Son Dönemde Patlama Yapan Besin Takviyesi; Çinko

Son Dönemde Patlama Yapan Besin Takviyesi

Son Dönemde Patlama Yapan Besin Takviyesi; Çinko

Çinko Nedir? Çinko Takviyeleri Ne İşe Yarar?

Çinko bilinenin aksine vitamin değil bir mineraldir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gereklidir. Çinko eksikliği olan bireyler hastalanmaya daha çok yatkındır. Doğal beslenme ve besin takviyesi olarakta vücuda alınabilir. Çocuklarda büyüme ve gelişim için oldukça önemlidir. 

İnsan vücudundaki birçok fonksiyondan sorumludur. Çinko, demirden sonra insan vücudunda en fazla bulunan eser elementtir. Kas içerisinde %65 civarında bulunur.

Takviye edici gıdalar konusu artık günümüzde oldukça popüler bir konudur. Covid-19 salgını ile beraber birçok insan takviye edici gıdaları çok fazla tüketir ve araştırır hale geldi. Vücut direncini arttırmaya yönelik yiyecekler dışında takviye besinlerde sık kullanılıyor.

Uzmanlara göre covid-19 sürecinde vücut direncinin yüksek olması, bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasından geçiyor. Bağışıklık sistemimiz aslında sadece kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonları dışında da kuvvetlendirilmesi gereken bir destek mekanizması. Tüm sene bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmeye yönelik besinler ve besin takviyeleri tüketmeliyiz.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi noktasında çinko çok önemli bir yere sahiptir. Yapılan araştırmalar Türkiye’de sürekli olarak tüketilen besinlerde çinko elementinin çok sınırlı olduğunu söylüyor. Bu sebeple de çinko eksikliğine karşı tedbir almak, magnezyum ve diğer vitaminler ile bu besin bileşeninin tüketilmesi son derece önemlidir.

Gündelik olarak tükettiğimiz besin rutinimizin içine çinkoyu da eklememiz gerekir. Günlük alınması gereken çinko miktarı; Kadınlar için, 12Mg’ dır.

Erkekler için ise; 15 Mg iken çocuklarda bu oran 10 Mg ve 5 Mg aralığında doktorların uygun göreceği bir seviyede tüketilmesi gerekir.

Günlük tüketilen besinlerin yeterli olarak çinko içermemesi nedeniyle, mineralin haricen kullanılması gerekir. Örneğin; Sık tüketilen rafine beyaz unda çinko oranı çok düşük olduğu için normalde zengin bir çinko kaynağı olan buğdaydan bu verim maalesef alınamaz.

Çinko, insan vücudu için çok büyük önem taşıyan bir elementtir. Çinkonun bağışıklık sisteminden, enzimleme sürecine dek pek çok önemli fonksiyonu vardır.

Etkili olduğu sistemler, solunum sistemi, dolaşım, sindirim ve gastroenterolojik sistem gösterilir. İnsan vücudunda çok etki alanı olan çinko, viral enfeksiyonu olan bir kişi tarafından düzenli olarak kullanıldığında hastalık süresinin 1 gün kısaldığı görülmüştür.

Zatürre tedavisinde de gözle görülen pozitif sonuçlar elde edilmiştir. Bu sebeple covid-19 sürecinde de hastalık üzerindeki etkilerine ilişkin birçok çalışma yapılmıştır. Koronavirüs üzerinde daha etkili olduğuna dair henüz resmi bir veriye ulaşılmamıştır. Lakin zatürre tedavisindeki sonuçlar bilimsel niteliğe sahiptir.

Çinko Neden Son Yıllarda Popüler Oldu?

Araştırmalar gösteriyor ki covid-19 sürecinde en etkili besin ve besin takviyelerinin bağışıklığı güçlendiren gıdalar olduğudur. Bu süreçte sağlıklı ve dengeli beslenmenin ne kadar önemli olduğunu toplum olarak bir kez daha anlamış olduk.

Covid-19’dan korunmak ve hastalığı hafif atlatmak için bağışıklık sistemini güçlendiren gıda takviyelerinin başında çinkonun geldiğini görüyoruz. Coronavirüs ‘ten korunmak isteyen birçok insan gıda takviyelerine yatırım yaptı diyebiliriz. En çok satılanlar arasında, Vitamin C, D Vitamini, Çinko, Omega-3 ve Beta Glukan var.

Bu süreçte aylık gıda takviyelerine harcanan bütçe neredeyse normal besinlerle aynı olmuştur.

Yapılan araştırmalar da covid-19 süreci de dahil olmak üzere insan vücudunun en çok kuvvetlendirmesi gereken sistemin bağışlık sistemi olduğu gerçeğini tekrar ortaya koymuştur. Covid-19 ile mücadelenin hayatımızın tam merkezi olduğu şu süreçte Çinko takviyesi de dahil birçok gıda takviyesini günlük kullanım dozunda tüketmemiz gerekir.

Bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi ve vücudumuza girebilecek enfeksiyözlere hızlıca bağışıklık tepkisi verebilmek adına çinko mineralinin vücudumuzdaki düzeyinin yeterli olması gerekir. Enfekte olmuş bir bireyin hastalığın derecesini azaltmak adına çinko takviyesi alması gerekir.

Ayrıca sadece viral enfeksiyonlar değil çinkonun bakteriyel enfeksiyonlar üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir. Çinkonun anorexia tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Takviye edici gıda olarak, kilo almak isteyenler tarafından tercih edilir. Hiçbir gıda veya takviye edici gıdalar covid-19 hastalığını önleyici ya da iyileştirici değildir, sadece bağışıklık sistemini desteklemek için önemlidir.

