Haftanın Fırsatları
Haftanın FırsatlarıTümünü Göster
 

Gotu Kola

Gotu Kola; Hindistan, Çin, Endonezya gibi Asya bölgesine ait ülkelerde, bataklıkta yetişen bir çeşit bitkidir. İlk kez 1800’lü yıllarda Fransızlar tarafından şifalı bitki sıfatıyla kabul edilen bitki, geleneksel ve modern tıpta çok sık kullanılıyor. Gotu kola bitkisinin geniş, yeşil yaprakları var. Bu yapraklar birçok ülkenin mutfağında salata, meze gibi tariflerde kullanılarak tüketiliyor. Tatsız bir yaprak olmasına karşın sos ve salatalarda tercih ediliyor. Modern tıp dünyasında ise takviye gıda olarak kullanılan gotu kola, çok uzun yıllardır tıbbi amaçlarla hizmet veriyor. Gotu kola bitkisi Çincede “gençlik pınarı” anlamına geliyor. Asyalıların uzun ve kaliteli yaşam sırlarından biri bu bitkiye dayanıyor. Bitkinin kullanım ve fayda sağladığı alanlara baktığımızda ilk dikkat çekici şey cüzzam oluyor. Cüzzam bir dönemi esir almış ve binlerce insanın ölümüne sebep olmuş ciddi bir deri hastalığıdır. Cüzzam ve yara gibi cilt hasalıklarının tedavisinde gotu kola bitkisi aktif kullanılmıştır. Bazı geleneksel tıpçılar gotu kolayı ilerleyen yaşa sahip kişilerde, zihin ve sinirleri iyileştirmek için kullanmıştır. Bu çalışmalar gotu kolanın zihinsel sağlığa olan etkilerini göstermiştir. Çinliler ise solunum zorluğu, yüksek ateş gibi problemlerde gotu koladan yardım almıştır. Amerikalılar bitkiyi deri hastalıklarında kullanırken Çinliler birçok faydaya sahip olan bitkiyi çay olarak tüketmeye başlamıştır. Çin’de gotu kola gençlik pınarı, ömür uzatan bitki isimleriyle yayılmıştır.     

Gotu Kola Faydaları

Gotu kolanın sağlığa yararları şöyledir: Beyin yapısında birçok etkiye sahip olan gotu kola, sinir sistemini uyarır ve beyin fonksiyonlarının aktif çalışmasına katkıda bulunur. Bu bitkiyi ya da gıda takviyesini kullanmak hafızayı güçlendirir, Alzheimer gibi bellek rahatsızlıklarından korunmaya yardımcı olur. Odaklanmayı sağlar, öğrenme becerisini destekler. İltihap sökücü özelliğe sahiptir, vücuttaki iltihabı kısa sürede kurutur ve iyileşmeyi hızlandırır. Antioksidan özelliktedir, kansere karşı önleyici rol oynar. Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Ülser ve benzeri sindirim sistemi problemlerinde etkili sonuçlar verir. Cilt yaralarına iyi gelen gotu kola, özellikle ameliyat sonrasında oluşan yaraların çabuk iyileşmesinde etkilidir. Sedef hastalığının etkilerini azaltır, derideki kızarıklığın geçmesini sağlar. Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir, sporcuların antrenmanlarını destekler, dayanıklılıklarını artırır. Gotu kolanın kansızlık ve varis tedavisinde kullanıldığı bilinir ancak bu konuda net bir araştırma sonucu bulunmadığından bu yönde bir kullanım için kişilerin doktoruna danışması önerilir.

Gotu Kola Takviye Fiyatları

Her gün ideal dozda kapsül, tablet ya da toz şeklinde kullanabileceğiniz gotu kola, yaşamınızı olumlu etkiler. Gıda takviyesi kullanırken aşırı doz kullanımına ve yan etkilere dikkat etmelisiniz. Olumsuz, rahatsız edici bir durum olduğunda takviyeyi kesmelisiniz. Gotu kola çok yararlı bir takviye olsa da bünyenize bağlı olarak farklı reaksiyonlar gösterebilirsiniz. Mucizevi bitki Gotu kola takviye fiyatlarını öğrenmek ve sipariş vermek için Vitamin Kozmetik’ten 7/24 alışveriş yapabilirsiniz.