Haftanın Fırsatları
Haftanın FırsatlarıTümünü Göster
 

 

 

İyot

 

Vücudumuzun üretemediği minerallerden biri olan iyot, ancak dışarıdan besinler ya da takviye yoluyla alınabiliyor. Tiroit hormonunun yapımında gerekli olan iyot, eğer yeterli düzeyde olmazsa tiroit hormonlarının azalmasına neden olur. Tiroidin azalması ise birçok hastalığı ortaya çıkarır. İyodun önemi herkesi kapsıyor fakat bebek, çocuk ve hamile anneler için önemi daha büyük. Gebelikte iyottan mahrum kalmak, ideal seviyede almamak bebek gelişimini kötü etkiliyor; beyin hasarı, zekâ geriliği gibi ciddi sorunlara yol açıyor. Yetişkin insanların iyottan uzak kalması ise tiroit bezlerinin büyümesine yani guatr hastalığına neden oluyor. Korunmak, önlem almak için yapılacak şey iyotlu tuzlar tüketmek bununla birlikte takviyeye başlamak olacaktır. Böylelikle vücut zamanla ideal dengesini yakalar ve sistemli işleyişine devam eder.


İyot Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

 

Tiroid bezi büyümesi dendiğinde ilk akla gelen şey iyottur. Tiroidin vücut tarafından üretilemiyor olması, iyodun dışarıdan düzenli alımını yavaşlatıyor. İyodun en önemli kaynağı tuzdur, tuzu yeterince tüketmemek sorun oluşturabiliyor. Azı karar çoğu zarar tuz, eser miktarda alındığı takdirde iyodun vücuda girişini sağlıyor. Tuzlu su balıkları, kabuklu deniz ürünleri, tuz, ekmek, patates, yumurta, kızılcık, süt ve süt ürünleri, soya fasulyesi, kabak, fasulye gibi iyot içeren besinler tercih etmek eksikliğin oluşmasını önleyebiliyor. İyot eksikliği olan kişilerde gözlenmesi gereken belirtiler ise şöyledir: Guatr rahatsızlıkları, metabolizmanın yavaşlaması, aşırı kilo artışı, saç dökülmesi, cilt kuruluğu, kabızlık, halsizlik, unutkanlık, regl düzensizliği, üşüme hissi, saç ve tırnak yapısında güçsüzleşme, odaklanma güçlüğü, ani duygu değişimleri, depresif duygulardır.

 

İyot’un Sağlığa Faydaları

 

Yetersiz iyot alımı sağlığı olumsuz etkilerken ideal seviyede tutmak yaşam kalitesini yükseltiyor. İyodun yeterli miktarda olması tiroit sorununu ortadan kaldırırken aynı zamanda tiroidin neden olduğu hücre hasarını onarıyor. İyodun genel anlamda sağlığa faydaları şöyledir: İhtiyaç duyulan enerjiyi artırır. Diş sağlığına iyi gelir, konuşma becerisinin gelişimine yardımcı olur. Beyin ve sinir sisteminin işleyişini dengeler. Büyüme geriliği problemini ortadan kaldırır. Üreme hormonlarının çalışmasını sağlar, büyümeyi destekler. Saç, cilt, tırnak sağlığının gelişimini olumlu etkiler. İyodun etkilerinden yararlanmak için elbette düzenli alım gerekiyor. Özellikle guatr riski taşıyanlar, gebeler ve tedavi görenler iyodun yararları ve zararları hakkında dikkatli olmalıdır.  

 

İyot Takviye Fiyatları

 

İyot takviyesi ile tedaviye başlamak isteyenler için tablet besin destekleri bulunuyor. Web sitemizde yer alan iyotlar, tablet sayısına göre farklı fiyatlarda satışa sunuluyor. Besin desteği fiyatlarını doğrudan etkileyen tablet, kapsül sayısı, tedavinin sürecini de etkiliyor. Tedavinizin ne kadar süreceği belliyse duruma göre en uygun sayıya sahip olan iyottan alabilirsiniz. Besin desteğinizi güvenli ödeme yaparak sipariş edebilirsiniz. Kısa sürede teslim alacağınız besin takviyenizi her gün belirlenen dozda almanız tedavinizin başarılı sonuçlar almasına yardımcı olacaktır. İyodun güçlü ve iyileştirici etkisinden yararlanmak için tedavi süresince web sitemizden güvenle sipariş verebilirsiniz.