Haftanın Fırsatları
Haftanın FırsatlarıTümünü Göster
 

Lutein

 

Lutein nedir ? Lutein, karotenoid adı verilen ve Beta-karoten ve A vitamini ile ilişkili bir vitamin türüdür. Çoğu insan luteini "göz vitamini" olarak tanımlar. Lutein, insan gözünde (maküla ve retina) renk pigmenti olarak bulunan iki ana karotenoidten biridir. Göz dokularını güneş ışığından koruyan bir ışık filtresi görevi gördüğü bilinir. Yaşlı erişkinlerde görme kaybına (yaşa bağlı makula dejenerasyonu veya AMD) ve kataraktlara neden olan göz hastalıklarını önlemek için genellikle ağızdan alınır. Lutein vitamin olarak bilinmekle birlikte asıl olarak asidik özellik taşır ve genellikle yağ asitleri ile kovalent bağ halinde bulunur. 


Lutein ne işe yarar ?

 

Lutein, zararlı yüksek enerjili mavi ışığı filtreler ve gözlerdeki sağlıklı hücrelerin korunmasına ve tedavisine yardımcı olur. Doğada bulunan 600 karotenoidden sadece lutein ve zeaksantin gözün retinasında (makula) yüksek miktarlarda birikir. Lutein faydaları açısından incelendiğinde tanımlanmış anti-inflamatuvar özelliklere sahip bir karotenoiddir. Çok sayıda kanıt, luteinin göz sağlığı üzerinde birçok yararlı etkisi olduğunu gösteriyor. Özellikle körlük ve görme bozukluğunun önde gelen nedeni olan yaşa bağlı retina hastalıklarını iyileştirdiği ve hatta önlediği biliniyor. Lutein'in göz sağlığını korumada etkili bir karotenoid olduğunu bilinmekle birlikte, vücuda farklı alanlarda da faydaları bulunuyor.  Lutein'in faydaları şöyledir;

·       Lutein, vücudunuzu serbest radikal adı verilen kararsız moleküllere karşı koruyan güçlü bir antioksidandır. Fazla miktarda serbest radikaller hücrelerinize zarar verebilir, yaşlanmaya etkilerini artırır ve kalp hastalığı, kanser, tip 2 diyabet, Alzheimer hastalığı gibi hastalıkların ilerlemesine yol açabilir.

·    Lutein vücudunuzdaki proteinler, yağlar ve DNA yapınızı stres faktörlerinden koruyor ve hatta vücudunuzdaki bir başka önemli antioksidan olan glutatyonun geri dönüştürülmesine yardımcı oluyor.

·       Ek olarak, antioksidan özellikleri "kötü" LDL kolesterolün etkilerini azaltıyor, böylece arterlerinizde plak oluşumunu azaltarak ve kalp hastalığı riskinizi azaltıyor.

 

LUTEİN GÖZ VİTAMİNİ ÜRÜNLERİ

 

Lutein göz vitamini ürünleri genel olarak 6 – 10 mg lutein'in belirli oranda zeaksantin ve bazen diğer vitamin – mineral komplekslerini de içeren tablet ya da yumuşak kapsül formunda kullanıma sunuluyor. Ciddi bir yan etki ve doz aşımı etkisi görülmeyen çalışmalar sonucunda uzmanlar, günlük  Lutein ihtiyacı konusunda miktar belirtmemişlerdir. Bununla birlikte 6 – 20 mg arasında günlük dozların alımının uygun olduğunu belirtiliyor.

 ·        %100 orjinal ürün garantili, tablet ve kapsül formunda Lutein Göz Vitamini ürünlerini, Vitamin Kozmetik online mağazamızın Lutein kategorisi altında bulabilirsiniz.