Haftanın Fırsatları
Haftanın FırsatlarıTümünü Göster
 

Chia Tohumu Yağı

Maya ve Aztek diyetlerinin bir numaralı besinlerinden olan chia, “güç” anlamına geliyor. Bu yüzden sporcuların popüler yiyeceklerinden sayılıyor. Özellikle koşucular, chia tohumlarının desteğiyle performansını artırabiliyor. Chia tohumu sağlığa olan faydaları sebebiyle modern çağın en kaliteli besinleri arasında boy gösteriyor. Günümüzde tohum haricinde chia tohumu yağı olarak kullanılabiliyor. Chia tohumlarının besin değeri anlaşıldığından günlük beslenme rutininde daha fazla yer bulmaya başladı. Zengin lif içeriği, chia tohumunun diyet listelerinde yer almasına ve bir anda popüler hale gelmesinde aktif oynuyor. Kilo vermek isteyen, form tutan herkes yağ yakıcı ve lif içeriğiyle chia tohumu yağı tercih ediyor. Omega-3 yağ asitleri ve yüksek protein kaynağı olması chia tohumunun vegan ve vejetaryen kişiler tarafından rahatlıkla kullanılmasını sağlıyor. Etten alınan proteine alternatif sunmasıyla değerli kabul ediliyor. Öte yandan kalp sağlığını koruyor, kalp krizi riskini ciddi ölçüde düşürüyor. Chia, tohum olarak tüketildiğinde yağ ve protein gibi zengin besin değeri sebebiyle yavaş sindiriliyor ancak bu durum kişilerdeki tokluk hissini uzatmakla birlikte kan şekerini dengede tutmaya yardımcı oluyor. Sindirilme yavaşlığı aynı zamanda enerji seviyesini yükseltiyor. Bu bağlamda chia tohumu yağının günlük lif ihtiyacını büyük oranda karşıladığını söylemek mümkündür.

Chia Tohumunun Faydaları

Chia tohumunun ve tohum yağlarının bünyeye sayısız faydası bulunuyor. Bu faydalar şöyledir: Chia çok değerli besin kaynaklarına sahiptir, eser miktarda chia tohumu kişiye saatler süren bir enerji desteği sağlar. Chia tohumu yağıyla ilgili yapılan bilimsel araştırmalar, yağın cilde çok faydalı olduğunu göstermiştir. Cildin daha esnek ve pürüzsüz olmasına katkı sağlayan chia yağı, aynı zamanda yaşlanmanın etkilerini azaltmada mücadele eder. Chia tohumu yağı takviyeleri kullanmak kalbi koruduğu gibi sindirim sisteminin aktif çalışmasını sağlar. Chia tohumları yüksek lif barındırır ve bu lif oranı bağırsakların çok sistemli çalışmasını sağlar, kilo vermeyi kolaylaştırır. Kas ve kemik yapısını güçlendirir. Şeker hastalığına iyi gelir. İnsülin seviyesini dengeler. Kabızlık ya da ishal problemini kontrol altına alır. Tokluk hissi verdiği için diyet sürecini destekler ve kişinin sık yeme isteğini bastırır. Bu yönüyle ise obezitede faydalı olabileceğini gösterir. Bağırsaktaki yararlı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır. Günlük enerji seviyesini artırır. Sporcuların antrenman süresini uzatır.

Chia Tohumunun Kullanımı

Chia, tohum ve yağ olarak iki ana gruba ayrılıyor. Chia tohumunu doğrudan tariflerde kullanmak mümkündür. Chia tohumu yağı ise kapsül ve tablet formunda gıda takviyesi olarak tüketilebiliyor. Her iki kullanımda faydalıdır ancak takviyeler her gün chia tohumunun etkilerinden faydalanmayı sağladığı için etkisi daha büyüktür.

Chia Tohumu Yağı Fiyatları

Chia tohumu yağı fiyatları Vitamin Kozmetik mağazamızda oldukça uygun seviyelerdedir. İhtiyaç duyduğunuz tüm yararlı besinlerin gıda takviyelerini Vitamin Kozmetik’ten ekonomik fiyatlarla, güvenle satın alabilirsiniz.