Haftanın Fırsatları
Haftanın FırsatlarıTümünü Göster
 

 

 

Demir 

 

İnsan vücuduna sağlıklı mineraller arasında yer alan demir minerali; et, karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler, bakliyat, istiridye, kabak çekirdeği gibi besinlerde bulunuyor. Demirin vücuttaki yolculuğu tüm sistemi etkileyecek şekilde ilerler. Oksijen taşımında, hemoglobin üretiminde aktif görev alıyor, organ ve doku sağlığını koruyor. Demirin yetersiz olması başta anemi olmak üzere pek çok rahatsızlığın ortaya çıkmasına başlar. Demir yoksunluğunun temel sıkıntısı kendini yorgunluk, halsizlik, uyku problemleri olarak gösteriyor. Günlük temponuzu etkileyen bu üç önemli durum, demir takviyesini mecburi kılıyor. Demire ihtiyaç duymanız halinde ilaç ya da takviyeye başlamadığınız sürece vücudunuz sadece besinlerden fayda sağlayamaz.


Demir Eksikliğinin Belirtileri

 

Demir eksikliği belirtileri arasında en yaygın ve tanıdık olan kansızlık (anemi) yer alıyor. Demirin sebep olduğu kansızlık sürekli yorgunluk, yoğun saç dökülmesi, enerji düşüklüğü, baş ağrısı, tırnakların çabuk kırılması, kulak uğultusu, el ve ayaklarda uyuşma hissi, dudakta çatlaklar, sinirli ruh hali, odaklanma problemi, cilt solgunluğu gibi rahatsızlıklardır. Bebeklerde konuşma yetisinin gelişmemesi, yürüme – oturma fonksiyonlarının geç öğrenilmesi ve öğrenmede güçlük şeklinde ortaya çıkar. İleri seviyelerde ise kalp çarpıntısı, buz ve toprak yeme isteği, huzursuz bacak sendromu, demirin eksikliğini gidermek için tedavi olurken ya da takviye kullanırken C vitamini desteği alarak demir emilimini artırmak mümkündür.

 

Demir Mineralinin Faydaları

 

Demirin vücuda en önemli faydası hiç şüphesiz oksijeni taşımasıdır. Çocuk gelişimine, bebeklerin konuşma, yürüme becerilerini geliştirmeye, kansızlık gibi ciddi bir sorunla baş etmede demirin etkisi büyüktür. Özellikle cilt yaralarında demirin etkisi iyileştiricidir. Ağız içinde ya da köşelerinde çıkan yaraların genellikle folik asit eksikliğinden kaynaklandığı düşünülür ancak demir eksikliği de benzer bir sonucu doğurduğundan karıştırılabiliyor. Demirin, vitaminlerin düzenli alımının iyileştirici etkilerini en çabuk cildinizde görebilirsiniz. Demir mineralinin diğer faydaları ise şöyledir: Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlar. Yorgunluk, halsizlik gibi kronik sürecin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Zayıflayan bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Enerji verir, günlük direnci artırır. Metabolizmayı destekler. Demirden aktif yararlanmak için çay tüketimini azaltmak gerekiyor. Çayın içerdiği güçlü bileşenler demirin idrar yoluyla vücuttan atılmasına neden oluyor. Yemeklerden hemen sonra çay – kahve içmek yerine en az bir saat sonra açık ve limonlu çay içmek demirin vücutta kısmen daha fazla kalmasını sağlıyor. Kuru üzüm, kayısı, incir gibi kuru meyveler tüketerek vücudunuzdaki mineral seviyesini artırabilirsiniz. Besin desteğini artıran yardımcı yiyecekler, demirin eksilmesiyle ortaya çıkan kansızlıkla mücadele eder.

 

Demir Takviyesi Fiyatları

 

Tahlilleriniz size demir eksikliğinden muzdarip olduğunu gösteriyorsa eğer yapacağınız şey bu eksikliği giderene kadar besin destekleri kullanmak olacaktır. Mineral takviyeleri, sağlıklı yaşam idealini gerçekleştirmede etkili ve verimli sonuçlar alınmasına yardımcı oluyor. Web sitemizden farklı formlarda ve içerik ölçüsüne sahip besin desteklerimizi satın alabilir, güvenle kullanabilirsiniz.