Haftanın Fırsatları
Haftanın FırsatlarıTümünü Göster
 

Yer Fıstığı Yağı

Yer fıstığı yağı, zengin protein kaynağı olan yer fıstığından elde edilen bitkisel yağ türlerindendir. Asya ve Amerika’dan sonra ülkemizde de yaygın kullanılmaya başlanan yer fıstığı yağı, lezzetli bir tada sahiptir. Asya ve Amerikalılar mutfakta yemek yapımında fıstık yağını çok sık kullanıyor. Birçok hastalığa karşı koruyucu rol üstlenmesi, yağın tercih edilme sebebini destekliyor. Fıstık yağlarının faydalı olması sebebiyle gıda takviyesi şeklide kullanımları artıyor. Antep fıstığı ve yer fıstığı yağı en ideal bitkisel gıda takviyesidir. Yer fıstığı yağının içeriğinde fosfor, protein, kalsiyum, demir, magnezyum ve B1, B2, B8, E vitaminleri bulunuyor. Tüm bu besin değerli sindirim sistemi, bağışıklık sistemi, sinir sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Yer fıstığını yağ olarak kullanmak bu mineral ve vitaminlerden yararlanmayı kolaylaştırıyor. Bilimsel araştırmalar kalp ve damar sağlığında fıstık yağının önleyici rol oynadığını gösteriyor. Piyasada birçok yağ çeşidi boy gösteriyor. Bitkisel yağlar tercih etmek kalp sağlığına fayda sağlıyor. Öte yandan yer fıstığı yağındaki önemli bileşenler sebebiyle bu yağı kullanmak bağışıklık sistemini güçlendirir, kullanıcıları kansere karşı koruma altına alır.

Yer Fıstığı Yağının Faydaları

Yer fıstığı, kabuğu ve yağı komplike bir faydaya sahiptir. Yer fıstığı yağını tek olarak ele aldığımızda bilinen yararları şöyledir: Tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri barındıran yer fıstığı yağı, kötü kolesterolün düşmesinde ve genel anlamda kolesterolü dengelemede ideal bir destektir. Kalp ve damar sağlığını destekler; damar tıkanıklığını önlemeye çalışır. Yer fıstığı yağı takviyeleri ya da yağ kullanımının düzenli olması neticesinde kullanıcılar günlük enerji ihtiyacını yer fıstığı ile karşılayabilir. Hormon dengesizliğini düzenleme yardımcı olur. Zihin sağlığını korur; Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürür, stresi ve zihin yorgunluğunu önler. Adet döngüsünü düzenler ve adet sancılarını azaltır. Erkeklerde cinsel gücü arttırdığı bilinir. Göz sağlığını korur, katarakta karşı etkili koruma sağlar. Cilt problemlerine iyi gelir; sedef, egzama belirtilerini azaltır, cilt yaralarını ve lekelerini giderir, cildi yumuşatır. Magnezyum içermesi sebebiyle çocuklarda zekâ gelişimini destekler, öğrence becerisini artırır, akademik başarıyı destekler. Kanser hastalıklarına karşı koruyuculuk sağlar; prostat, bağırsak, meme gibi kanser türlerine yakalanma riskini düşürür. Mide yanması, hazımsızlığı ve ekşimesi gibi problemlere iyi gelir, mideyi yatıştırır. Sindirim sistemini rahatlatır, bağırsakları çalıştırır. Şeker seviyesini düzenler. Kilo vermeyi kolaylaştırır, yeme bozukluğunu önler, yağ yakmaya yardımcı olur. Vücut direncini artırır. Antioksidan özelliğe sahiptir, hücre yenilenmesinde rol oynar. Böbrek ve safra kesesi şikâyetlerini azaltır. Görme yetisini güçlendirir. Metabolizmayı hızlandırır.  

Yer Fıstığı Yağı Fiyatları

Yer fıstığı yağı düzenli kullanıldığında sağlıklı, lezzetli ve destekleyici bir yağ türüdür. Dünya mutfaklarında yer bulmayı başaran fıstık yağını, Vitamin Kozmetik’ten uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Miligrama ve tablet – kapsül sayısına göre yer fıstığı yağı fiyatları değişkenlik gösterir. Gereksinim duyduğunuz miktarda fıstık yağı takviyesini uygun ve güvenli şekilde Vitamin Kozmetik’ten satın alabilirsiniz.