Sonbahar ve Kış Aylarında Formunuzu Korumak İçin İpuçları

Sonbahar ve kış aylarında formunuzu korumak için ipuçları

Sonbahar ve Kış Aylarında Formunuzu Korumak İçin İpuçları

Formda kalmak, özellikle de pandemi sürecinde çoğu kişi için gittikçe zorlaşan konulardan biri hale gelmeye başlamıştır. Diğer taraftan sağlık açısından dikkat edilmesi gereken tedbirler yanında hava şartları nedeniyle grip ve soğuk algınlığı mevsiminin gelmesi de ayrı bir dezavantajdır. Bütün bu süreci en sağlıklı ve formda geçirmek için belli başlı diyet için takviye gıda önerileri de bulunur. Metabolizmanıza ve uygulayacağınız programa göre diyet ürünleri ile sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturarak formunuzu koruyabilirsiniz. Bu düzeni oluşturmadan önce bir diyetisyene başvurmanız ve kan sayımı yaptırmanız ise en sağlıklı yöntem olacaktır.

Formda kalmak ne demek?” sorusunun cevabı çoğu kişi için kilo odaklıdır. Oysaki bu süreci sadece kilo kontrolü ya da önce zayıflama sonrasında bu kiloyu koruma şeklinde ifade etmek yanlıştır. Çünkü formda kalmak sadece zayıf ve fit bir vücut sahibi olmak değildir.  Gerektiği takdirde diyet için takviye gıda da kullanarak vücut direncini hep güçlü tutmak formda kalmanın içinde yer alır.

Kilo kontrolü için öncelikle sağlıklı bir ruh sağlığı ve güçlü bir beslenme düzeni olması gerektiğini unutmamalısınız. Doğal içerikli diyet ürünleri kullanmayı tercih ederek zayıflayabileceğiniz gibi bu ürünleri kullanmadan önce bir uzman görüşü almanız gerektiğini de unutmamalısınız. Ayrıca diyet ürünleri kullanımı ile birlikte metabolizmanıza uygun olarak hazırlanmış bir diyet listesi uygulamalısınız. Bunun için ise en doğru yöntem internetten rast gele diyet bulmak yerine bir uzmana giderek metabolizma hızınızı, eksik değerleriniz olup olmadığını öğrenmenizdir.

Bir uzmana danıştığınızda formda kalmak için diyet listesi daha uygulanabilir bir şekilde hazırlanabilir. Bir de diyet sırasında aç kalmamanız önemlidir. Çünkü aç kalarak kilo vermek ya da kilo korumak geçici bir çözüm olacaktır. Bir süre sonra bu diyeti bozma ihtimaliniz bulunur. Ayrıca sürekli aç olmak, gün içinde enerjinizi de düşürür.

Formda Kalmak İçin Uygulamanız Gereken Adımlar

Sonbahar ve kış aylarında sürekli halsiz ve yorgun hissediyor ve kilo kontrolü konusunda da sorunlar mı yaşıyorsunuz? Belki metabolizma yavaşlığı nedeniyle kilo veremiyor belki de kötü beslenme alışkanlığınızdan kurtulamıyor olabilirsiniz. Bunun için diyetisyen tavsiyesi ile hazırlanmış bir diyet programına ihtiyacınız olduğu ortadadır. Size bu süreci kolaylaştırmayı sağlayacak formda kalmak için yapılması gerekenler adı altında bir liste hazırladık:

1.Gün içinde aç kalmayacak  ama az kalorili şeyler yiyerek kilo da almayacak bir beslenme düzeni kurmak

2.Her gece belli bir saate yatıp her sabah aynı saatte kalkmak

3.Gerekirse takviye edici gıda kullanmak

4.Düşük karbonhidrat ve şeker tüketmek

5.Meyve ve sebze yemeye dikkat etmek

6.Spor yapmak (yüzmek, yürümek, spor salonuna gitmek)

Formda kalmak için oluşturacağınız beslenme düzeninde eğer fazla kilolarınız varsa kilo kontrolü aşamasına geçmeden önce, kilo vermelisiniz. Hedeflediğiniz kiloya indikten sonra kilonuzu korumak, sürekli uygulayacağınız bir beslenme düzeni yani alışkanlıkla mümkündür. Bunun için tüketmeniz gereken besin ögelerini temin edip gün gün öğünlerinizi metabolizmanıza uygun olarak hazırlamalısınız. Böylece kilo verme sürecini çok daha rahat bir şekilde atlatabilirsiniz. Ayrıca bu süreçte tüketmeniz gereken diyet ürünleri arasında katkı maddesi olmayan ve diyet sandığınız ama kalorisi yüksek ürünler almadığınızdan emin olmalısınız.  Diyet için takviye gıda ürünleri ile özellikle de spor yapıyorsanız kas gelişiminizi destekleyebilirsiniz. Gün içinde yaşayabileceğiniz halsizlik ve yorgunluk hissini böylece engelleyebilirsiniz. Bazen yetersiz beslenme nedeniyle diyetlerde güç kaybı yaşandığı görülür. Bunun en temel sebebi, kişilerin kendilerine uygun olmayan bir diyeti kilo kontrolü amacıyla tercih etmiş olmasıdır. Burada sadece uzak durulması gerekenler değil tüketmeniz gereken besinler de son derece önemlidir. Çünkü aslında amaç sağlıksız gıdaları hayatınızdan çıkararak yerine sağlıklıları koymak ve aşırı yeme eğiliminizin de önüne geçmektir.

