Haftanın Fırsatları
Haftanın FırsatlarıTümünü Göster
 

Passiflora

 

Passiflora bitkisi ülkemizde Çarkıfelek olarak da anılan Passifloraceae familyasına ait 500'den fazla farklı türün genel adı olarak biliniyor. En yaygın bilinen türleri:  

·     Passiflora incarnata - mor çarkıfelek

·    Passiflora caerulea - mavi çarkıfelek

·    Passiflora edulis – "passion fruit" veya maracuja

·    Passiflora foetida - "kokuşmuş" çarkıfelek

Bunların arasında, Mor Çarkıfelek veya maypop ( Passiflora incarnata ) geleneksel tıpta uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Amerikan yerlilerinin faydalarından haberdar olduğu passiflora anksiyete , uykusuzluk, nöbetler, ağrı ve daha fazlası için kullanıldı. Kolonistler de bu sakinleştirici bitkiyi benimsedi ve onu Avrupa şifalı bitkilerde temel bir çare haline getirdi. Pasiflora bu bölgelerde gelenekselleşmiş kullanımı yaygın olan bir bitki türüdür.  

Passiflora'nın içeriği ve faydalarına kısaca göz atalım;

·       Her ne kadar Passiflora bitkisi veya Çarkıfelek çiçeği olarak bilinir olsa da, aslında bütün bitkinin tıbbi değeri vardır. Bitkinin genelinden, Flavonoidler (vitexin, isovitexin, apigenin, chrysin, orientin), İndol alkaloidleri (harman, harmin, harmalin, harmol), Fenolik asitler (formik asit, bütirik asit, GABA), Yağ asitleri (linoleik, palmitik, oleik), Siyanojenik glikozitler, Maltol ve uçucu yağlar elde edilebilmektedir.

·       Bu bileşenlerin insan vücudunda, kaygıyı hafifletici, uyku kalitesini iyileştirici, menopoz semptomlarını azaltıcı, madde bağımlılığını hafifletici etkileri bilindiği gibi, dikkat bozukluklarına yardımcı olabiliyor.

·       Bununla birlikte klinik çalışmaların dikkate değer uyarıları da bulunuyor. Passiflora, halsizlik ve sindirim sorunlarına neden olabildiği, Psikoaktif ilaçlarla etkileşime girebildiği ve hamile kadınlar için tehlikeli olabileceği de bildirilen bir üründür.

·       Faydaları dikkate alınarak Tıp Dünyası'nın uzun zamandır ilgi odaklarından Passiflora, kas krampları, astım ve hatta kanserle savaşmak için kullanıldı. Rahatlatıcı özellikleri, stresli bir yaşam ve zihinsel dikkat dağınıklığı için umut verici bir çözüm olarak günümüzde daha da popülerdir.

PASSİFLORA TAKVİYE ÇEŞİTLERİ

Geleneksel tıbbın yanısıra modern tıbbın da ilgi alanı olmayı uzun yıllardır başaran  Passiflora kapsül formunda olabildiği gibi, tablet, şurup, damla ve Passiflora Çayı formlarında da takviye ürün olarak piyasaya sunuluyor.

Gıda takviyesi ve tıbbi destekleyici ürünler alanında %100 orjinal ürün garantisi sunan Vitamin Kozmetik Passiflora kategorisi altında, farklı formlardaki Passiflora takviye çeşitlerini bulabilirsiniz. Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.