomycesboulardi bileşeni probiyotiklerin bir çeşidi olarak bilinmektedir. Özellikle ishal sorunu olan kişilerin tercih ettiği bir probiyotik olmaktadır. Bunun dışında diğer sindirim sistemi hastalıklar için de kullanılan bir probiyotik olmaktadır.

Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir?

Solgar Psyllium HuskProbiyotikler sindirim sistemini güçlendiren ve sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için gerekli olan maddelerdir. Genel olarak bilinen probiyotiklerin en önemli faydaları şöyledir:

  • Bağırsak sisteminin en sağlıklı ve iyi bir şekilde çalışması için yardımcı unsur olmaktadırlar. Bağırsak sistemi besinlerde bulunan yararlı bileşenlerin emilimi ve vücut için kullanılması açısından önemli bir yapı olmaktadırlar. Bundan dolayı bağırsak sağlığına da önem verilmeli ve bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için gerekli vitaminlerin alınmasına da özen gösterilmelidir.

  • İrritabl bağırsak sendromu (IBS) olarak bilinen ve günümüzde birçok kişinin yakındığı durum olan hastalığa karşı etkilidirler. Ayrıca ishal sorunu yaşayan kişiler de tercih etmektedirler.  Bunun dışında çeşitli sindirim sorunlarına karşı da kullanılmaktadırlar.

  • Probiyotiklerin sistemik iltihabı azaltma etkisinin de bulunduğu uzmanlar tarafından söylenilmektedir.

  • Lactobacillus helveticus ve Bifidobacterium probiyotikleri, sindirim sisteminin yani sıra anksiyete ve depresyon sorunu yasayan kişiler tarafından, anksiyete ve depresyon semptomlarını azaltması amacıyla da kullanılmaktadır.

  • LDL yani kötü kolesterol olarak bilinen kolesterolü ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığını korurlar ve kalbin sağlıklı kalmasına da yardımcı olmaktadırlar.

  • Akne ve egzama gibi cilt rahatsızlıkların tedavilerine yardımcı olma özellikleri sayesinde de özellikle cilt problemleri yaşayıp her türlü tedaviyi uygulamasına rağmen sonuç alamayan kişilerce tercih edilmektedirler. Fakat bu amaçla kullanmadan önce kişiler mutlaka uzman bir doktora görünmeli ve doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanmalıdırlar.

Besin Destekleri ile ilgili diğer bilgilere blogumuzdaki yazılardan ulaşabilirsiniz.

Etiketler: sindirim, sistemi, probiyotik, prebiyotik, vitamin, enzim
Aralık 20, 2020
Listeye dön