Çinkonun Faydaları;

Çinko vücut için oldukça önemli bir mineraldir.  Hem bitkisel hem de hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Günümüzde çinko sentetik formu ile de kahvaltılık gevreklerde ve atıştırmalıklarda bulunur.

Vücudumuzun kendi başına üretemediği bir mineraldir. Bağışıklık fonksiyonuna, DNA sentezine ve daha birçoğuna yardımcı olur. Çinko demirden sonra vücudumuzda bulunması gereken ikinci en önemli mineraldir.

Vücuttaki yara izlerinin hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Yanıklar ve bazı derin cilt yaralanmaları tedavisinde kullanılır. Kolajen üretiminde de aktif rol oynar.

Çinkonun yaşlılığa bağlı birtakım hastalıkların riskini azalttığı görülmüştür. Çinko takviyesi kullanan yaşlılarda zatürre riskini azalttığı, grip aşısının etkisini arttırdığı ve zihinsel performansa da önemli ölçüde destek olmaktadır.

Kanser hastalığında ise kanserli olan hücre mutasyonunu önleme, tümör de büyümeyi engelleme gibi pozitif yönleri bulunur.  Ayrıca hormonları dengeleyici ve doğurganlığı arttırıcı etkisi ile de bilinir. Çinkonun iyi emilebilmesi için lifli gıdalar ile birlikte tüketilmemesi gerekir. Hatta kalsiyum ve demir takviyeleri yüksek doz alındığı zaman çinkonun emilimini azalttığı görülmüştür.

Göz sağlığı için çok önemlidir,

Kemik gelişimine destek sağlar,

Bağışıklık sistemini güçlendirir,

DNA sentezinde, protein sindirimi, karbonhidrat metabolizmasında etkilidir,

Vücudumuzda 200’den fazla enzim aktivitesi için önemlidir,

Saç, tırnak ve cilt içinde oldukça önemlidir.

Çinko Eksikliği

Nadir olarak görülen şiddetli çinko eksikliği, genetik mutasyonu olan kişilerde, annelerin çinko eksikliği olan emzirilen bebeklerde, alkol bağımlılığı gibi durumlarda görülmüştür. Çinko eksikliği genelde yaşlılarda sıklıkla görülür.

Şiddetli çinko eksikliği belirtileri şu şekildedir; deri döküntüsü, kronik ishal, büyüme ve gelişme bozukluğu, adet bozuklukları, cilt bozuklukları, saçta kepeklenme, iştah azalması, uyku problemleri, sık ve ciddi enfeksiyonlar, cinsel olgunlukta gecikme ve davranış problemleri gibi bazı sorunlar görülür. Tırnaklardaki beyaz lekelerde yine çinko eksikliğinden kaynaklıdır.

Çinko eksikliğinin nedenleri arasında; dengesiz ve yetersiz beslenme, aşırı alkol tüketimi, genetik mutasyon gibi bazı nedenler sayabiliriz.

Çinko Hangi Besinlerde Bulunur?

Çinkonun en fazla görüldüğü kaynaklardan biri yağlı tohumlardır. Yer fıstığı, badem, kabak çekirdeğinde ve ceviz de yüksek oranda çinko vardır.Kırmızı et, kümes hayvanları, süt ürünleri çinko bakımından zengindir. Kabuklu deniz ürünlerinde de yüksek miktarda çinko bulunur. Ispanak, mantar, susam, kuru fasulye, enginar, kaju, kahvaltılık yulaf, bezelye, siyah çikolata, kabak, domates gibi besinlerde de çinko bulunur.

Haftalık olarak 2 gün yenilen kırmızı et ve haftada 2-3 gün tüketilen balık gerekli çinko ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olacaktır. Alerjiniz yoksa sabahları 1 yumurta yemek çinko için önemli bir kaynaktır.

Tam tahıllı ekmek, tam buğday, çavdar ekmeği gibi ekmek çeşitleri de çinko bakımından zengindir. Günlük 5 dilim tahıllı bir ekmekte günlük ihtiyaç için yeterli sayılabilir. Ekmek yerine bulgur ya da makarna da tüketilebilir.

Uzun süreli kapsül formunda kullanılan çinko beraberinde bakır eksikliği doğurabilir. Kötü kolesterolün artmasına, hematokrit düzeylerinin düşmesine neden olur.

Çinkonun kullanılabilir birçok formu bulunmaktadır. Hepsi de iyi emilebilir formlardır. Asetat, pikolinat, sitrat, gliserit, metiyonin çinko formlarıdır.

Birçok kullanım alanı bulunan çinko, gebelik, temel çinko eksikliği, erkek üreme fonksiyonları, immun fonksiyonlar, Wilson hastalığı gibi durumlarda kullanılır. Günlük kullanması gereken kişiler arasında da gebeler, yaşlılar, emziren anneler, puberte ve hızlı büyüme döneminde olanlar bulunur.

Gebelikte kullanılan çinkonun fetusun gelişmesinde oldukça faydalıdır. Ve de gebeliğin erken dönemlerinde düşük oranını azalttığı da bilinen faydaları arasındadır.

 

 Besin Takviyeleri ile ilgili diğer bilgilere blogumuzdaki yazılardan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Etiketler: çinko, çinkonun faydaları, çinko takviyesi, çinko asetat, çinko ne işe yarar
Şubat 06, 2021
Listeye dön