Haftanın Fırsatları
Haftanın FırsatlarıTümünü Göster
 

Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağı, sağlığa faydalı yağlar arasında yer alıyor. Çörek otu yağı, Güneybatı Asya’da ortaya çıkan Nigella sativa isimli bir bitkinin tohumlarından elde ediliyor. Çörek otu hem tohum olarak hem de yağ olarak sağlığa, hastalıklara karşı çok faydalıdır. Çörek otuyla ilgili yapılan bilimsel araştırmalar yağın ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Halk tarafından da kabul görmüş olan çörek otu, Türk mutfağında çok aktif kullanılıyor. Alternatif tıbbın önemli bir unsuru olan çörek otu yağının faydaları ortaya çıktıkça kullanım alanları genişliyor. Öyle ki çörek otu besin takviyesi halinde tüketilebiliyor.

Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek otu yağı faydaları incelendiğinde ilk dikkat çeken şey, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hastalıklara karşı savunma mekanizmasını artırmasıdır. Çörek otundan düzenli yararlanıldığında saç dökülmesi ve erken saç beyazlaması önlenir; yeni saç çıkması sağlanır. Saçlara olan faydası nedeniyle bakım yağları ve şampuanlarda çörek otu çok sık kullanılıyor. Kilo vermeye yardımcı olur. Nezle, grip gibi kış hastalıklarının çabuk geçmesini sağlar. Kasları gevşetir. Mide problemlerine iyi gelir. Beyin fonksiyonlarını çalıştırır, hafızayı güçlendirir. Kalp ve damar sağlığını korur. Çörek otu tohumu ruhsal anlamda da kişiyi rahatlattığından sinir, stres ve depresyona iyi gelir. Diyabet hastalığını kontrol etmede faydalıdır. Kronik halsizliği önler. Safra kesesi ve böbrek taşı oluşumunu önler. Eklem ağrılarını dindirir. Anne sütünü artırır. Diş ağrılarının geçmesine yardımcı olur. Tansiyona iyi gelir. A, B, C vitaminleri ve potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi önemli minerallerin alımını sağlar. Yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi üzerinde güçlendirici etkisi vardır.

Çörek Otu Yağının Kullanımı

Çörek otu yağı nasıl faydalıysa bir o kadar da lezzetlidir aslında. İçine girdiği tarifleri zenginleştiren yağ, tüm öğünlerde kullanılabilir. Elbette yağ soğuk sıkım olmalıdır. Sabah, öğle ve akşam yemeklerden ortalama bir saat kadar önce bir çay kaşığı tüketilmelidir. Suya karıştırılabilir, doğrudan içilebilir. Yemeklerden önce içilen yağ, sindirim sistemini çalıştırır, iştah kontrolü yapar. Çörek otu yağının içeriğindeki değerli vitamin ve mineraller çocukların vitamin eksikliğinde kullanılabiliyor. Çörek otunun faydasını almak için düzenli tüketim öneriliyor. Çörek otu, yağ olarak tüketilemediğinde kapsül şeklinde düzenlenmiş çörek otu takviyeleri tercih edilebiliyor. Çörek otuyla ilgili yapılan bilimsel araştırmalar yağın herhangi bir yan etkisini bulamamıştır. Yine de çok uzun süreler kesintisiz kullanmak yerine daha kontrollü ve ara vererek kullanılması öneriliyor. 

Çörek Otu Yağı Fiyatları

Çörek otu yağ fiyatları, yağın gramajıyla birlikte değişebiliyor. Yağ ya da kapsül şekilde satın alabileceğiniz çörek otu, tamamen içeriğine göre fiyatlandırılıyor. Web mağazamızdan detaylı inceleme yaparak size en uygun çörek otu ürününü bulabilir ve güvenli ödeme sistemleriyle alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Satın aldığınız ürünün size kısa sürede teslim edileceğinden emin olabilirsiniz.