Formda Kalmak İçin Tüketmeniz Gereken Besinler

Kış aylarında havaların soğuması ile birlikte belki sosyal aktivitelerinizi hava şartlarına bağlı olarak kısıtlıyor olabilirsiniz. Bu durumda hareketliliğiniz azaldığında kilo kontrolü sağlamak daha zor bir hal alacaktır. Bunun önüne geçmek için ise kendinize yeni bir beslenme ve yaşam düzeni inşa etmelisiniz.

Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkarak metabolizmanızı da belli bir düzene alıştırmanız daha kolay olacaktır. Uyku düzeni dışında formda kalmak için spor yapmak da ayrıca önemsemeniz gereken konulardan biridir. Bu üçlüyü doğru şekilde uyguladığınızda başarılı bir kilo kontrolü sağlayabilirsiniz. Peki, formda kalmak için nasıl beslenmeli? Sağlıklı bir beslenme için diyet ürünleri ve takviye edici gıdalarla beslenilmesi daha doğrudur, diyebiliriz. Diyetle birlikte spor yapan kişiler diyet için takviye gıda kullanabilirler.

 Suplementler diye geçen bu diyet için takviye gıda ürünleri, kilo verme süresinde kas kaybını önlemeye yardım eder. Formda kalmak için beslenme listesi oluşturuyorsanız, formda kalmanıza yardımcı diyet ürünleri ile çeşitli tatlı tarifler deneyebilirsiniz. Bunun için meyve ve doğal tatlandırıcılar kullanmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca özellikle kış aylarında hastalığa yakalanma riskinin arttığı bu dönemde kilo kontrolü için yenmesi gerekenler şunlardır:

 • Yeşil yapraklı bitkiler
 • Mevsim meyveleri ve sebzeleri
 • Günün bir öğününde tüketilmesi gereken beyaz et
 • Protein desteği için sabah kahvaltılarda haşlanmış yumurta ya da zeytinyağlı omlet
 • Sebzeler ve bakliyatlar (bakliyat tüketimine kilo verme sürecinde dikkat edilmelidir.)
 • Yeşil çay,
 • Salatalarda az miktarda zeytinyağı
 • Protein açısından zengin olması nedeniyle avakado
 • Beyin gelişimine olumlu etkisi, vitamin ve minareller açısından da zenginliği ile brokoli
 • Turunçgiller, elma, muz, armut ve ayva (tatlı meyveleri tüketirken porsiyonları sınırlamalısınız.)
 • Kuruyemiş tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Nutraxin Bromelan 500mgSolgar L-Carnitine 1500mgSolgar Cinnamon

 

Kilo kontrolü İçin Uzak Durmanız Gereken Yiyecekler

Kilo vermek isteyen kişilere uzak durmanız gereken yiyecekler dendiğinde bu, otomatik olarak kişilerin diyeti reddetmesine yol açabilir. Kişiler, kilo kontrolü için acı çekeceklerini düşünerek doğrudan diyet yapmaktan vazgeçebilirler. Aslında formda kalmak ya da kilo vermek için her zaman acı çekmek gerekmez.

Her şeyden sağlıklı bir şekilde yiyerek de kilo verebilirsiniz. Yemek yemeyi abartmamalısınız. Belki sadece yemek saatlerinizi düzenleyerek de kilo kontrolü sağlayabilirsiniz.

Tercih edeceğiniz diyet ürünleri ile sağlınızı bozmadığınızdan emin olarak mutlu bir yaşam sürebilirsiniz. Diyet için takviye gıda ürünleri arasında mesela yulaf hem besleyici hem lifli bir gıda olması sebebiyle sizin için harika bir besin öğesi olabilir. Ayrıca çok yağlı süt ürünlerini tüketmekten çok kırmızı et yemekten ve aşırı ekmek ve karbonhidrat tüketiminden uzak durmalısınız. Böylece Formda kalmak için tercih edeceğiniz yeni beslenme ve yaşama düzeninde biraz daha fazla hareket etmeye de özen göstermelisiniz. Ayrıca tam anlamıyla uzak duramasanız bile sınırlı ölçüde tüketmeniz gerekenler:

 • Şekerli içecekler
 • Paketli gıdalar
 • İşlenmiş şeker barındıran tatlılar
 • Formda kalmak için sabah yenen gevrek atıştırmalık olarak ifade edilebilir.

Diyet için takviye gıda ürünleri, diyetisyen tarafından önerilen ürünlerden oluşmalıdır. Diyeti kısa süreli ve acı veren bir beslenme düzeni olarak görmek yerine onunla barışmayı ve uzun süreli bir yaşam şekli haline getirmeyi deneyebilirsiniz. Böylece ömür boyu istediğiniz kiloda ve sağlıklı bir insan olarak yaşayabilirsiniz. Bunu yapmak için yemek yanında ekmek düzeyini azaltarak salata ve sebze ayrıca yemek düzeyini arttırmayı deneyebilirsiniz. Ara öğünleriniz mutlaka olmalı... Böylece uzun süre aç kalmadan mutlu bir şekilde form tutabilirsiniz.

Makalemizi beğendiyseniz diğer makalelerimize de gözatabilirsiniz.

Etiketler: Sonbahar ve Kış Aylarında Formunuzu Korumak İçin İpuçları, formda kalmak, diyet için takviye edici gıda, diyet ürünleri, kilo kontrolü, diyet ürünleri, diyet için takviye gıda,
Kasım 07, 2020
Listeye dön