Haftanın Fırsatları
Haftanın FırsatlarıTümünü Göster
 

Tribulus (Demir Dikeni)

Tribulus Terrestris, ülkemizde demir dikeni olarak bilinen bir bitkidir. Bitkiden elde edilen bileşenler, gıda takviyesine dönüştürülmüştür. Sağlıklı yaşam için ihtiyaç duyduğumuz gıda takviyeleri, protein sentezlenmesinde etkilidir. Kas ve kemik sağlığına olan güçlü etkileriyle bilinen demir dikeni, sporcuların kas yaralanmalarında hızlı iyileşmelerine yardımcı olur. Bitki ilk kez Çin ve Hindistan’ın geleneksel tıp yöntemlerinde kullanılmıştır. Demir dikeni şeklinde bilinen literatürde adı Tribulus terrestris olan bitki, meyvesi, kökü ve yaprakları ayrı ayrı kullanılır. Tribulus bitkisel takviyesinin asıl fayda alanının testosteron seviyelerini artırması olduğu düşünülmektedir. Asya kıtasından dünyaya yayılan demir dikeni bitkisinin ünü, günümüzdeki demir dikeni takviyelerini ortaya çıkarmıştır. Bitkisel takviye kadın ve erkeklerde libido yükseltici etkiye sahip olduğundan bu yönde sorun yaşayan kişiler Tribulus almanın faydalarını görmektedir. Demir dikeni neye yarar sorusuna en çok verilen cevap libido yükseltici olduğu şeklindedir. En çok bu amaçla kullanıldığından popülaritesi artmıştır.

Tribulus Takviyesinin Faydaları

Tribulus takviyesinin faydaları şöyledir: Kadın ve erkeklerde libido yükseltici etkiye sahiptir. Kaslara iyi gelir, bu yüzden sporcular tarafından kas zedelenmelerinde tercih edilir. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Diyabet hastalarının sağlığına katkıda bulunur. Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü dengede tutar. Erkeklerde testosteron seviyesini yükseltir. Libidoyu artırır. Yağ yakımını hızlandırır, kasları gelişimini destekler. Tribulus ile ilgili sporcular üzerinde yapılan araştırmalar, sporcuların antrenman performansını artırdığını göstermiştir. Tribulus kullananlarda kas zedelenmeleri ve sakatlanmalar daha az görülmüş, iyileşme süresi ise hızlanmıştır. Tribulus takviyesinin diğer faydaları ise şöyledir: İdrar söktürücüdür, aynı zamanda idrar üretimini artırmada etkilidir. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar Tribulus desteğinin beyin fonksiyonlarına iyi geldiğini göstermiştir. Bu nedenle Tribulus takviyesinin beyin sağlığına olumlu etkiler kazandırdığı düşünülmektedir. Ağrı kesici özelliğe sahiptir. Kanser hücreleriyle savaşarak kanser riskini düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hayvanlar üzerinde yapılan Tribulus araştırmaları olumlu sonuçlar vermiştir. Tribulus besin destekleri sayesinde bugün, bu bitkinin tüm etkilerinden doğrudan faydalanabilmek mümkündür. Vitamin Kozmetik’te kapsül, tablet gibi farklı formlarda Tribulus desteği satışı yapılmaktadır. 

Tribulus Takviye Kullanımı

Tribulus gıda takviyesini tıpkı diğer takviyeler gibi her gün önerilen dozda almak gerekiyor. Takviyeler sağlıklı yaşam için önerilen bir destekleyicidir ancak yine de aşırı doz alımı yan etkilere sahip olabiliyor. Uzmanlar takviye kullanımı süresince olumsuz bir reaksiyon gözlendiğinde takviye gıdanın bırakılmasını ve bir doktora gidilmesi gerektiğini belirtiyor. Tribulus takviyesi için de aynı uyarılar ve öneriler geçerliliğini koruyor.

Tribulus Takviye Fiyatları

Vitamin Kozmetik, yaşamınızı daha iyi hale getirmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm takviye gıdaları bünyesinde barındırıyor. Tribulus gıda takviyesini kullanmaya karar verdiyseniz tablet ya da kapsül formlarında dilediğiniz gibi satın alabilir, sağlıkla kullanabilirsiniz. Güvenli ödeme sistemlerini kullanan ve müşteri memnuniyetine özen gösteren Vitamin Kozmetik’ten ihtiyacınız olan besin desteklerini sipariş edebilirsiniz.