Haftanın Fırsatları
Haftanın FırsatlarıTümünü Göster
 

Çuha Çiçeği Yağı (Evening Primrose)

Çuha çiçeği, sarı, mavi, beyaz, kırmızı gibi farklı renkleri olan, geniş yeşil yaprakları bulunan bir saksı bitkisidir. Çoğunlukla evlerde, ofislerde süs bitkisi olarak yetiştirilen çuha, aslında tam bir şifa deposu. Çiçeğin bilimsel adı primula ve primula gıda takviyesi sektörünün önemli bitkilerinden kabul ediliyor. Kuzey Amerika bölgesinde yetiştirilen çuha, ülkemizdeki neredeyse tüm çiçekçilerde bulunabiliyor. Bu çiçeği evde yetiştirmek görsel ve sağlık açısından müthiş faydalıdır. Çiçeğin tohumları, yaprakları ve kökleri kullanılarak takviye gıda, yağ elde ediliyor. Çuha çiçeği yağı, adet ağrılarından cilt problemlerine kadar çok yararlı, sağlıklı bir yağ türüdür. Bilimsel araştırmalar, bitkinin sağlığa faydalarını ortaya çıkarmış ve çuha çiçeği yağının kullanım alanlarını genişletmiştir. Yağın faydaları için çuha yağı ya da takviye gıdasını satın alabilirsiniz. Doğadaki her bitki ve çiçek gibi çuha da içinde barındırdığı bileşenler sebebiyle şifa kaynağına dönüşmüştür. Geleneksel tıbbın ışık gösteren çalışmaları, modern çağın ise teknolojisi ve üretim kapasitesi sayesinde çuha çiçeği yağı, çuha bitkisel destekleri ortaya çıkmıştır.  

Çuha Çiçeği Yağının Faydaları

Çuha çiçeği yağının bilinen yararları şöyledir: Çuha çiçeğinden elde edilen yağ hormonlar üzerinde düzenleyici etkiye sahiptir. Adet öncesinde görülen şişkinlik, ağrı, kramp, ödem, vücut ağrıları, sinirli ruh hali, meme hassasiyeti gibi birçok semptom çuha çiçeğinin içerdiği Omega 6 yağ asitleriyle azalıyor, çuha hormonları sakinleştiriyor. Polikistik over gibi üreme problemleri oluşturan kadın rahatsızlıklarında tedavi edici özelliğe sahiptir. Çuha çiçek yağı doğum yapmayı kolaylaştırır. Anne adaylarını fiziksel olarak doğuma hazırlar. Ergenlik döneminde çıkmaya başlayan sivilcelerin iz bırakmasını önler, hormonsal cilt bozukluklarının ortaya çıkmasını önlemede rol oynar. Kronik ya da mevsimsel saç dökülmelerini çuha çiçek yağı bakımıyla önlemek mümkündür. Saç bakımında çuhadan destek almak uzun vadede saçları canlandırır. Cilt sağlığına iyi gelir; sivilce, egzama, sedef hastalığı, leke, yara gibi cilt problemlerinde çuha çiçek yağı iyileştirici özellikler gösterir. Cildin kozmetik ve kimyasal neticesinde yıpranan yapısını düzeltir. Kemik sağlığını korur özellikle kadınların risk grubunda olduğu osteoporozun oluşumunu önler, etkilerini azaltır. Uykusuzluğa iyi gelir; uykuya dalmayı kolaylaştırır, uyku kalitesini artırır, sabahları dinç uyanmaya yardımcı olur. Baş ağrısı ve migreni azaltır. Bağışıklık sistemini korur, kış hastalıklarının çabuk atlatılmasını sağlar. Stresi ve gerginliği yener. Kan şekerini dengeler, diyabetlilere iyi gelir. Tansiyon dengeleyici özellik gösterir. İnme, felç gibi kalp krizine bağlı riskleri düşürür.

Çuha Çiçeği Yağı Vitamin Kozmetik’te!

Çuha çiçek yağı, hem sıvı formda hem de kapsül ve tablet gibi formlarda Vitamin Kozmetik’te satışa sunuluyor. Çuha çiçek yağı fiyatları ekonomik olup Vitamin Kozmetik’in cazip indirimleri, ücretsiz kargo fırsatları sayesinde daha uygun fiyatlara alınabiliyor. Çuha bitkisinin faydalarını takviye ve yağlardan alabilir, yaşamınızı daha kaliteli hale getirebilirsiniz. Vitamin Kozmetik sizleri bekliyor.