Haftanın Fırsatları
Haftanın FırsatlarıTümünü Göster
 

Göz Vitaminleri

Vitamin ve mineraller insan sağlığında çok büyük yer tutuyor. Sadece yaşam kalitesini olumlu etkilemiyor aynı zamanda hastalıkların oluşumuna karşı önleyici ve risk düşürücü rol de oynuyor. Görme yetisini sağlayan gözler için göz vitaminleri görüş kalitesini dahi etkiliyor. Araştırmalar Omega 3 – 6 yağ asitlerinin, A, E, C ve B grubu vitaminlerinin, çinko, magnezyum gibi önemli minerallerin göz sağlığınıza faydalı olduğunu, görme bozukluklarını önleyip ailede göz bozukluğu hikâyesi olsa bile riski düşürdüğünü gösteriyor. Göz kusurları bir noktadan sonra kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürüyor. Henüz çocukluk yaşta başlayan bu düşüş, akademik yaşamda başarısızlıklara sebep oluyor. Çocukların büyük bir bölümü görme bozukluğu olduğunu fark edemiyor, düzenli kontrol olmazsa geç fark ediliyor. Göz hastalıklarına ne kadar erken müdahale edilirse o kadar başarılı sonuçlar alınıyor. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan katarakt oluşumunu vitamin ve beslenme desteğiyle önlemek mümkündür. Göz sağlığınız için gerekli olan vitaminleri beslenme yoluyla çok düzenli şekilde almanız biraz zor. Ancak göz vitaminlerini gıda takviyesi gibi kapsül, tablet formunda her gün kullanarak gözlerinizi koruyabilirsiniz.  

Göz Vitaminlerinin Etkileri

Göz sağlığında rol oynayan vitaminlerin görevleri ve göz sağlığına etkileri şöyledir:

A vitamini: Hava karardığında ya da karanlık bir ortamda bulunduğunuzda görüş kalitenizin derecesi A vitaminine bağlıdır. A vitamini ışık yetersizliğinin olduğu alanlarda gözün verimli çalışmasını ve net görmesini etkiliyor. A vitamini eksikliğinin belirtilerinden biri gece görüş kalitesinin düşük olması ve gece körlüğüdür. Gece körlüğünden korunmak için A vitamini desteği alınmalıdır.

B2 vitamini: Saç, tırnak, cilt ve göz sağlığında önemli etkileri bulunan B2 vitamini, çok sık yaşanılan göz yorgunluğunu yenmeye yardımcı oluyor. Gözlerde hissedilen yanma, kaşınma, ışık rahatsızlığı gibi belirtiler aslında B2 eksikliğini işaret ediyor. B2 vitamin desteğiyle ya da B2 vitamini içeren besinler tüketerek göz yorgunluğundan ve kaşınmadan kurtulmak mümkündür. 

E vitamini: E vitamini yağda eriyen vitaminler grubundadır. Sadece göze değil beyne, kalbe, sinir hücrelerine de faydalıdır. E vitamini göz hastalıklarına karşı koruma sağlıyor, retina deformasyonlarını önlemede rol oynuyor. E vitamini eksikliğinin birçok belirtisi bulunuyor, bu belirtileri gözlemlemek ve vitamin desteği almak önemlidir.

C vitamini: Bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kansere karşı koruması ve cilde müthiş etkisiyle bilinen C vitamini göz sağlığı için de büyük önem taşıyor. Gözde katarakt oluşumunun önlenmesinde ve diğer göz hastalıklarına yakalanma riskinin düşürülmesinde C vitamini etkisi vardır.

Omega 3 & 6: Göz kuruluğu kişilerin günlük yaşamını, bilgisayar kullanımını, bir şeyler okuma eylemini çok ciddi rahatsız ediyor. Omega 3 ve 6 yağ asitlerinin göz kuruluğunu azaltarak görüş kalitesini yükselttiği biliniyor. Omega yağ asitleri vücutta üretilemediğinden balık yağı takviyesi ya da Omega 3 & 6 içeren besinler tüketmek gerekiyor.     

Göz Vitaminlerinin Fiyatları

Göz sağlığında önemli etkileri olan göz vitaminlerinin fiyatları değişiyor. Vitamin Kozmetik’in ürün yelpazesinden ihtiyaç duyduğunuz göz vitaminini güvenli ödeme, hızlı teslimat ve müşteri memnuniyeti esasında hemen sipariş edebilirsiniz.